Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Космическата Валя Балканска: Един камък къща не строи

Снимка: БГНЕС

Космическата Валя Балканска е избрана да получи Отличие за духовност, хуманизъм  и патриотизъм "Йеродякон Игнатий - Васил Левски". Церемонията по връчването е днес, от 17.30 часа, в Камерната зала на Народно читалище "Васил Левски - 1861", Карлово. Наградата се връчва за десета година. Отличието е учредено от карловските скулптори Недко Кръстев и Николина Канарова. 

Във времето на листопада, когато Родопа планина е наметнала топлопъстрото си халище, в предаването "По първи петли" Валя Балканска сподели откровенията си за есента, за добрината, която потъпква злото, за пътеката на родолюбието и позагубеното ни българско достойнство.

Житейската история на Валя Балканска е описана в книгите "Сама сред звездите" на Елена Хайтова и "Глас от вечността" на Светозар Казанджиев.

Певческата й кариера започва през 1960 година, като солистка в Държавния ансамбъл за народни песни и танци „Родопи“ − Смолян. Най-известният ѝ запис, изпълнение на песента „Излел е Делю хайдутин“, е направен в края на 60-те години на ХХ век от американския изследовател на българския фолклор Мартин Кьонинг. Издаден е на плоча, разпространена в САЩ. Няколко години по-късно екземпляр от плочата попада сред закупените за прослушване записи при подготовката на Златната плоча − послание от Земята, което да полети извън пределите на Слънчевата система на борда на два идентични космически летателни апарата от програмата „Вояджър“ на НАСА. Родопската песен е включена в окончателната 90-минутна селекция от музикални произведения от Карл Сейгън и полита най-напред на „Вояджър 2“, който е изстрелян 20 август 1977 година, а две седмици по-късно, на 5 септември 1977 година и на „Вояджър 1“. На 25 август 2012 година „Вояджър 1“ става първият обект, който напуска Хелиосферата и навлиза в Междузвездната среда.

Валя Балканска е носител на статуетка от Първата олимпиада по изкуствата в Лос Анджелис, през 1997 година, на статуетката "Златен феномен". По повод 60-ата си годишнина и за изключителни постижения в областта на певческото изкуство през 2002 година е наградена с орден „Стара планина“, най-високото отличие в наградната система на страната ни. През 2003 г. е удостоена с наградата "Нестинарка" на Международния фолклорен фестивал в Бургас. През декември 2005 година получава звездна плоча в българската Алея на славата. През изминалата 2022, за безспорен принос към българската култура и изкуство, тя беше сред отличените с наградата "Златно перо". Отличието за духовност, хуманизъм и патриотизъм "Йеродякон Игнатий - Васил Левски" е поредното признание за всеотдайността й към България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Хореографът на „Дон Кихот“ Аршак Галумян репетира с балета на Старозагорската опера

Днес започват последните репетиции, които ще бъдат водени лично от  хореографа на балета „Дон Кихот” Аршак Галумян - с трупата на балета на Държавна опера-Стара Загора. Зрителите ще видят бляскавия и лъчезарен спектакъл на сцената на Античен форум..

публикувано на 29.07.24 в 10:02

Ези-тура или когато облечем думите в музика

Поредната песен от музикалната колекция „Пеещи артисти“ е вече в музикалния ефир. Накратко: песента се казва „Ези-тура“, текстът е създаден специално за Пеещи артисти от един от най-прекрасните български лирици Найден Вълчев – автор на песента на..

публикувано на 25.07.24 в 10:21

Котел посреща 15 000 гости, Радио Стара Загора излъчва от фестивала на етносите

Сгушен в лоното на Източна Стара Планина, котленският парк „Изворите“ ще посрещне около 15 000 гости на фестивала на етносите, багрите и котленския килим в дните 26, 27 и 28 юли , информира за Радио Стара Загора кметът на община Котел - Коста..

публикувано на 23.07.24 в 09:36

Ивелин Керанов – 40 години на сцена, 60 години в живота и премиера в „Дон Кихот и Дон Санчо“

40 години на сцена, 60 години в живота и премиера на „Дон Кихот и Дон Санчо“. Поне три повода за среща с актьора Ивелин Керанов, въпреки че всяка среща с него е повод и смисъл. За разговор, за усмивка, за размисъл. Премиерата на „Дон Кихот и Дон..

публикувано на 22.07.24 в 14:22

Никола Попов - забравеният майстор на гравюрата

На 25 юли (четвъртък) 2024 година, от 18:00 часа, в Западната зала на Художествена галерия – Стара Загора ще бъде открита изложбата „Щрихи и състояния”, представяща живота и творчеството на родения в Стара Загора първи български академично школуван гравьор..

публикувано на 22.07.24 в 13:15

Завърши изпълнението на проект „Създаване на дигитален хъб Чудомир“

Завърши изпълнението на проект „Създаване на дигитален хъб Чудомир“, който беше представен пред посетители в петъчния ден. Дигитализирани са 121 бележника, с обем над 5000 страници. От тях 62 броя са достъпни за работа на място в дигиталния хъб и..

публикувано на 20.07.24 в 10:05

"Ромео и Жулиета" - традиционен мюзикъл с амбиция за новаторство

Остава само ден до премиерата на най-новото заглавие в афиша на Държавна опера Стара Загора - "Ромео и Жулиета". В четирите поредни вечери на 19, 20, 21 и 22 юли, всички почитатели на оперното и балетно изкуство ще могат да гледат мащабната и красива..

публикувано на 18.07.24 в 15:16

"Узана Поляна фест", зеленият фестивал на лятото, идва с още по-богата програма

От 19 до 21 юли ще се проведе деветото издание на " Узана Поляна фест ", отново при вход свободен. Тази година най-големият еко фестивал в България предлага още по-разнообразна програма на своите посетители. П риключения, артистични изпълнения, еко..

публикувано на 18.07.24 в 14:11

Мюзикълът "Ромео и Жулиета" е най-новата премиера на Опера Стара Загора

В четири поредни вечери в края на тази седмица и началото на следващата Държавна опера Стара Загора ще представи на сцената на Античния форум „Августа Траяна” най-новата си мащабна, красива и зрелищна продукция на мюзикъла „Ромео и Жулиета” по..

публикувано на 17.07.24 в 15:18

Първата експозиция на Старозагорската галерия е представена на 17 юли 1960 година

На 17 юли 1960 година в Стара Загора е представена първата постоянна експозиция на Градската художествена галерия. Историята й започва с идеята на Атанас Кожухаров за създаване на колекция от картини към археологическото дружество „Августа Траяна”, през..

публикувано на 17.07.24 в 12:20