Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свети Матей е! Празнуват данъчните и касиерите

На 16 ноември Светата Православна Църква почита паметта на апостол и евангелист Матей, авторът на първото евангелие.  

Матей бил родом от Капернаум, Галилея, наричали го още Левий.

В Светото евангелие се разказва как Иисус Христос, след като изцерил парализирания, отишъл към Тивериадското езеро, недалеч от Капернаум. Той се спрял на онова място, където събирали данъци. Като видял там митаря Матей, казал му: "Върви след мене!".

Длъжността "митар" означавала събирач на данъци, бирник. Тя била в голямо презрение у юдеите, понеже митарят събирал данъци от Божия народ за езическото римско правителство.  Христос обаче "видял" в душата на митаря Матей, презиран от юдеите, и го намерил достоен да приеме истинското учение. Матей с радост чул думите на Спасителя и го поканил у дома си. Там се събрали много съседи, приятели и познати - всички те били митари и грешници - и седнали на трапезата заедно с Иисус и учениците му. Случило се там да присъстват и някои книжници и фарисеи. Като видели, че Господ не се гнуси от грешници и митари, а седи заедно с тях на трапезата, те роптаели и казвали на учениците му: "Защо вашият Учител яде и пие с митари и грешници?" А Господ чул думите им и отговорил: "Здравите нямат нужда от лекар, а болните; защото "не съм дошъл да призова праведници, а грешници към покаяние“ (Мат. 9:9-13).

От това време Матей бил винаги с Христос в числото на дванадесетте негови ученици. Той написал своето Евангелие по молба на апостолите осем години след възкресението на Спасителя.  Апостол Матей е първият,  описал събитията от земния живот на Господ.

За живота на св. евангелист Матей са запазени малко сведения. Той бил брат на св. ап. Яков Алфеев и проповядвал Христовото учение, като ходил в много далечни страни - Персия, Мидия, Индия, Партия.  

ЖЕЗЪЛЪТ НА МАТЕЙ 

С  името на апостол Матей е свързана и  една реликва, която търсачи на съкровища и митове издирват до ден днешен. Преданието разказва, че той отишъл при един див езически народ. Там му се явил Господ, дал му жезъл и му заповядал да го забие в земята, като обещал, че тоя жезъл ще принесе плодове, а от корена му ще протече чуден извор. Действително Матей, като събрал всички жители, посадил жезъла, който цъфнал и пред очите на изумения народ се покрил с чудни плодове. От корена му бликнал бистър извор. Всички се затичали към това дърво, пили вода от чудесно появилото се аязмо и по внушение на апостола приемали тук Свето кръщение, след което излизали от водата духовно обновени. 

ЧУДЕСАТА 

Свети евангелист Матей завършил живота си мъченически през 74 г. в град Мирмени, където поставил за епископ ученика си Платон. Когато  по нареждане на управителя Фулвиан го арестували, лицето му поразило гонителите с чудесна светлина. Те ослепели, но той с молитва им възвърнал зрението. Устроили му клада, но пламъкът не се докоснал до божия угодник, а се устремил върху златните идоли и те се разтопили от огъня като восък. Много от присъстващите неверници били изгорени, а от разтопените идоли изригнал пламък, който в образа на змей се устремил към Фулвиан. Така че и той не могъл да избяга и да се избави от опасността, докато не призовал смирено апостола да го избави от гибелта

Така Фулвиан повярвал в Христа и заповядал да донесат останките му и да ги облекат в скъпоценни одежди. Но той още нямал съвършена вяра и заповядал да направят железен ковчег, да го запечатат с олово от всички страни и да го хвърлят в морето. След като железният ковчег с честните мощи бил хвърлен в дълбините, на сутринта християните го намерили изхвърлен на брега.

Мощите на свети евангелист апостол Матей според легендата се озовават в Лукания, Италия, през X век. При ломбардския принц Гисулф I те са тържествено пренесени в Салерно, Италия, където са погребани в храма „Сан Матео“. През последните 1000 години катедралата е опожарявана много пъти. Но  въпреки това светите мощи на апостол Матей остават недокоснати от огъня. През 2012 година митрополитът на Саломина – Серафим, подарява частица от светите мощи на апостол и евангелист Матей за вечни времена и спасение на православните християни в България. Днес частицата от Светите мощи се пази в  храм „Света Матрона Московска” в Пловдив.

