Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 40% се предвижда да намалее въгледобивът в Маришкия басейн до 2026 година

"Мини Марица-изток" проведе дискусия за бъдещето на дружеството и енергийния комплекс

Бъдеще и перспективи пред "Mини Марица-изток“ и енергийния комплекс бе темата на дискусионната среща, която се проведе днес в административната сграда на дружеството в Раднево. В нея участваха ръководството на мините, зам.-министърът на енергетиката Красимир Ненов, областният управител на Стара Загора Ива Радева, кметове на общини от района, партньори на дружеството, представители на работодателски, браншови енергийни организации и синдикати.  

В късния следобед към разговорите се присъедини и министърът на енергетиката Румен Радев.

Дискусията откри изпълнителният директор на "Мини Марица-изток" Илза Чинкова. Тя отбеляза, че с това се завършват честванията на Деня на миньора и 71 години от създаването на въгледобивното дружеството, както и че срещата цели да бъде дадена яснота за бъдещето на комплекса в контекста на Зелената сделка.

Зам. изпълнителният директор Иван Арсениев представи минно-технологичното състояние на дружеството и очерта перспективите. Той припомни, че през 2009 година е приет от тогавашното Министерство на енергетиката цялостен проект за развитието на източно-маришкото лигнитно находище. Неизменна част от него е сключеният година по-рано Концесионен договор за експлоатация между Министерски съвет и "Мини Марица-изток". 

"Силата на действие на самия концесионен договор е 35 години от сключваното му, т.е. до 2043 год. а поетапното спиране на добивната дейност в отделните рудници трябва да приключи между 2045 и 2060-та година. Към днешна дата в правния мир не съществува друг официален документ, регламентиращ функционирането на рудниците", изрично  подчерта инж. Арсениев.  

В периода на действие на концесионния договор от 2008 г. до 2022 г. средногодишното изпълнение на добива е било 27, 835 млн. тона годишно при заложен добив по проект  28, 061 тона.  2022 г. е била рекордна в 70-годишната история на „Мини Марица-изток“ с добитите над 34 млн.тона въглища. Тази година има осезаем спад, като очакваният добив до края на годината е 23 -24 млн.тона въглища.

"Поетият от България ангажимент за намаляване на въглеродните емисии с 40% до 2026 г. предполагат извеждането от експлоатация на мощности и намаляване на производството на електрическа енергия, произвеждана на база изгаряне на въглища. Анализът показва, че вследствие на този ангажимент средногодишният добив на въглища в източно-маришкото въглищно находище към 2026 г. се очаква да намалее между 20% - 40%. На практика означава спад на производството от 6 до 12 млн.тона", посочи инж. Иван Арсениев.

Възможностите да бъде защитено производството на въглища в по-дългосрочен план и за компенсиране на загубите, ръководството вижда в износа за потенциални клиенти в региона. Като такива се очертават централите, работещи с подобен вид лигнитни въглища в държавите Сърбия, Северна Македония, Гърция и Турция. Засега „Мини Марица-изток“ изнася въглища в Сърбия, като от началото на сключения договор за там са изнесени над 1,5 млн.тона. Продажната цена на въглища за Сърбия е с около 30% повече, отколкото е продажната цена за централите в комплекса. Очаква се да бъдат продадени още към 3,5 млн. тона въглища до края на договора през 2024 г.

Разходите, необходими за затихване на минно-добивните дейности и рекултивация, ще се финансират от Териториалните планове за справедлив преход, но средствата може би няма да стигнат, призна зам.-министърът на енергетиката Красимир Ненов, като допълни, че задължително трябва да се намери източник за финансиране, тъй като се касае за предотвратяване на екологични щети, засягащи живота и здравето на хората.    

Представителите на синдикатите за пореден път поискаха гаранции за работните места, безопасността и доходите на работещите в комплекса.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Гурково отбелязва Деня на пчеларя с изложение на мед и пчелни продукти

 Днес православната ни църква отбелязва Св. свещеномъченик Харалампий, покровителя на пчелите и пчеларите. По този повод община Гурково организира за първи път изложение на мед и пчелни продукти. “ Над 10 пчелари от Гурково и околните села ще..

публикувано на 10.02.25 в 07:00

64-годишен мъж загина при пожар в дома си в с. Капитан Андреево

64-годишен мъж загина при пожар в дома си в с. Капитан Андреево. Инцидентът е станал днес преди обяд.  Сигнал на тел. 112 е подаден към 10 часа от брата на загиналия и техен комшия. Двамата мъже се втурнали да гасят пламъците до идването на..

публикувано на 09.02.25 в 13:54
Снимката е илюстративна

Гори птицеферма в чирпанското село Свобода

Над 30 хил. птици загинаха при пожар в птицеферма в чирпанското село Свобода. Сигналът за инцидента е подаден в 10:04 часа, съобщи за Радио Стара Загора старши инспектор Михаил Михов, началник на група "Оперативен център" към Регионална дирекция "Пожарна..

публикувано на 09.02.25 в 12:18

Слънчева, но студена неделя днес

Днес преди обяд над по-голямата част от страната, с изключение на Югозападна България, облачността ще е значителна, но около и след обяд над Дунавската равнина и Горнотракийската низина ще се разкъса и намалее до предимно слънчево . Облачно ще се..

публикувано на 09.02.25 в 09:43

Година и половина след спечелени европейски средства ще започне изграждане на инфраструктурата в ИЗ "Загоре"

Година и половина след спечелени 14 милиона лева европейски средства от Индустриална зона " Загоре" за изграждането на инфраструктура в терените край село Еленино, предстои обявяването на обществена поръчка за реализацията на проекта.  "Програмата за..

публикувано на 08.02.25 в 16:14

Откриха изложбата "Чуй ме с жест" в Стара Загора

Изложба „Чуй ме с жест", насочена към българския жестов език откриха в Стара Загора. Организатори са Ротари клуб Стара Загора и Ротари Клуб Стара Загора-Берое.  Целта е да се популяризира българския жестомимичен език, който вече официално е част от..

публикувано на 08.02.25 в 15:11
Стефан Радев

Продължава премахването на незаконните гаражи в Сливен

Община Сливен продължава с премахването на незаконните гаражи в града, обяви кметът Стефан Радев, за да бъдат благоустроени териториите, които заемат. Според него половината от тях вече са премахнати. Приоритет в работата на общината е и подмяната на..

публикувано на 08.02.25 в 12:12

Студена събота с максимална температура до 6 градуса

Времето днес ще остане слънчево над Западна и Централна България с по-значителни увеличения на облачността над Дунавската равнина, съобщават от НИМХ. Над Източна България ще бъде облачно, но съществени валежи не се очакват.  Ще продължи да духа до..

публикувано на 08.02.25 в 09:19

Кметът на Сливен: Битакът няма да бъде местен

Пазарът за употребявани стоки т.нар. битак в Сливен няма да бъде местен. Това обяви днес кметът Стефан Радев и призова да не се спекулира с темата. Той остава на сегашното си място в частен терен. Единствената промяна е, че площта на депото на общинския..

публикувано на 07.02.25 в 17:01

Сливенският митрополит предлага в ямболските училища да се преподава вероучение

От началото на следващата учебна година в ямболските училища да се организира преподаване и на „Вероучение" предлага сливенският митрополит Арсений. От Сливенската митрополия ще доплащат на преподавателите, за да не се ощетяват  делегираните  на учебните..

публикувано на 07.02.25 в 16:55