Днес се навършват 148 години от Старозагорското въстание.
Началото на Старозагорското въстание е дадено на 16-ти септември 1875 г. в най-богатия град на Тракия в османската империя. Събитията, довели до организирането на въстанието, започват още в началото на 1875 г. и изострят „Източния въпрос“ на Балканите. Социалното и политическо напрежение в империята са породени от финансовия фалит на държавата, увеличаването на преките и косвените данъци за поробеното население, въстанието в Босна и Херцеговина.
На 12-ти август 1875 г. Българският революционен комитет в Букурещ с председател Христо Ботев взима решение за незабавно организиране на въстание и в българските земи през септември, за да се използва политическия момент. Страната е разделена на 5 въстанически окръга: Русенско-Шуменски, Търновски, Старозагорски, Сливенски и Ловешко-Троянски. За център на въстанието се избира Стара Загора с ръководител Стефан Стамболов, тъй като старозагорският комитет е най-силен. В дейността му се включват съратниците на Левски Колю Ганчев, братя Жекови, Христо Шиваров – секретар на старозагорския комитет. Присъединяват се и Захари Стоянов, Георги Икономов и Никола Станков“ , разказва историкът Петьо Мирчев от Регионалния исторически музей. Дейността за неговата подготовка изисква организация и подготовка на населението, закупуване на оръжие. Част от старозагорските дейци са против избухването му, защото считат, че времето за подготовка е много кратко. На 7.09. на среща между членовете в старозагорско, като обсъждат ситуацията, Атанас Илиев, Мирчо Атанасов, Георги Бенев и Петър Иванов се обявяват против въстанието.
В същия момент сподвижници на Стамболов го убеждават, че хората са въоръжени и организирани, чакат само сигнал за активни действия. След съгласуване с Търновския революционен комитет е решено въстанието да избухне на 16.09. Планът предвижда 4 чети от селата да нападнат Стара Загора от четирите краища на града и да разгорят пламъка на въстанието сред околните селища. Сигнал за нахлуването в града, трябвало да даде пожара на конака.
Но поради недобра съгласуваност между центъра и селските чети, недоброто въоръжение – турските власти спират на дунавските пристанища голяма част от оръжията, предназначени за въстаниците в старозагорско, малката численост на четниците и ареста на част от организаторите, въстанието е неуспешно.
Колю Ганчев е заловен след провала на въстанието, братя Жекови след героична самоотбрана при с. Елхово, загиват в неравна битка с врага. Старозагорската чета с войводата Георги Икономов и знаменосеца Койчо Георгиев излиза на Чадър могила, но след като недочаква подкрепление от близките села, тръгва да търси спасение към планината. Стефан Стамболов се отделя от четата, разкачва знамето на въстанието от пръта и го спасява при оттеглянето си в Търново и оттам преминава във Влашко. Според някои историци знаметго на Старозагорското въстание, което се състои от три цвята - бял, зелен и червен е пръвообраза на българския национален флаг след Освобождението.
Войводата Руси Кънев от ойбуклийската чета е ранен, заловен и убит. Захари Стоянов успява да се спаси и дълго време се крие като служител в Баронхиршвата железница. Около 600 души са арестувани, срещу тях се води разследване до края на 1875 г. Но 7 от тях са екзекутирани през следващата 1876 г.
Мащабният план на въстанието е предвиждал Георги Бенковски и Стоян Заимов да запалят Цариград, за да предизвикат суматоха и да отвлекат вниманието на правителството. През това време няколко хиляди българи да нахлуят от съседните страни в българско, командвани от Панайот Хитов и българи, офицери на служба в руската армия. „Но краткото време за организация, недостатъчното въоръжение на въстаниците, и залавянето на част от организаторите, водят до неуспеха на Старозагорското въстание. Въпреки това, то е първият сериозен и мащабен опит българите да се заявят като народ, който се бори за свободата и независимостта си“, завърши Петьо Мирчев. То е предпоставка и подготовка за избухналото през следваща 1876 г. Априлско въстание.
Чуйте в звуковия файл разказа на историка Петьо Мирчев.
Нова паралелка за кандидат-гимназистите ще бъде разкрита през 2025-2026 учебна година в СУ „Максим Горки“. Тя ще бъде преобразувана от сега съществуващата паралелка с интензивно изучаване на руски и английски език. Новият профил е „Природни науки..
Своя дебютен роман с интригуващото заглавие „Рачел“ ще представи родената в Раднево авторка Цвети Желязкова. Срещата с нея е по покана на НЧ „Родина-1860“, клуб „Млад писател“ и вестник „Teen'sPaper“ на 13 февруари 2025 г., четвъртък, от 17.30 часа в къща..
Пикът на грипните и респираторни вируси в Старозагорско намалява. Данните на РЗИ потвърди и председателят на Регионалната фармацевтична колегия – Стара Загора. По думите му спадът във фармацевтичната мрежа се усеща през спад в търсенето на лекарствени..
Една от най-обичаните творби на писателката Леда Милева е претворена в поетичен театрален спектакъл от децата от Театрална школа „Жест“ към ЦПЛР в Стара Загора. Събитието е част от Културния календар на Община Стара Загора. Представлението ще се играе на..
8млрд.лв. нови жилищни кредити са отпуснали през 2024г. банките в България, сочат официалните данни, изнесени в последните дни. На този фон БНБ затегна условията за кредитиране. По думите на Георги Захариев, предприемач и основател на Finance Academy,..
От 12 февруари отпадат противоепидемичните мерки срещу грип и остри респираторни заболявания в Сливенска област. Това съобщи пред БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция "Надзор на заразните болести" в Регионалната здравна инспекция в Сливен,..
Заболяемостта от остри респираторни заболявания и грип в област Стара Загора е в низходяща тенденция спрямо миналата седмица – 198,83 на 10 000 население, при 267,30 на 10 000, съобщават ор РЗИ. Заболяемостта остава най-висока във възрастовите..
Старозагорското село Оряховица за поредна година ще отпразнува Трифон Зарезан. С пъстра и богата програма ще отбележат празника си оряховчани на 14 февруари 2025 г. (петък) от 11.00 ч. на площада пред кметството. Организатори на събитието са местното НЧ..
С проект за регенерат на гумени вериги за агротехника старозагорската компания "Медина - Мед" се е прицелила в световните икономически пазари. Проектът се разработва от две години, разказа в интервю за икономическото предаване на Радио Стара Загора „..
Учениците от Клуб „Еко авантюра“ към Девето Основно училище „Веселин Ханчев“ в Стара Загора организират конкурс, озаглавен „Боклукчо и магията на рециклирането“. Това съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Съревнованието е за деца от..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net