Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Свобода чества 90 години от рождението на проф. Петко Радев

Инициативна група предлага местното училище да носи неговото име.

Родното село на свотовноизвестния кларинетист и педагог проф. Петко Радев (1933-2017) отбелязва 90 години от неговото рождение. Инициативата за тържественото честване е на директора на училището в с. Свобода, Чирпанско Златина Иванова, където Петко Радев е завършил освновното си образование.

"Нашите ученици винаги се интересуват от личности, родени и израстнали в Свобода, чийто път е тръгнал от там. Жителите на селото са много развълнувани", коментира в изнесеното студио на Радио Стара Загора Златина Иванова. 

"Честването ще бъде на 22 септември (петък) в центъра на с. Свобода. Програмата ще започне в 15.00 часа. Избрахме не случайна дата - Деня на независимостта. Едночасов концерт ще изнесат млади таланти от Свобода, Чирпан, Сливен, ученици от музикалното училище "Христина Морфова" - Стара Загора. Ще завършим с хороводна китка в изпълнение на оркестър "Първомай", информира Златина Иванова.

Местна инициативна група предлага училището в родното село на проф. Петко Радев да носи неговото име.

Интервюто със Златина Иванова в изнесеното студио на Радио Стара Загора можете да чуете от звуковия файл.

Екипът на Радио Стара Загора подготвя цикъл от предавания, посветени на 90-годишнината от рождението на Петко Радев. Тази събота (23 септември) предаването "От извор се песен лее" (12:20-15:00 ч.) ще излъчи интервюта с близки и приятели на именития музикант от с. Свобода. Слушателите ще чуят гласа на Петко Радев от Златния фонд на БНР, интервю с неговия син Радислав Радев и спомените на един от последните негови ученици Красен Иванов

Думи на Радислав Радев в аванс чуйте от звуковия файл.

Синът на проф. Петко Радев - Радислав Радев.

За проф. Петко Радев са писали и разказвали музиканти, журналисти, изследователи и почитатели на неговата музика. Дългогодишният музикален редактор в БНР Валя Божилова казва, че той е обичан и уважаван както сред класическите, така и сред народните музиканти. 

В публикация за Радио България Божилова пише: "Наследява любовта към кларинета от баща си - самоук кларинетист от с. Свобода, Чирпанско (Старозагорска област). Започва да свири най-напред народна музика и попада под влиянието на оркестрите от Първомай, Чирпан, Дълбок извор – центрове на народната музика в Тракия. Рядката му дарба го отвежда в музикалното училище в София, за да изучава класическа музика. Попада в група по солфеж с напреднали деца от хор „Бодра смяна” и трябва да навакса онова, което те са учили години наред. Като абитуриент на конкурса в Букурещ по време на Световния младежки фестивал печели първа награда – голяма радост за него и преподавателя му Сава Димитров. В Музикалната академия отново е с първа награда от Третото общобългарско състезание за инструменталисти. Годината 1957-ма му донася още една престижна първа награда от Международния музикален конкурс в Женева, решаваща за бъдещото му кандидатстване в Миланската скала. Преди това работи като първи кларинетист в радиооркестъра, а от 1961 г. е и първи кларинетист на Софийската филхармония".

Величка Стамболова с оркестъра на Петко Радев.

През 1974 г. Петко Радев печели конкурс в Миланската скала и в продължение на 11 години е първи кларинет в един от най-престижните оперни театри в света. Още преди това, той е преподавател по кларинет в Музикалната академия в София, а след завръщането си през 1985 година продължава педагогическата си дейност и в Пловдивската музикална академия, провежда и майсторски класове.

В последните години от живота си Петко Радев журира конкурси и надсвирвания в Първомай, Дълбок извор, Стамболово, Дъбене, Раднево и други средища на народната музика в Тракия, където се изявяват съвременни оркестри и млади музиканти, последователи на тракийския "сватбарски" инструментален стил. Безспорна е заслугата на проф. Петко Радев за неговото популяризиране и развитие.

