Бъдеще и перспективи пред "Mини Марица-изток“ и енергийния комплекс бе темата на дискусионната среща, която се проведе днес в административната сграда на дружеството в Раднево. В нея участваха ръководството на мините, зам.-министърът на енергетиката Красимир Ненов, областният управител на Стара Загора Ива Радева, кметове на общини от района, партньори на дружеството, представители на работодателски, браншови енергийни организации и синдикати.
В късния следобед към разговорите се присъедини и министърът на енергетиката Румен Радев.
Дискусията откри изпълнителният директор на "Мини Марица-изток" Илза Чинкова. Тя отбеляза, че с това се завършват честванията на Деня на миньора и 71 години от създаването на въгледобивното дружеството, както и че срещата цели да бъде дадена яснота за бъдещето на комплекса в контекста на Зелената сделка.
Зам. изпълнителният директор Иван Арсениев представи минно-технологичното състояние на дружеството и очерта перспективите. Той припомни, че през 2009 година е приет от тогавашното Министерство на енергетиката цялостен проект за развитието на източно-маришкото лигнитно находище. Неизменна част от него е сключеният година по-рано Концесионен договор за експлоатация между Министерски съвет и "Мини Марица-изток".
"Силата на действие на самия концесионен договор е 35 години от сключваното му, т.е. до 2043 год. а поетапното спиране на добивната дейност в отделните рудници трябва да приключи между 2045 и 2060-та година. Към днешна дата в правния мир не съществува друг официален документ, регламентиращ функционирането на рудниците", изрично подчерта инж. Арсениев.
В периода на действие на концесионния договор от 2008 г. до 2022 г. средногодишното изпълнение на добива е било 27, 835 млн. тона годишно при заложен добив по проект 28, 061 тона. 2022 г. е била рекордна в 70-годишната история на „Мини Марица-изток“ с добитите над 34 млн.тона въглища. Тази година има осезаем спад, като очакваният добив до края на годината е 23 -24 млн.тона въглища.
"Поетият от България ангажимент за намаляване на въглеродните емисии с 40% до 2026 г. предполагат извеждането от експлоатация на мощности и намаляване на производството на електрическа енергия, произвеждана на база изгаряне на въглища. Анализът показва, че вследствие на този ангажимент средногодишният добив на въглища в източно-маришкото въглищно находище към 2026 г. се очаква да намалее между 20% - 40%. На практика означава спад на производството от 6 до 12 млн.тона", посочи инж. Иван Арсениев.
Възможностите да бъде защитено производството на въглища в по-дългосрочен план и за компенсиране на загубите, ръководството вижда в износа за потенциални клиенти в региона. Като такива се очертават централите, работещи с подобен вид лигнитни въглища в държавите Сърбия, Северна Македония, Гърция и Турция. Засега „Мини Марица-изток“ изнася въглища в Сърбия, като от началото на сключения договор за там са изнесени над 1,5 млн.тона. Продажната цена на въглища за Сърбия е с около 30% повече, отколкото е продажната цена за централите в комплекса. Очаква се да бъдат продадени още към 3,5 млн. тона въглища до края на договора през 2024 г.
Разходите, необходими за затихване на минно-добивните дейности и рекултивация, ще се финансират от Териториалните планове за справедлив преход, но средствата може би няма да стигнат, призна зам.-министърът на енергетиката Красимир Ненов, като допълни, че задължително трябва да се намери източник за финансиране, тъй като се касае за предотвратяване на екологични щети, засягащи живота и здравето на хората.
Представителите на синдикатите за пореден път поискаха гаранции за работните места, безопасността и доходите на работещите в комплекса.
Днес православната ни църква отбелязва Св. свещеномъченик Харалампий, покровителя на пчелите и пчеларите. По този повод община Гурково организира за първи път изложение на мед и пчелни продукти. “ Над 10 пчелари от Гурково и околните села ще..
64-годишен мъж загина при пожар в дома си в с. Капитан Андреево. Инцидентът е станал днес преди обяд. Сигнал на тел. 112 е подаден към 10 часа от брата на загиналия и техен комшия. Двамата мъже се втурнали да гасят пламъците до идването на..
Над 30 хил. птици загинаха при пожар в птицеферма в чирпанското село Свобода. Сигналът за инцидента е подаден в 10:04 часа, съобщи за Радио Стара Загора старши инспектор Михаил Михов, началник на група "Оперативен център" към Регионална дирекция "Пожарна..
Днес преди обяд над по-голямата част от страната, с изключение на Югозападна България, облачността ще е значителна, но около и след обяд над Дунавската равнина и Горнотракийската низина ще се разкъса и намалее до предимно слънчево . Облачно ще се..
Година и половина след спечелени 14 милиона лева европейски средства от Индустриална зона " Загоре" за изграждането на инфраструктура в терените край село Еленино, предстои обявяването на обществена поръчка за реализацията на проекта. "Програмата за..
Изложба „Чуй ме с жест", насочена към българския жестов език откриха в Стара Загора. Организатори са Ротари клуб Стара Загора и Ротари Клуб Стара Загора-Берое. Целта е да се популяризира българския жестомимичен език, който вече официално е част от..
Община Сливен продължава с премахването на незаконните гаражи в града, обяви кметът Стефан Радев, за да бъдат благоустроени териториите, които заемат. Според него половината от тях вече са премахнати. Приоритет в работата на общината е и подмяната на..
Времето днес ще остане слънчево над Западна и Централна България с по-значителни увеличения на облачността над Дунавската равнина, съобщават от НИМХ. Над Източна България ще бъде облачно, но съществени валежи не се очакват. Ще продължи да духа до..
Пазарът за употребявани стоки т.нар. битак в Сливен няма да бъде местен. Това обяви днес кметът Стефан Радев и призова да не се спекулира с темата. Той остава на сегашното си място в частен терен. Единствената промяна е, че площта на депото на общинския..
От началото на следващата учебна година в ямболските училища да се организира преподаване и на „Вероучение" предлага сливенският митрополит Арсений. От Сливенската митрополия ще доплащат на преподавателите, за да не се ощетяват делегираните на учебните..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net