„И на последната среща в Стара Загора имаше петима зам.-министри, те поеха ангажимент да прегледат абсолютно всички предложения и коментари и всичко, което е в границата на законовата рамка да бъде отразено в плана. Така че не очаквам плана да бъде представен в този му вид. Напротив очаквам сериозно отражение на препоръките и забележките, когато те са законови и смислени, разбира се“, коментира Грозева.
Тя коментира и предложението на протестиращите за предоговаряне на механизъм на капацитет, който да гарантира работа на топлоцентралите на въглища.
„Това е ненаписаното домашно на България в периода 2012-205 г. , до 2019 г., когато страната ни трябваше да защити механизмите за капацитет, и което тя не направи. Териториалният план не е обвързан с намаляване на работата на тецовете през 2026 г. Единствената причина за редуцирането на производство от централите е липсата на договорен механизъм за капацитет“, обясни Румяна Грозева.
Тя добави, че няма да е лесно да се договори тепърва механизъм за капацитет и най-добре да се обединят усилия с държава и регион, който са в същото положение, като Полша.
До 13 септември продължава общественото обсъждане на териториални