По публикацията работи: Мирослав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Старозагорският куклен театър търси стари шапки, стенни часовници и куфари

За нуждите на 13-тата Творческа лаборатория „Без корени“, която започва на 21 юли,Старозагорският куклен театър се обръща към своята публика за помощ.  В името на експеримента с различни материали, ще са необходими стари: шапки – тип бомбе,..

публикувано на 09.07.24 в 15:36
Димо Генов в Галерия

Художникът Димо Генов: Творейки правим автопортрет на живота си

Днес рожден ден празнува Димо Генов, един от най-харизматичните художници на Стара Загора. За по-младите си колеги той е не само любим учител, а вдъхновяващ пример за пословично трудолюбие и отдаденост към изкуството. Помня, че едно от първите ми..

публикувано на 09.07.24 в 13:20
Огнян Георгиев

Всяка песен разказва история

Песента „Сънят на ореха“ е сред финалистите в Националния конкурс „Бургас и морето" 2024 . Автор на текста е Йордан Пеев, поет, драматург и писател. Музиката е на Митко Динев. Новата песен, с подчертано шлагерно звучене, ще бъде представена пред публика..

публикувано на 08.07.24 в 17:25

Генко Гешев: Ще съживим "Тракийска лира"

Организирането на нови събития и инициативи в сферата на културата като фестивали, концерти, конкурси е целта на новосъздаденото общинското предприятие „Арт Сцена – Стара Загора“, каза избраният за ръководител на звеното проф. Генко Гешев...

публикувано на 08.07.24 в 10:12

"Музата Арт Фестивал" ни връща към българското

Какво е да имаш муза? За творците - може би най-ценния инструмент, а за трима ентусиасти с различни професии, музата се крие в природата на Родопа планина. Фотографът Невена Цветкова, барманът Ива Герджикова-Дончева и инженерът Раденко Велинов имат..

публикувано на 05.07.24 в 18:04

Откриват експозицията „Рисунка и малка пластика“ 2024 в зала „Лубор Байер“

Представителството на СБХ - Стара Загора кани ценителите на изобразителното изкуство и гостите на града на откриването на експозицията „Рисунка и малка пластика“ 2024. То ще бъде на 5 юли от 18:00 ч., в дома на старозагорските художници – изложбена зала..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Силвия Дончева, Муна Афез, Матео и Омар гостуваха в студиото на Радио Стара Загора.

Ученици от Тунис са на театрален обмен в Стара Загора

Театрална ученическа група от Тунис гостува на своите талантливи съмишленици от трупата "Приключенците на франкофонския театър" в Стара Загора. Двете ученически трупи ще представят своите спектакли пред публика в петък от 19 ч. в Регионална..

публикувано на 04.07.24 в 16:18

Нови награди за талантите от театрална школа „Жест“ в Стара Загора

Нови награди прибавят към колекцията си талантите от театрална школа „Жест“ в Стара Загора с ръководител Светла Тодорова. Те са заслужили първа награда за най-добър спектакъл във възрастова група 14-19 г. За “Най-чудното чудо” по Стефан Цанев от..

публикувано на 04.07.24 в 11:34

Ромео и Жулиета танцуват под звездите

Четири поредни вечери са предвидени за премиерата на мюзикъла „Ромео и Жулиета“ , по драмата на Уилям Шекспир и музика на Жерар Пресгурвик. На 19, 20, 21 и 22 юли, на сцената на Античния форум "Августа Траяна" , под звездното небе,..

публикувано на 03.07.24 в 16:50

„Андъкът“ е новият роман на автора Георги Хаджийски, който ни кара да се замислим

Книгата „Андъкът“ е деветата книга на автора Георги Хаджийски и първият роман, който пише и издава. Думата „Андък“ означава дълбока яма, дупка, дол, откъдето се излиза много трудно. В романа е метафора на личностни психофизиологични..

публикувано на 03.07.24 в 13:15