Балканските войни са време за гордост и опиянение, но и време за разочарование и покруса за цял един народ.
През лятото на 1912 –та година България печели една след друга победи на фронта. Но военните успехи на малката балканска страна не влизат в сметките на Великите сили. В сметките им не влизат и анексирането на Босна и Херцеговина от Австро-Унгария, още по-малко пък обявяването на независимостта на България. Така, преди едната война да е завършила, започва втора – в която един срещу друг се изправят доскорошни съюзници, братя славяни.
Междусъюзническата война донася крах на надеждите, че идва времето в което земите, в които живеят българи ще бъдат обединени в една държава. И макар че Междусъюзническата война е и времето на Първата Национална катастрофа за страната ни, народът ни не губи духа си.
През есента на 1913-та година старозагорският търговец Никола Хаджистанев отказва да приема наем за дюкяните си от всички наематели, участвали в Балканските войни през 1912-та – 1913 –та година. А друг един наш съгражданин пък намира сили да пише на черногорския крал. И да му върне ордена "Княз Данило", връчен му лично от тогавашния владетел на Черна гора за принос към общославянската идея.
Тази история под Липите разказва тъкмо за този човек - даскал Петър Иванов. Един от първите старозагорски поети през Възраждането, сътрудник на редица вестници и списания, автор на няколко драми, преводач на книги. Участник във Втората Българска легия, общественик, даскал, родолюбец. Роден е през 1847 година в Ески Загра . В родния град получава и основното си образование.
"На народа ни по онова време са били потребни духовни водачи, затова и Старозагорската Църковна община изпраща Петър Иванов да завърши шести клас в Белград. А след това той постъпва в тамошната Духовна семинария, разказва Райна Антонова," старши уредник "Нова история" в РИМ - Стара Загора. .
След участието си във Втората Българска легия, Петър Иванов се завръща в Родината. И става даскал, учителства в Ески Загра, Сливен, в Карнобат. Един от организаторите на Старозагорското въстание, даскал Петър Иванов е арестуван, разпитван, съден. Лежи и в затвор. Като всички останали старозагорски учители и той е лишен от право да преподава, затова и напуска Родината.
Но се завръща след Освобождението и активно се включва в изграждането на Съвременна България. Заема редица административни длъжности - знае няколко езика, изключително начетен и образован е.
На 5.10 1912 година даскал Петър Иванов е сред хората, посрещнали наред със старозагорския митрополит Методий Кусев княз Фердинанд в Стара Загора. .
Поражението на България във втората Балканска война донася на Петър Иванов много мъка и болка. Защото за него тя е предателството на доскорошните съюзници на България е крах на славянската идея. Именно тази фраза използва Иванов в писмото си до черногорския крал, в което го уведомява, че му връща връчения преди две десетилетия орден за принос тъкмо към общославянската идея.
Даскал Петър Иванов умира в Стара Загора на 2 февруари 1927 година. Но стореното от него остава и прехвърля границите на времето. За да е пример на поколенията що значи да любиш род и родина.
Над 500 са писмата до Дядо Коледа, които са пуснати от децата в пощенската кутия на Държавен куклен театър в Стара Загора. Посредникът на Белобрадия старец и джуджетата, Мариела Кралева съобщи, че най-честите пожелания са здраве и щастие и разбира се..
С щурмови самолет Су-25 Дядо Коледа кацна в авиобаза „Безмер“ край Ямбол. Секунди преди него, също със Су-25, се приземи Снежанка, а джуджета пристигнаха с граничен хеликоптер Agusta 109. На летището ги очакваха десетки нетърпеливи деца. Специалният..
"Всеки месец той ми дава част от парите, които е спечелил. Но ако имам нужда от още, само го питам!". Тя се казва Вилма и е на 25 години. Напуснала е работата си и сега си живее живота. Младите жени в Швеция все по-често правят това. Превръща се..
Дванадесетокласник от Националнато училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора майстори уникални човечета от желъди, клонки и клечици. Към “Чудатковцитв”, както ги нарича младият майстор се присъединяват и животинки,..
В деня на Свети Спиридон в България празнуват занаятчиите. А обущарите считат светеца за свой покровител. Причината – според преданието Свети Спиридон е бил обущар. Допреди петнадесетина години дюкянчетата на поправачи на обувки бяха както се казва на..
Двойка сурикати ще бъдат новите попълнения в Зоологическата градина в Стара Загора догодина. Атрактивните животни ще пристигнат от зоопарка в Пазарджик. Новодомците, които вече са тук от 7-и ноември, са три женски огърличести пекари и един мъжки кафяв..
Студентският живот през 2024 г. е вълнуващ, но и изпълнен със стрес, особено по време на сесия. Въпреки това, най-ценни за студентите са приятелствата, които създават: „Тези хора няма как да не останат в живота ми. Ние си помагаме взаимно, а..
За изпълнителя Роби 2024 година е изключително продуктивна и е отворила много нови врати в музиката. Това сподели той в интервю за Радио Стара Загора. С трите си нови песни той успява да покаже различни страни от творчеството си, като..
Илчо Димитров е завършил НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“със специалност „Актьорско майсторство за драматичен театър“ през 2011 година при големият български театрален актьор, режисьор и преподавател проф. Атанас Атанасов. Той е театрален, филмов и..
Виктор Чучков-син е български актьор, режисьор и сценарист. Като актьор е най-известен с ролята си на Леонид във филма „Йо-хо-хо“ (1981). Неговият „Тилт“ (2011) е българското предложение за чуждоезичен филм за 84 издание на Наградите „Оскар“ за 2012..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net