Днес жителите на старозагорското село Казанка и кметицата Елка Михайлова се вълнуват от неочакваното завръщане на една реликва в селото… За историята с щастлив край разказва Динко Михайлов, който върна на своите съселяни специално отлятата за местното „Основно народно училище“ бронзова камбана.
„Мой приятел прави ментални конструкции и при една частна поръчка, вижда в двора на клиента камбаната, на която разчита името – „Казанка“. Той знае, че съм от Казанка и разбира, че това може да е нещо ценно за мен. Вместо да му платят за услугата, поискал от собственика да му подари камбаната. Когато се обади, че иска да се видим, не спомена какъв е поводът, но заради заетостта ми - близо месец се разминавахме. Накрая ми прати снимки…Като ги видях, веднага запалих колата“ , разказва Динко Михайлов.
На реликвата е отбелязана годината 1933 г, гр. Пловдив и, че е дар от църковното настоятелство и имената на Петко и Радка Спасови.
Развълнуван и невярващ на късмета си да намери 90-годишната камбана, която тежи петдесетина килограма, младият мъж потърсил дядо Стойчо Кънев, който е като неписаната книга, живата история на Казанка и знае много факти, събития и хора от миналото му. Възрастният човек му разказал, че със звън от камбана на дървена поставка, събирали всяко утро учениците. А имената на дарителите „ Петко и Радка Спасови“ – това е семейството на местния учител, който дошъл от с. Крън и си купил къща в Казанка. Когато през 1975 г. станало преобразуването на училището в детска градина, незнайно къде изчезнала и училищната камбана.
Видяла камбаната, кметицата на Казанка – Елка Михайлова, която е известна с любовта към родния край, историята и традициите на селото, се свързала с някогашния домакин на училището. Жената също потвърдила, че от 1975 г. училищната камбана никой не знае къде е била „прибрана“…
Днес хората, заедно с кметицата и отец Евгени, който служи в църквата "Света Троица" в селото трябва да решат каква ще е съдбата на 90-годишната камбана, за да се чува отново звънът й.
Тази история с щастлив край, свързва един от героите в нея с големите надежди на жителите и кметицата на старозагорското село Казанка, че къщата на ботевия четник - Стоян войвода – Стоян Димов Терзиев, ще бъде спасена след дълги опити за идните поколения. Защо?
Чуйте подробностите от Динко Михайлов в звуковия файл:
За четвърта поредна година платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите, които да опишат изминалата 2024 г. Изборът на български думи на годината започва днес и завършва на 20-ти този месец. "В първия етап от..
През изминалата година станахме свидетели на завръщането на емблематичния египетски лешояд в страната ни . "Това е не просто голям успех, а на границата на чудото . Бяхме притеснени, че можем да го загубим завинаги от природата на България. Неговата..
Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..
В деня на Богоявление, когато се навършват 177 г. от рождението на гениалния ни поет и революционер Христо Ботев, отбелязваме в началото на годината и 150 години от едно малко известно негово издание „Календарь за година 1875”. Тази рядка..
В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..
Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..
Ахмед, млад мъж от град Хомс, Сирия, е принуден да напусне родината си в края на 2011 г. заради гражданската война в държавата. Пред избора да воюва срещу своя народ или да загуби живота си, той избира България, където да продължи образованието си...
Те са трима, и почти на мускетарски принцип решават да следват пътя на какаото. Разказваме ви историята на Антон Кринчев, Мария Христова и Анна Желязкова, които са от Ямбол, живеят в София, но страстта им към пътуването ги отвежда до сбъдването на..
Три дни и три нощи се приготвят ястията за празничната новогодишна вечеря в Япония, разказа пред Радио Стара Загора Сачи Уджие. Заедно със своя съпруг Атсуфуми, на галено Атсу, музикалното семейство живее в Стара Загора и е част от екипа на Държавната..
В началото на миналия век в празничната традиция по посрещането на Нова Година под Липите били включени няколко задължителни компонента– 21 топовни салюта, дадени от военните поделения в града, и баловете. Защо топовните салюти били точно..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net