Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Навършват се 148 години от Старозагорското въстание

Снимка: интернет

Днес се навършват 148 години от Старозагорското въстание.

Началото на Старозагорското въстание е дадено на 16-ти септември 1875 г. в най-богатия град на Тракия в османската империя. Събитията, довели до организирането на въстанието, започват още в началото на 1875 г. и изострят „Източния въпрос“ на Балканите. Социалното и политическо напрежение в империята са породени от финансовия фалит на държавата, увеличаването на преките и косвените данъци за поробеното население, въстанието в Босна и Херцеговина.

На 12-ти август 1875 г.  Българският революционен комитет в Букурещ с председател Христо Ботев взима решение за незабавно организиране на въстание и в българските земи през септември, за да се използва политическия момент. Страната е разделена на 5 въстанически окръга: Русенско-Шуменски, Търновски, Старозагорски, Сливенски и Ловешко-Троянски. За център на въстанието се избира Стара Загора с ръководител Стефан Стамболов, тъй като старозагорският комитет е най-силен. В дейността му  се включват съратниците на Левски Колю Ганчев, братя Жекови, Христо Шиваров – секретар на старозагорския комитет. Присъединяват се и Захари Стоянов, Георги Икономов и Никола Станков“ , разказва историкът Петьо Мирчев от Регионалния исторически музей. Дейността за неговата подготовка изисква организация и подготовка на населението, закупуване на оръжие. Част от старозагорските дейци са против избухването му, защото считат, че времето за подготовка е много кратко. На 7.09. на среща между членовете в старозагорско, като обсъждат ситуацията,  Атанас Илиев, Мирчо Атанасов, Георги Бенев и Петър Иванов се обявяват против въстанието.

В същия момент  сподвижници на Стамболов го убеждават, че хората са въоръжени и организирани, чакат само сигнал за активни действия. След съгласуване с Търновския революционен комитет е решено въстанието да избухне на 16.09.  Планът предвижда 4 чети от селата да нападнат Стара Загора от четирите краища на града и да разгорят пламъка на въстанието сред околните селища. Сигнал за нахлуването в града, трябвало да даде пожара на конака.

Но поради недобра съгласуваност между центъра и селските чети, недоброто въоръжение – турските власти спират на дунавските пристанища голяма част от оръжията, предназначени за въстаниците в старозагорско, малката численост на  четниците и ареста на част от организаторите, въстанието е неуспешно.

Колю Ганчев е заловен след провала на въстанието, братя Жекови след героична самоотбрана  при с. Елхово, загиват в неравна битка с врага. Старозагорската чета с войводата Георги Икономов и знаменосеца Койчо Георгиев излиза на Чадър могила, но след като недочаква подкрепление от близките села, тръгва да търси спасение към планината. Стефан Стамболов се отделя от четата, разкачва знамето на въстанието от пръта и го спасява при оттеглянето си в Търново и оттам преминава във Влашко. Според някои историци знаметго на Старозагорското въстание, което се състои от три цвята - бял, зелен и червен е пръвообраза на българския национален флаг след Освобождението. 

Войводата Руси Кънев от ойбуклийската чета е ранен, заловен и убит. Захари Стоянов успява да се спаси и дълго време се крие като служител в Баронхиршвата железница. Около 600 души са арестувани, срещу тях се води разследване до края на 1875 г. Но 7 от тях са екзекутирани през следващата 1876 г.

Мащабният план на въстанието е предвиждал Георги Бенковски и Стоян Заимов да запалят Цариград, за да предизвикат суматоха и да  отвлекат вниманието на правителството. През това време няколко хиляди българи да нахлуят от съседните страни в българско, командвани от Панайот Хитов и българи, офицери на служба в руската армия. „Но краткото време за организация, недостатъчното въоръжение на въстаниците, и залавянето на  част от организаторите, водят до неуспеха на Старозагорското въстание. Въпреки това, то е първият сериозен и мащабен опит българите да се заявят като народ, който се бори за свободата и независимостта си“, завърши Петьо Мирчев. То е предпоставка и подготовка за избухналото през следваща 1876 г. Априлско въстание.

 Чуйте в звуковия файл разказа на историка Петьо Мирчев.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Напусна ни лекоатлетката Петя Пендарева

На 53-годишна възраст ни напусна една от най-успешните български спринтьорки. След продължителна борба с тежко заболяване си отиде казанлъчанката Петя Пендарева. Тя остави следа завинаги след себе си. Освен своите лични постижения, Пендарева..

публикувано на 07.01.25 в 17:01

Съдът в Гълъбово остави в ареста мъж, обвинен в блудство и закана за убийство

Районният съд в Гълъбово взе най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ срещу 28-годишния Ж. П., спрямо когото са повдигнати три обвинения – за принуда, извършени блудствени действия и закана с убийство. Пострадал от престъпленията..

публикувано на 07.01.25 в 16:59

Увеличават се болните от грип в Ямболска област

Увеличават се болните от грип и респираторни инфекции в Ямболска област. Засегнати са най- вече децата от 0 до 4 години, най- ниска е заболяемостта при възрастните над 65 години, отчитат от здравната инспекция.  Скок на случаите е отбелязан още през..

публикувано на 07.01.25 в 16:28

Община Стара Загора насърчава гражданите да ползват платформата „Kazva.bg“

Оценката, която дават гражданите и гостите на Стара Загора при използването на различни услуги и посещението на места в града, ще бъде оповестена в началото на месец февруари 2025г., информират от пресцентъра на общинска администрация. Обратната връзка е..

публикувано на 07.01.25 в 15:40

Проектозакон описва мерки за защита на енергетици и миньори от въглищните региони

Енергетици и миньори, чиито трудов стаж не е достатъчен за пенсия, да получават до достигането му част от трудовите си възнаграждения. Предвижда се също в този период получаващите обезщетенията да  имат право на заетост и на  друго работно място...

публикувано на 07.01.25 в 14:33

Прокурор от Районна прокуратура - Стара Загора изнесе лекция пред ученици от СУ „Васил Левски“

Прокурор Даниел Пеев от Районна прокуратура-Стара Загора изнесе открит урок пред ученици от 10 клас от СУ „Васил Левски“ в града на тема „Детско правосъдие. Малолетни и непълнолетни – свидетели, жертви и извършители на престъпления. Детско насилие..

публикувано на 07.01.25 в 13:28

Възрастен мъж е бил пребит в Стара Загора

76 -годишен мъж е бил нападнат в центъра на Стара Загора. Сигналът в полицията е получен на   6 януари, около 19.40ч, съобщиха от пресцентъра от Областната дирекция на МВР. На място незабавно е изпратен полицейски екип, който установил, че пострадалият е с..

публикувано на 07.01.25 в 10:50
Радослав Бимбалов

Радослав Бимбалов: Все по-дълбоко е разделението в обществото ни

Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Репортер". Той акцентира на глобалните и националните процеси, споделяйки своите размисли за обществото и политиката. "Смятам,..

публикувано на 07.01.25 в 08:56

Започва изплащането на януарските пенсии

От днес започва изплащането на пенсиите за януари, което ще завърши на 20-то число този месец, припомнят от Националния осигурителен институт. Периодът се отнася за хората, които получават пенсиите си чрез пощенските станции. За тези, които са избрали..

публикувано на 07.01.25 в 08:55

Празнуваме Ивановден

Православната църква почита паметта на Йоан Кръстител – светецът, който кръщава Христос в река Йордан. На 7 януари празнуваме Ивановден – религиозният и народен празник в чест на св. Йоан Кръстител. Ивановден е един от празниците в България с най-много..

публикувано на 07.01.25 в 08:32