Въззивен състав на Окръжен съд – Стара Загора се произнесе по частни жалби, подадени срещу определения на Районен съд – Стара Загора, с които са взети мерки за неотклонение „Задържане под стража“ спрямо 37-годишния И. Ч. и 51-годишния С. П., като потвърди двата първоинстанционни акта.
Обвиняемият И. Ч. е привлечен към наказателна отговорност за това, че на 13.08.2023 г. в гр.Стара Загора, с цел да набави за себе си имотна облага, противозаконно е подпомогнал седем граждани на Афганистан и един гражданин на Пакистан да преминат незаконно в страната ни. Деянието е извършено чрез използване на лек автомобил, по отношение на осем лица, пет от които непълнолетни, и съпроводено с неподчинение спрямо орган на властта.
На 51-годишния С. П. е повдигнато обвинение за това, че на 16.08.2023 г. в землището на гр.Стара Загора, на км 209 на АМ „Тракия“, с цел да набави за себе си имотна облага в размер на 500 лева, противозаконно подпомогнал 29 граждани на Афганистан да преминат страната в нарушение на Закона за чужденците в Р България, като престъплението е извършено чрез използване на лек автомобил, а част от лицата са ненавършили 16-годишна възраст.
Тричленният съдебен състав, след като обсъди материалите, събрани по всяко от двете дела, прие, че са налични достатъчно доказателства, които да обосноват предположението, че както И. Ч., така и С. П. е извършил конкретното престъпление, за което му е повдигнато обвинение. За да потвърди задържането и на двамата обвиняеми, съдът счете, че обвиненията са за престъпление с висока степен на обществена опасност, за което е предвидено наказание лишаване от свобода за срок от две до десет години и глоба от три хиляди до десет хиляди лева. И двете престъпления са извършените чрез използване на лек автомобил и по отношение на повече от едно лице – част от които малолетни и непълнолетни. Според съда, макар и неосъждани, И. Ч. и С. П. носят потенциала на лица, които са готови да извършат друго престъпление, за да получат противозаконно пари или друга имотна облага, ако не бъдат задържани.
За 23-и път светът отбелязва Международния ден за безопасен интернет . Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото..
Ясно е времето тази сутрин а температурите са отрицателни на територията на цялата Старозагорска област, съобщават от ОПУ – Стара Загора. На прохода "Шипка" температурата е – 10 градуса, пътните настилки са заледени и обработени, видимостта е..
Регионални институции настояват за мерки за облекчаване на движението между Ямбол и Сливен. Това е най-натовареният участък от републиканската пътна мрежа на територията на Ямболска област. Възможност за разтоварване на трафика е той да стане..
Нова паралелка за кандидат-гимназистите ще бъде разкрита през 2025-2026 учебна година в СУ „Максим Горки“. Тя ще бъде преобразувана от сега съществуващата паралелка с интензивно изучаване на руски и английски език. Новият профил е „Природни науки..
Своя дебютен роман с интригуващото заглавие „Рачел“ ще представи родената в Раднево авторка Цвети Желязкова. Срещата с нея е по покана на НЧ „Родина-1860“, клуб „Млад писател“ и вестник „Teen'sPaper“ на 13 февруари 2025 г., четвъртък, от 17.30 часа в къща..
Пикът на грипните и респираторни вируси в Старозагорско намалява. Данните на РЗИ потвърди и председателят на Регионалната фармацевтична колегия – Стара Загора. По думите му спадът във фармацевтичната мрежа се усеща през спад в търсенето на лекарствени..
Една от най-обичаните творби на писателката Леда Милева е претворена в поетичен театрален спектакъл от децата от Театрална школа „Жест“ към ЦПЛР в Стара Загора. Събитието е част от Културния календар на Община Стара Загора. Представлението ще се играе на..
8млрд.лв. нови жилищни кредити са отпуснали през 2024г. банките в България, сочат официалните данни, изнесени в последните дни. На този фон БНБ затегна условията за кредитиране. По думите на Георги Захариев, предприемач и основател на Finance Academy,..
От 12 февруари отпадат противоепидемичните мерки срещу грип и остри респираторни заболявания в Сливенска област. Това съобщи пред БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция "Надзор на заразните болести" в Регионалната здравна инспекция в Сливен,..
Заболяемостта от остри респираторни заболявания и грип в област Стара Загора е в низходяща тенденция спрямо миналата седмица – 198,83 на 10 000 население, при 267,30 на 10 000, съобщават ор РЗИ. Заболяемостта остава най-висока във възрастовите..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net