На Димитровден, когато строителите празнуват разказваме история на създателите на три от емблематичните сгради на Стара Загора, строени след пепелищата от пожарите на Руско -Турската война и оцелели и до днес. Знаете ли кой е построил днешното Второ основно училище " Петко Рачов Славейков", Професионалната гимназия по строителство и архитектура "Лубор Байер" и кой възстановява църквата "Света Богородица"?
Било е в края на 80 –те години на 19 век. Подобно на Феникс, Стара Загора бавно надигала снага изпод пепелта. Градът вече имал устройствен план, разчертан от Лубор Байер. А местната управа проводила вест до подбалканските общини – ако знаят добри майстори - дюлгери, да ги пратят. Да вдигнат училища, да възстановят черкви, да има къде да се просвещават людете и да пазят вярата си.
"Така историята на възстановяването на Стара Загора завинаги се свързала с две имена на тревненски майстори уста (майстор) Генчо Кънев – Голям Генча и неговият ученик Генчо Новаков - Малък Генчо", разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей в Стара Загора.
Освен строител, уста Генчо Кънев бил вещ и в чертаенето на проекти и скици за построяването на сградите. Още в 60-те години на 19 век създал своеобразна строително –проектантска фирма, с офис собствената му къща в Трявна. През зимата зимата чертаел, а през лятото със свои хора изпълнявал възложените му обекти. Прочут бил майсторът със строенето на класни училища, негово дело била Априловската гимназия Че славата на Голям Генча и на неговия най-изявен ученик прехвърлила Балкана говори фактът, че през 1880-та година уста Генчо Кънев бил поканен за строителството на Девическата гимназия, днешното Второ основно училище "Петко Рачов Славейков" в Стара Загора.
И ако парите за строителството на Девическото училище били осигурени от Източна Румелия, за изграждането на Мъжката гимназия, днешната Професионална гимназия по строителство и архитектура "Лубор Байер", в Стара Загора, средствата се осигурявали от Общината. А градежът почнал с 21 000 турски лири - толкова имало събрани, били необходими много повече. Затова и първоначално Мъжката гимназия била само с един етаж, а пълното завършване на сградата се случило след Съединението...
След като учител и ученик - строители работили заедно по двете училища, ученикът решил да поеме по свой път. А с учителя майстор е свързана още една емблематична сграда под Липите – храмът "Света Богородица", който уста Генчо възстановява
Строителството на черквата "Света Богородица" струвало 46 000 гроша на старозагорци. А църковното настоятелство водело нарочен тефтер за сметките. От него става видно, че уста Генчо Кънев ползвал материали на вересия, за които когато имало пари, старозагорци се разплащали. От приходната и разходната сметка на настоятелството става видно и друго- имало и случаи, в които майсторът не вземал плата за труда си…
Освен сградите на Девическата и на Мъжката гимназия и възстановяването на храм "Света Богородица", името на уста Голям Генча и на неговия ученик е свързано и с други сгради в Стара Загора. Според спомените на сина на майстора учител, бащата Голям Генча е строил и къщи. За ученика му, Малък Генчо със сигурност се знае, че е изградил един от телеграфо-пощенските клонове в Стара Загора. През 1945 година изгаря сградата на общината в Стара Загора. А заедно с нея изгарят и архивите, които биха могли да разкажат повече по темата.
В Международния ден на театъра Райна Антонова от Регионалния исторически музей разгърна страниците на културната история на Стара Загора за да ни върне в 1883 година, когато Ученолюбивото дружество организира първото театрално представление в града..
Третокласници от Пето основно училище "Митьо Станев" в Стара Загора се запознаха с духовите инструменти и тяхната история. Инициативата е на Общинския духов оркестър и се провежда за втори път пред началните класове, като целта е да се представи..
"Светът е нашата песен!" е нов музикален проект по идея на Александър Симеонов от група „Strykers“. Стилът е мелодичен хард рок, който ни напомня да сме отговорни към природата. Музикантите от група „Strykers“ винаги са се водили от идеята за..
Фондация „Проект Бузлуджа“ обяви кампания „Неписани истории за Бузлуджа“. Кампанията ще събира личните истории на строители, мнения и позиции на посетители по времето на изграждането, съществуването и след разграбването на „Дом-паметника на БКП на вр...
Ако пътувате през община Нова Загора и минете през с. Млекарево, ще се възхитите на красивата църква „Св. арх. Михаил“. На вратата на църковния двор ще минете през паметна плоча с имената на Еленка Кунева Коева / 1935-2023 г/ смирена и добра жена от..
Пролетта е тук! Слънцето грее по-силно, а дните стават по-цветни. И си пожелаваме пролетта да донесе радост и нови начала. Пролетта е сезонът на преобразяване. След месеци на тишина, застой и вътрешно съзерцание, природата се пробужда, а заедно с нея..
На 21 март село Въгларово ще бъде домакин на Фестивалът на мекиците! Събитието, се провежда за четвърти път и има за цел да обедини хората чрез традиционния вкус на пухкавите, златисти мекици. Всичко започва през 2019 г., когато в местното..
19-годишният абитуриент от Профилираната природоматематическа гимназия „Гео Милев“ и доскорошен Млад омбудсман на Стара Загора Валентин Глушков е един от четиримата млади българи, излъчени след сериозна селекция за делегати в рамките на 11-тия цикъл..
Популацията на врабчетата намалява в световен мащаб . Зелените площи бързо и сигурно се превръщат в джунгли от бетон. Биологичното разнообразие се променя и редуцира броя на видовете с по-нисък природозащитен статус. От 2010 година по инициатива на..
В поредна пролетна акция на Атон се включва като поклонник журналистът Чавдар Златев. Светата общност на Атон обяви нови и по-строги мерки за посетителите- поклонници. По думите на Чавдар Златев, който е на мястото за 12 път, за първи път вижда..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net