Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деветдесетгодишна училищна камбана се завърна в селото си след три десетилетия

3
Снимка: Личен архив

Днес жителите на старозагорското село Казанка и кметицата Елка Михайлова  се вълнуват от неочакваното завръщане на една реликва в селото…  За историята  с щастлив край разказва Динко Михайлов, който върна на своите съселяни специално отлятата за местното „Основно народно училище“ бронзова камбана.

  „Мой приятел прави  ментални конструкции и при една частна поръчка, вижда в двора на клиента камбаната, на която разчита името – „Казанка“. Той знае, че съм от Казанка и разбира, че това може да е нещо ценно за мен. Вместо да му платят за услугата, поискал от собственика да му подари камбаната. Когато се обади, че иска да се видим, не спомена какъв е поводът, но заради заетостта ми - близо месец се разминавахме. Накрая ми прати снимки…Като ги видях, веднага запалих колата“ , разказва  Динко Михайлов.

  На реликвата е отбелязана годината 1933 г, гр. Пловдив и,  че е дар от църковното настоятелство и имената на Петко и Радка Спасови.

  Развълнуван и невярващ на късмета си да намери 90-годишната камбана, която тежи петдесетина килограма, младият мъж потърсил дядо Стойчо Кънев, който е като неписаната книга, живата история на Казанка и знае много факти, събития и хора от миналото му. Възрастният човек му разказал, че със звън от камбана на дървена поставка,  събирали всяко утро учениците. А имената на дарителите „ Петко и Радка Спасови“ – това е семейството на местния учител, който дошъл от с. Крън и си купил къща в Казанка. Когато през 1975 г. станало преобразуването на училището в детска градина, незнайно къде изчезнала и училищната камбана.

  Видяла камбаната, кметицата на Казанка – Елка Михайлова, която е известна с любовта към родния край, историята и традициите на селото, се свързала с някогашния домакин на училището. Жената също потвърдила, че от 1975 г. училищната камбана никой не знае къде е била „прибрана“…

 Днес хората, заедно с кметицата и отец Евгени, който  служи в църквата "Света Троица" в селото трябва да  решат каква ще е съдбата на 90-годишната камбана, за да се чува отново звънът й.

  Тази история с щастлив край,  свързва един от героите в нея с големите надежди на жителите и кметицата на старозагорското село Казанка, че къщата на ботевия четник - Стоян войвода – Стоян Димов Терзиев, ще бъде спасена след дълги опити за идните поколения.  Защо?

Чуйте подробностите от  Динко Михайлов в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Похвалите към децата - полезни или опасни?

Всеки обича да бъде оценен и похвален, но ако възрастните могат да обобщят изводи за поведението на другите към тях през похвалите, то за децата е много трудно да правят подобни анализи. Детският ум възприема похвалите твърде буквално - или положително,..

публикувано на 07.07.24 в 11:50

Модерните аромати за дома - розово масло, лавандула и хвойна

Българските етерични масла и суровини за козметиката получиха висока оценка на WPC 2024 - Световния конгрес и изложение на парфюмерията в Женева, Швейцария. Родните продукти бяха охарактеризирани като „светлина за душата“ и „топла прегръдка“,..

публикувано на 07.07.24 в 10:50

Можем ли в 21 век без смартфон - експериментът на Александър Богдан Томпсън

Александър Богдан Томпсън – сценичен фотограф, работил е и със Старозагорския куклен театър за постановката "Тайната на Ленхен", живял до 90-те години на миналия век в Германия, син на американец и българка, даже старозагорка, родственик на поета Веселин..

публикувано на 07.07.24 в 09:45

Бяла сова носи надеждата на с. Ловец, че ще спаси православната си църква

Село Ловец е на 20 км от общинския център Стара Загора. Съществуват данни, че живот тук е имало от праисторическо време.   Докато чакам да стане време за срещата ми с кметския наместник  Недялка Янкова на пустия селски площад, вниманието ми..

публикувано на 05.07.24 в 17:14

Велопътешественикът Пламен Петков с нови предизвикателства

Пламен Петков е велопътешествениk. На 35 години е, а последните му преходи са поредното предизвикателство за проверка на собствената му издръжливост.  Премина за един ден  400 км от София до Бургас на 18 -ти юни и 330 км от София до Русе на 2-ри юли..

обновено на 03.07.24 в 15:17

Група „Атлас“ подготвя нов албум по повод 40 години на сцена

Група „Атлас“ ще зарадва своите фенове с нов албум по повод 40 години на музикалната сцена. Музиката ще носи посланието и магията на 80 – те години, но с ново звучене. „Днес има модерни начини, с които всеки може да стане изпълнител..

публикувано на 03.07.24 в 14:16

Ако човек вижда планината и шевиците, той вижда красотата навсякъде

Диляна Александрова е от Харманли. Тя е една от многото  момичета и млади  жени,облечени в носиите на нашите прабаби отпреди стотина и повече години на Третия национален събор "Ангел войвода" в Араповския манастир край Асеновград. Всяка една от тях..

публикувано на 01.07.24 в 16:36

Пътешествия без план

Маргарита и Цветин Шущаркови са с емейство пътешественици. Винаги са на път, наяве или в мислите си. Цветин, родом от Казанлък, е инженер-икономист по професия, Маргарита е от София. Завършила е зоология в Испания.  Известността си придобиват от..

публикувано на 30.06.24 в 19:19

Къде изчезна детето ми, какъв е този тийнейджър?

Преходната възраст между детството и зрелостта е изключително деликатна, а често определяна и като "трудна".  Децата се борят с непознати емоционални състояния и техните прояви, родителите се опитват да защитят авторитета си пред тях. Неразбирателства,..

публикувано на 30.06.24 в 11:50

„Светът е нашата песен“ обедини музиканти в проект с кауза

„Светът е нашата песен“ е музикален проект с кауза за опазване на околната среда. В него се обединяват музиканти, като група "Strykers“, невероятният глас Гергана Стоянова, позната ни от музикален формат и най – малкият участник, но голям по душа Леон..

публикувано на 28.06.24 в 17:25