Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Кой е старозагорецът, върнал орден на черногорския крал

Балканските войни са време за гордост и опиянение, но и време за разочарование и покруса за цял един народ. 

През лятото на  1912 –та година  България печели една след друга победи на фронта. Но военните успехи на малката балканска страна не влизат в сметките на Великите сили. В сметките им не влизат и анексирането на Босна и Херцеговина от Австро-Унгария, още по-малко пък обявяването на независимостта на България.  Така, преди едната война да е завършила, започва втора – в която един срещу друг се изправят доскорошни съюзници, братя славяни.  

Междусъюзническата война  донася  крах на надеждите, че  идва времето в което земите, в които живеят българи ще бъдат обединени в една държава.  И макар че Междусъюзническата война е и времето на Първата Национална катастрофа за страната ни, народът ни не губи духа си. 

През есента на 1913-та година старозагорският търговец Никола Хаджистанев отказва да приема наем за дюкяните си от всички наематели, участвали в Балканските войни през 1912-та – 1913 –та година.  А друг един наш съгражданин пък намира сили да пише на черногорския крал. И да му върне ордена "Княз Данило", връчен му лично от тогавашния владетел на Черна гора  за принос към общославянската идея.  

Тази история под Липите разказва тъкмо за този човек - даскал Петър Иванов.  Един от първите старозагорски поети през Възраждането, сътрудник на редица вестници и списания,  автор на няколко драми, преводач на  книги.  Участник  във Втората Българска легия, общественик, даскал, родолюбец.  Роден е през 1847 година в Ески Загра . В родния град получава и основното си образование. 

"На народа ни по онова време са били потребни духовни водачи, затова и Старозагорската Църковна община  изпраща Петър Иванов да завърши шести клас в Белград. А след това той постъпва в тамошната Духовна семинария, разказва Райна Антонова," старши уредник "Нова история" в РИМ - Стара Загора. . 

След участието си във Втората Българска легия, Петър Иванов се завръща в Родината. И става даскал, учителства в Ески Загра, Сливен, в Карнобат.  Един от организаторите на Старозагорското въстание, даскал Петър Иванов е арестуван, разпитван, съден. Лежи и в затвор. Като всички останали старозагорски учители и той е лишен от право да преподава, затова и напуска Родината. 

Но се завръща след Освобождението и активно се включва в изграждането на Съвременна България. Заема редица административни длъжности - знае няколко езика, изключително начетен  и образован е. 

На 5.10 1912 година даскал Петър Иванов е сред хората, посрещнали наред със старозагорския митрополит Методий Кусев княз Фердинанд в Стара Загора. . 

Поражението на България във втората Балканска война донася на Петър Иванов много мъка и болка. Защото за него тя е предателството на доскорошните съюзници на България е крах на славянската идея. Именно  тази фраза използва Иванов в писмото си до черногорския крал, в което го уведомява, че му връща връчения преди две десетилетия орден за принос тъкмо към общославянската идея.

Даскал Петър Иванов умира в Стара Загора на 2 февруари 1927 година. Но стореното от него остава и прехвърля границите на времето. За да е пример на поколенията що значи да любиш род и родина. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39

В Зоопарк Стара Загора извършиха есенно обезпаразитяване и преглед на животните

В Зоопарк Стара Загора бе проведено обезпаразитяване на животните от 4 до 8 ноември 2024 г. В процеса са участвали д-р Найден Илинов, ръководител на зоопарка, проф. д-р Цветан Чапръзов от Ветеринарномедицински факултет на Тракийски Университет, гл.ас.д-р..

публикувано на 11.11.24 в 16:35

В Стара Загора икона на Свети Мина сбъдва желания на вярващите

Икона на Свети Мина , по-стара от църквата, в която се намира, пази  катедралният храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис - Михаил" в Стара Загора.  Иконата на Свети Мина е от 1830-1840 година.  Преди да бъде пренесена в..

публикувано на 11.11.24 в 11:10

Изкуственият интелект: Поглед в бъдещето

Изкуственият интелект (AI) ще играе ключова роля на пазара на труда през 2025-та. Все по-масовото му навлизане води до дълбоки трансформации, защото  катализира промени, които засягат работния процес. Немалко професии и работни места с преобладаващо..

публикувано на 08.11.24 в 13:11

Даскал Петър Иванов: Чест е да си да си войвода на патриотичен клуб

Можете да го срещнете из цялата страна, където Патриотичен клуб „Поп Минчо Кънчев“ участва в исторически възстановки и фестивали. По родолюбивата идея да участва като доброволец в тези събития с патриотична и историческа цел, го запалила съпругата му..

публикувано на 06.11.24 в 15:42