9 ноември е Световен ден на книгата "Световни рекорди на Гинес". Книгата е годишен справочник, съдържащ колекция международно признати световни рекорди, включвайки както човешки постижения, така и природни крайности.
Любопитен факт е, че самата книга държи рекорда за най-продавана авторска поредица книги.
Историята на книгата тръгва от 1951 година, когато управителят на пивоварната "Гинес" , сър Хю Бивър, е на ловджийско събиране в графство Уексфорд, Ирландия. Въвлечен е в спор коя е най-бързата дивечова птица в Европа - златистата булка, или яребицата. Същата вечер той осъзнава, че не е възможно да се разбере отговора на спора само чрез изследване на справочната литература. Бивър подозира, че много подобни въпроси се повдигат всяка вечер не само в неговата страна, но и по целия свят. И наличието на книга, която може да даде отговор на хиляди спорове би могла да бъде не просто полезна, но и много популярна.
След три години Бивър реализира и самата книга - първият сборник е отпечатан през август 1954 г. в 1000 копия. Той съдържа само 198 страници. Следващото издание от август 1955 г. достига върха на британската класация за най-продавани книги още преди Коледа.
Български постижения, вписани като рекорди в книгата
Те са над 70. Освен Стефка Костадинова, имаме рекорди и на други успешни български спортисти. Както и на музиканти, учени, артисти в различни сфери на изкуството, колекционери и търсачи на силни усещания.
Заслужава да се отбележи рекорда на Медицинския университет във Варна с най-голяма ДНК верига, съставена от хора, през 2016 г. За да се създаде тази зрелищна гледка, са били необходими повече от 4 хил. души, които са се събрали на плажа в града.
Интересен е и рекордът за най-дългата пейка в света. Тя се намира в Пазарджик и е с дължина 1015 метра, като на нея могат да седнат около 2000 души.
А един от най-интересните български рекорди си остава постижението на двама български мъже, които успяват да реализират най-малко седем пълни преобръщания на човек на 370 градуса върху челото на друг човек при височина 8,2 метра.
Хасково в "Световните рекорди на Гинес"
В град Хасково се намира най-високата статуя на Света Богородица с Младенеца. Монументът от полимер бетон е открит през 2003 г., а само две години по-късно е вписан в книгата със световни рекорди, в раздел "Религия". Автори на статуята са скулптурите Петьо Александров, Никола Стоянов и колектив.
Статуята е поставена върху постамент, в основата на който има малък параклис "Рождество Богородично", и е с внушителните размери от 32,8 м. височина, тежи 80 тона.
Но зад тези цифри стои силното желание на хасковлии да почетат Божията Майка, която е и символичен покровител на града.
Още за идеята и какъв е интересът на туристите към монумента, чуйте в прикачения звуков файл
Зелени Балкани е спасителен център за защитени от закона, травмирани от хората, бедстващи животни и птици. В него се размножават редки птици с трайни увреждания, които не могат да бъдат върнати обратно в природата. Специалистите работят по програми за..
Фотография на десетокласничката от в Казанлък Мирослава Костадинова е сред отличените фотографии на национален конкурс по фотография. Снимката на момичето е сред 13-те най-добри снимки от 1 148 фотографии. Участниците са ученици от I- ви до XII-и..
Ваня Бонева е родена в Стара Загора. Тя е в първия випуск на музикалното училище „Христина Морфова“ в Стара Загора. Завършва Висшия музикално-педагогически институт, сега Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) - Пловдив, с..
Община Болярово и НЧ “Възраждане“ съвместно с МКБППМН обявява конкурс -рецитал „Моя страна, моя България“. Конкурсът цели да популяризира българската литература, да пробуди национално самочувствие, да стимулира интереса на децата и младите хора към..
Работилничка за рециклиране отваря отново врати в Стара Загора тази събота. В чест на задаващия се 14 февруари едночасовото занимание в нея този път ще бъде посветено на изработването на "валентинки" от рециклирана в домашни условия хартия, разказа..
На 21 и 22 февруари 2025 г. в Археокомплекс „Долината на тракийските царе" (гр. Шипка, общ. Казанлък) и онлайн ще се проведе деветото издание на Научния семинар ,,Траки, вино и култура". Събитието се организира във връзка с професионалния празник на..
Пешеходен тур "Незабравеният Казанлък” ще разкаже архитектурната история на Казанлък. Събитието се организира от Съюза на екскурзоводите в България по повод Международния ден на екскурзовода – 21 февруари, информират от общинския пресцентър...
Славена Станимирова е от Стара Загора, тя смесва хобито си с работа, като изработва свещи. От две години това се превръща и в нейна основна професия. "Всичко започна с гледането на клипове в социалните мрежи на испански творци. Самите клипчета бяха..
Румен Рачев има над 60 изложби в България, Европа и Америка. Творчеството му е по-добре познато в чужбина, отколкото у нас. Повече от осемнайсет години живее и работи в Германия. Едва през последните години живее в България, без да прекъсва връзки с..
В богатата празнична програма ще бъде представена вкусна кулинарна изложба „Произведено от грозде“, а кулминацията ще е короноването на „Цар Трифон“. Старозагорското село Оряховица за поредна година ще отпразнува Трифон Зарезан. С пъстра и богата..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net