Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Производителите на олио искат да отпадне забраната за внос на маслодаен слънчоглед от Украйна

Недостигът на суровина застрашава фирмите от бранша

Снимка: архив

Производителите на олио настояват да отпадне забраната за внос на маслодаен слънчоглед от Украйна, защото изпитват недостиг на суровина, а това затруднява бранша.

"Себестойността на нашите земеделски производители е висока, те отказват да продават слънчогледа на цените, определени в момента от международните пазари и задържат количествата още от реколта 2022. В същото време сме лишени да внасяме от Украйна, която е един от най-големите производители на слънчоглед, но така оставаме без суровина за преработка, а това означава, че не можем да работим и трябва да затворим", обясни ситуацията Яни Янев, председател на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти.

По думите на Янев забраната за внос на украински слънчоглед е безсмислена и не влияе на цената. Напротив, стойността на външните пазари продължи да намалява и цената за три месеца и половина падна със 100-150 лв. на тон, а това се отразява и на вътрешния пазар.

"Готви се ново удължаване на забраната, но от това никой не печели, а само губим. България произвежда около 2 млн.тона слънчоглед годишно, а вътрешната консумация след преработка е за около 250 хил. тона, което е 12-15% от общо произведения слънчоглед. Всичко останало е предназначено експорт и затова сме зависими и няма как да елиминираме цените на външните пазари", допълни  Янев. 

През последните години секторът бележи много добро развитие и според данните на Сдружението преработвателният капацитет на страната се е увеличил до 3,5 млн. тона годишно за маслодобив и 1 млн. тона за производство на белен слънчоглед. На страната е необходим внос на слънчоглед от порядъка на поне 1,5 млн. тона годишно, посочват още от браншовата организация.

По информация от Министерството на земеделието към края на юли в складовете у нас има около 600 хил. тона слънчоглед от миналата година, а предстои прибиране на новата реколта. "Наясно сме, че никой не иска да продава под себестойност, но може да се помисли в посока земеделските ни производители да бъдат компенсирани в цената до размера, на който биха продавали", каза още Янев.     

Има ли вероятност да останем без олио родно производство - цялото интервю с Яни Янев може да чуете в звуковия файл:        





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Поведението на "Възраждане" е саботаж срещу българския народ

Като скандален саботаж срещу българския народ определи хилядите предложения за промени в бюджета на "Възраждане" академик Николай Денков. В интервю за Радио Стара Загора съпредседателят на парламентарната група на „Продължаваме промяната-..

публикувано на 10.03.25 в 18:59

Вино с кауза произвеждат край село Главан

Климатичните промени, динамичната икономическа обстановка,  забързаното време са все по-големи предизвикателства за повечето от секторите в хранително вкусовата промишленост. В следващите минути ви водим в гълъбовското село Главан, където от няколко..

публикувано на 10.03.25 в 17:30

В Свиленград ще се проведат безплатни профилактични мамологични прегледи

„Фондация Нана Гладуиш – Една от 8“ ще посети днес Свиленград със своята програма „Ела и се прегледай“, за да предложи безплатни мамологични прегледи. Те ще се проведат на 11-ти, 12-ти и 13-ти март, съобщи Гергана Богданова от Фондацията...

публикувано на 10.03.25 в 17:20

Творчески колектив "На улицата" с кампания за ремонт на часовника на старозагорската поща

Около 40 000 лева е сумата необходима, за ремонт на часовника на старозагорската поща, който от няколко години не функционира. Това  е показало проучване, направено от творчески колектив „На улицата“, а офертата, която включва демонтаж, ремонт и..

публикувано на 10.03.25 в 17:15

Леко покачване на безработицата в областта

Незначително показване на нивото на безработицата през февруари, спрямо януари регистрират в Бюрото по труда – Стара Загора. Това съобщи в икономическото предаване 60 минути повече бизнес Любен Георгиев, началник отдел "Посреднически услуги" към..

публикувано на 10.03.25 в 16:53

В търсене на бюлетини: Стара Загора vs. София

Близо половин година след последните парламентарни избори институциите у нас издирват бюлетини. Това се разбра от интервю на председателя на ЦИК Камелия Нейкова пред  bTV . Дали ще има преразпределение на мандатите в 51-ия парламент, ще се постанови с..

публикувано на 10.03.25 в 15:22

Започна ремонт на пътя Павел баня - Габарево

С церемония по даване на символична първа копка днес започнаха ремонтните дейности по пътния участък от Пожарната в град Павел баня до село Габарево. В церемонията днес взеха участие кметът на Община Павел баня Иса Бесоолу, заместник –..

публикувано на 10.03.25 в 15:17

Ремонтират сградата за резидентна грижа за възрастни хора в Гълъбово по проект за над три милиона лева

В Гълъбово започна работа по проект за преустройство и пристройка на сградата за резидентна грижа за възрастни хора. Предвижда се до края на годината да бъдат завършени строителните дейности, които ще създадат нормални условия на живот на..

публикувано на 10.03.25 в 15:00

С телефонни обаждания питат за здравето и продават съмнителни здравни продукти

С телефонни обаждания събират информация за здравословното състояние и адреса на жертвите. Чувствителните данни се използват за манипулация и измами за продажба на продукти за ставни заболявания и болки в кръста със съмнителни качества. Предлаганите..

публикувано на 10.03.25 в 14:11

Глобиха жена, отглеждаща 15 котки в дома си в кв. „Железник" в Стара Загора

Седем са наложените санкции „Акт за установяване на административно нарушение" от проверяващите екипи на Община Стара Загора. Нередностите са установени при общите проверки на Звено „Инспекторат" и група „Общинска полиция" за периода между 3-ти и 9-ти..

публикувано на 10.03.25 в 12:40