Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съименик на воеводата Христо Ботев е новият кмет на с. Асен

3
Снимка: Кристина Русева

Новият кмет на село Асен,  Христо Ботев  положи днес клетва на тържествената сесия за встъпването на кмета на община Павел баня,  кметовете на останалите 11 села и общинските съветници в длъжност.  Съименикът на революционера и поет Христо Ботев признава, че кандидатурата му била спонтанна. Може би и защото носи неговите име и фамилия, се почувствал задължен да се кандидатира, защото "...селото имаше нужда от промяна. Благодаря, благодаря, благодаря на всички, които гласуваха за мен! Обещавам, че ще работя за всички, независимо  от кой етнос са - имаме българи, турци, каракачани, лингури, цигани... Селото обаче ни е много задружно, няма вражда! Обещавам, обещавам, че ще бъда кмет на всички - и за човека с двете козички, и за бизнесмена,  всички сме равни!" Така емоционално и искрено сподели мислите си г-н Ботев след полагането на клетвата и подписването на клетвените листове. 

 Кандидатурата му е издигната от БСП. Печели  на втори тур със 169 гласа, което прави 59,72% от всички гласували срещу досегашния дългогодишен кмет на селото Недялко Петков. Кандидатът на ГЕРБ получава 113 гласа или около 40 на сто от вота на избирателите в с. Асен. Жителите му наброяват близо 600.

  На въпроса, кога разбира, че носи имената на великия син на майка България, Христо Ботев скромно отговаря, че няма никаква заслуга или родствена връзка с воеводата. Но то го задължава да бъде истински българин.  А това чувство на гордост идва и от неговите предци. Прадядо му е бил четник в четата на Цанко Дюстабанов в Априлското въстание и оцелял след погрома. Неговият род е първият, който се заселва в с. Асен след руско-турската Освободителна война.... 

"Имената на Ботев и Левски са свети имена за мен, прекланям се пред тях! Карлово и Калофер са свети места!", казва силно разчувстван новият кмет на с. Асен и си припомня, че един от първите спомени за Христо Ботев е свързан с магнетичното въздействие на ботевия паметник на хълма над родния му Калофер...

  А влиянието и преклонението пред гениалния поет революционер е толкова силно и задължаващо, че е немислимо да не се запали от пламенното му слово. Като ученик не е много добър по български език и литература, но предизвикан от учителката си, че ако научи ботевите стихотворения, ще му остави шестица по български за годината,  научава 22 негови творби!

   И днес сълзите напират, щом изрича любимите слова, с които перото на поета рисува неповторими природни картини под родното небе, прекланящи се пред героите на България:

,,...Настане вечер - месец изгрее,
звезди обсипят свода небесен;
гора зашуми, вятър повее, -
Балканът пее хайдушка песен!"  

 Село Асен не е голямо, но добре се разбират всички в него. Някога в кръчмата или в хоремага се събирали храта за да научат какво се е случило денем в селото, в околията и по света... Но днес  асеневци сядат по стълбите пред кметството за чаша кафе или за една цигара... Първото нещо, което иска да направи за своите съселяни новият кмет е ... да направят кафе, където да се събират на раздумка и сладки приказки, да поспорят, да научат новините, да  коментират проблемите и да търсят заедно решенията... 

В звуковия файл чуйте какво сподели новият кмет на с. Асен Христо Ботев


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Похвалите към децата - полезни или опасни?

Всеки обича да бъде оценен и похвален, но ако възрастните могат да обобщят изводи за поведението на другите към тях през похвалите, то за децата е много трудно да правят подобни анализи. Детският ум възприема похвалите твърде буквално - или положително,..

публикувано на 07.07.24 в 11:50

Модерните аромати за дома - розово масло, лавандула и хвойна

Българските етерични масла и суровини за козметиката получиха висока оценка на WPC 2024 - Световния конгрес и изложение на парфюмерията в Женева, Швейцария. Родните продукти бяха охарактеризирани като „светлина за душата“ и „топла прегръдка“,..

публикувано на 07.07.24 в 10:50

Можем ли в 21 век без смартфон - експериментът на Александър Богдан Томпсън

Александър Богдан Томпсън – сценичен фотограф, работил е и със Старозагорския куклен театър за постановката "Тайната на Ленхен", живял до 90-те години на миналия век в Германия, син на американец и българка, даже старозагорка, родственик на поета Веселин..

публикувано на 07.07.24 в 09:45

Бяла сова носи надеждата на с. Ловец, че ще спаси православната си църква

Село Ловец е на 20 км от общинския център Стара Загора. Съществуват данни, че живот тук е имало от праисторическо време.   Докато чакам да стане време за срещата ми с кметския наместник  Недялка Янкова на пустия селски площад, вниманието ми..

публикувано на 05.07.24 в 17:14

Велопътешественикът Пламен Петков с нови предизвикателства

Пламен Петков е велопътешествениk. На 35 години е, а последните му преходи са поредното предизвикателство за проверка на собствената му издръжливост.  Премина за един ден  400 км от София до Бургас на 18 -ти юни и 330 км от София до Русе на 2-ри юли..

обновено на 03.07.24 в 15:17

Група „Атлас“ подготвя нов албум по повод 40 години на сцена

Група „Атлас“ ще зарадва своите фенове с нов албум по повод 40 години на музикалната сцена. Музиката ще носи посланието и магията на 80 – те години, но с ново звучене. „Днес има модерни начини, с които всеки може да стане изпълнител..

публикувано на 03.07.24 в 14:16

Ако човек вижда планината и шевиците, той вижда красотата навсякъде

Диляна Александрова е от Харманли. Тя е една от многото  момичета и млади  жени,облечени в носиите на нашите прабаби отпреди стотина и повече години на Третия национален събор "Ангел войвода" в Араповския манастир край Асеновград. Всяка една от тях..

публикувано на 01.07.24 в 16:36

Пътешествия без план

Маргарита и Цветин Шущаркови са с емейство пътешественици. Винаги са на път, наяве или в мислите си. Цветин, родом от Казанлък, е инженер-икономист по професия, Маргарита е от София. Завършила е зоология в Испания.  Известността си придобиват от..

публикувано на 30.06.24 в 19:19

Къде изчезна детето ми, какъв е този тийнейджър?

Преходната възраст между детството и зрелостта е изключително деликатна, а често определяна и като "трудна".  Децата се борят с непознати емоционални състояния и техните прояви, родителите се опитват да защитят авторитета си пред тях. Неразбирателства,..

публикувано на 30.06.24 в 11:50

„Светът е нашата песен“ обедини музиканти в проект с кауза

„Светът е нашата песен“ е музикален проект с кауза за опазване на околната среда. В него се обединяват музиканти, като група "Strykers“, невероятният глас Гергана Стоянова, позната ни от музикален формат и най – малкият участник, но голям по душа Леон..

публикувано на 28.06.24 в 17:25