" Свят от емоции " - така понякога определяме детската душевност, именно защото децата в много по-голяма степен от възрастните са подвластни на емоциите си, а същевременно по-трудно ги разбират и управляват.
Една от най-разпространените родителски реакции в ситуация на емоционални прояви е да се опитат да ги тушират и да подтиснат последващи изблици на децата. Това, според психолози и специалисти по детско развитие, е не просто неправилен начин, но и изключително вреден в дългосрочен план. Важно е децата да се научат да разпознават и изразяват емоциите си. Това умение помага на тях самите да се изграждат като спокойни и уверени личности, емпатични и толерантни към другите.
" Гневът, като всяка една емоция, е нужен и не бива да бъде отричан. Ако не можем да валидираме правото на детето да изпитва подобна емоция, има риск то да започне да я подтиска, което в дългосрочен план не е здравословно за него. Ние, родителите, трябва да насочваме детето как да изрази и преживее гнева. Преди това, обаче, самите ние трябва да осъзнаваме как сме свързани с гневните си емоции, защото децата виждат тази връзка и ако ние не боравим спокойно със собствения си гняв, детето копира нашия ролеви модел и ще го прилага всеки път " - обясни за Радио Стара Загора семейният консултант Динка Колева.
Още полезни насоки и съвети за родителите и гневът на децата, чуйте в прикачения звуков файл
Осъзнато, или не всеки от нас наследява от предците си определени семейни модели. Те могат да се изразяват в таланти и умения, или в страхове и невъзможности. Родът представлява енергийно-информационна структура, и раждайки се в определен род, ние сме..
Ако предишните няколко поколения виждаха свободното владеене на поне един чужд език като основно конкурентно предимство, то младите хора днес поставят тези умения като задължителна основа за естествената им личностна и професионална реализация...
Ролята на бащата в семейството е ключова. Обикновено фигурата на бащата се асоциира с физическа закрила и финансова грижа, но той има ключово значение и за емоционалното и психологическо развитие на детето. Често бащата е пример за подражание за..
Преходните месеци между различните сезони са предизвикателство за родители и деца. Есента е времето, когато децата са изправени пред двойно изпитание - свършват ваканционните безгрижни дни, започва новата учебна и творческа година. Сега е периодът, в..
Лятото неусетно се приплъзна между пръстите ни като морски пясък, и ето че вече на прага на новата учебна година деца и родители се вълнуват как ще премине тя. Освен трескавата подготовка по набавянето на задължителните ученически пособия и покриване на..
Понякога диалогът с децата се оказва трудна задача за родителите, особено ако темите за обсъждане са тежки, неподходящи за възрастта, лековати, или пък табу. В подобни ситуации големите се опитват да намерят правилен подход, за да обсъдят важни въпроси..
"Как да ми стига времето?" - въпрос, който вълнува малки и големи, и чиито отговор никога не е еднозначен. Колкото хора, толкова различни методи за подобно намерение, но има и златни правила, които могат да помогнат. Някои от тях младежки работници..
Всеки обича да бъде оценен и похвален, но ако възрастните могат да обобщят изводи за поведението на другите към тях през похвалите, то за децата е много трудно да правят подобни анализи. Детският ум възприема похвалите твърде буквално - или положително,..
Преходната възраст между детството и зрелостта е изключително деликатна, а често определяна и като "трудна". Децата се борят с непознати емоционални състояния и техните прояви, родителите се опитват да защитят авторитета си пред тях. Неразбирателства,..
Въпреки горещите дни, едно от най-любимите летни занимания на децата си остава играта на слънце. Дали с плажна архитектура на пясъчни замъци, в морето или басейна, карайки колело под палещите лъчи, или друго - децата обичат точно тези забавления на..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net