На днешния ден празнуват данъчните служители, защото някогашната професия на Свети апостол евангелист Матей била тъкмо събирач на данъци.

На 16 ноември празник имат и хората, носещи името на светеца или  производни имена -  Матей, Матея, Матия, Матеус, Матю. 

На всички тях екипът на Радио Стара Загора пожелава да са здрави, а името им да се споменава с Добро!   



По публикацията работи: Дарина Колева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Илияна Йотова припомни думите на Цар Борис Трети при откриването на Паметника на свободата

В словото си вицепрезидентът припомни думите на Цар Борис Трети при откриването на Паметника на свободата преди 90 години. "Старинната доблест на руското войнство се покри тук с нови лаври,а българското опълчение,родоначалника на нашата храбра..

публикувано на 24.08.24 в 12:24

Йотова: Главчев има възможност за втори път да осигури провеждането на честни и прозрачни избори

Димитър Главчев има шанс да състави втори служебен кабинет, който да осигури честни и прозрачни избори. Това заяви на връх „Шипка“ визепрезидентът Илияна Йотова.  Тя изрази надежда, че ще има ново правителство след няколко месеца. Йотова беше..

публикувано на 24.08.24 в 12:20

Симеон Сакскобургготски доведе внука си на "Шипка"

Симеон Сакскобургготски доведе внука си Симеон-Хасан на връх "Шипка" по случай 90 години от официалното откриване на Паметника на свободата и 147 години от Шипченската епопея.  "Това място е специално за мен. Причините да дойда са и патриотични и лични...

публикувано на 24.08.24 в 11:02
Паметникът на Свободата на вр. Шипка

Ограничения в движението заради честванията на 147 години от Шипченската епопея

От 9.00 до 15.00 часа днес се ограничава движението на транзитно преминаващите моторни превозни средства по път I-5 (E-85) Габрово - Шипка – Казанлък през прохода „Шипка“. Причината е програмата за честванията на 147-та годишнина от Шипченската епопея...

публикувано на 24.08.24 в 09:29

Овладян е пожарът между ямболските села Крайново и Голям Дервент

Овладян е пожарът между ямболските села Крайново и Голям Дервент. Днес дейностите по неговото локализиране ще продължат, на място са 11 противопожарни екипа и горски служители.  Пожарът пламна в четвъртък следобед в гориста, труднодостъпна местност,..

публикувано на 24.08.24 в 09:25

С мащабна възстановка отбелязват 147 години от Шипченската епопея

С мащабна възстановка на историческите сражения на Орлово гнездо днес ще бъдат отбелязани 147 години от Шипченската епопея.  Официалната част започва в 11 часа пред Паметника на свободата с церемония по поднасяне на венци и цветя, като се..

публикувано на 24.08.24 в 06:05

По следите на изчезналата река Сазлийка край село Ракитница

 Ако се движите с кола по стария път от Стара Загора към столицата и на моста край село Ракитница по навик решите да  погледнете вдясно, за да видите реката, опитът ви ще е напразен – водата я няма . А  гледката на напуканото речно дъно  къса..

публикувано на 23.08.24 в 17:40

Старозагорският клуб "Традиция" ще се включи в честванията, посветени на годишнината от Шипченската епопея

На 24 август, събота е кулминацията на националните чествания по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от откриването на Паметника на Свободата. Днес се състоя традиционното състезание за скоростно изкачване на стъпалата към Паметника, а..

публикувано на 23.08.24 в 15:24

Фестивал събира майсторите на народни инструменти край Ямбол

Живописната местност Бакаджик край Ямбол ще оживее с фестивала на народното творчество и занаятите, на 31 август (събота), от 10:00 ч. Събитието обещава да събере майстори на народни инструменти от цялата страна, както и любители на българските занаяти...

публикувано на 23.08.24 в 14:50

Водата в езерото в парк "Йордан Капсамунов" не е мръсна, а мътна

Водата в езерото на парк „Йордан Капсамунов“ категорично не е мръсна, а мътна. Това заяви за Радио Стара Загора Александър Мечев от Клуба по спортен риболов.  По думите му мътността на водата се дължи на фито и зоопланктона, които живеят в нея. Те..

публикувано на 23.08.24 в 14:40