Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ангел Войвода защитавал и християните, и мюсюлманите

2
Снимка: интернет

Ангел Войвода е почти митична личност от времето на хайдушкото движение през първата половина на 19 в. Хайдутвал 33 год. , разказва Георги Радулов от Сдружение „Хайдути“, Пловдив. Интересът му към личността на този  почти, неизвестен българин се родила, след като станал член на патриотичното сдружение. Но искрите да научи повече за българските хайдути и хайдушкото движение, за подвизите и героизма на  тези българи, превърнали се в олицетворение на несломимия български дух, борещ се за свободата на цял един народ, разгорен в душите на малцина верни другари, запалила бабата на Георги. Той бил 8-9 годишен, когато тя му разказала покрай филма за Капитан Петко Войвода за хайдутите и за Ангел войвода. Разбрал, че благодарение на него днес съществува Араповския манастир и кулата в средата на манастирския двор, наречена на него, Георги започнал да издирва документи и факти за личността на Ангел Кариотов, останал в българската летопис като Ангел войвода.

  Роден е през 1812 г. в първомайското с. Драгойново, в семейството на Стоян Кариотов, който също бил хайдутин. Знае се, че майка му е била от хасковското с. Сусам. За него има много сведения, оставени ни от живи негови ятаци и четници. Има написана и книга за дейността му. След смъртта на майката, бащата се мести с децата си в с. Татарево. Ангел бил природно интелигентен, но растял буен и  непокорен. Едновременно с това бил и много вярващ.

  Прекарвайки зимите в манастирите по българските земи, той се научил да чете и пише, добил много знания от църковните книги, с каквито малцина наши сънародници можели да се похвалят по онова време.

  Основно се подвизавал в Тракия – бил наричан „Царят на Родопите“, „Тракийско слънце“ и с много други прозвища. Има сведения, че няма кътче от българските земи, където са го повикали, да не се е отзовал да защити онеправданото българско население – Охрид, Одрин, Троянско, Битоля, Калоферския балкан, Фелибелийската кааза…

  „Предрешен като търговец на моруна влязъл в конака на видинския паша. След като си заминал, турският управник намерил бележка, в която го предупреждава, че ако не възпре местните бейове и аги да безчинстват над българското население, следващия път ще му пусне един куршум.“, разказва Георги Радулов. Имал по-различни разбирания от другите войводи на чети. Друга история разказва, че защитил беден мюсюлманин, търговец на добитък от самозабравилия се бей на Никопол. Защитавал без разлика угнетените и тормозени люде, дали са християни или мюсюлмани. Въвел и хайдушкия съд и правосъдие – дружината му трябвало да гласува какво да бъде наказанието на развилнял се турски феодал или самозабравил се местен чорбаджия…Въвел в дружината  дисциплина, строг морал и трезвеност.

 Араповският манастир е единственият, който е съграден по време на османското иго, и то в полето, недалеч от някогашното с. Арапово, днес Златговръх. Намира се на десетина километра от Асеновград. „За него Ангел войвода дарил 500 жълтици, но заръчал на майсторите да издигнат и кула от камък, която да бъде като стройна млада невяста. Кулата е висока 15 м., на два етажа, с бойници на четирите си страни и тайник. От горния й етаж се вижда надалеч във всички посоки, защото служила за защита както на хайдутите, така и на монасите от агаряните“, продължава разказа Георги Радулов.  

 Според него войводата е имал  връзка с Георги Стойков Раковски  и Апостола на свободата Васил Левски. Идеологът на българското национално освободително движение Раковски се е срещал  с Ангел войвода във  Влашко, за което пише в книга от 1893 г.  В нея се споменава за едно писмо до игумена на Троянския манастир. От съдържанието му, става ясно, че котленецът е заимствал организацията на Първата българска легия от опита и организацията на четата на Ангел войвода.

  "За връзката с Левски, можем да съдим от това, че Раковски е учител на Дякона и от това, че зографите, на които Ангел войвода поверил изографисването на църквата в Араповския манастир, са Алекси Зограф и Георги Данчов Зографина. Вторият е председателят на чирпанския таен революционен комитет, близък съратник на Апостола в този край.", допълва изследователският си разказ моят събеседник.

 Загива геройски през 1865 г. след неравна четиридневна битка с редовна турска войска в Рила. Битката се води недалеч от Рилския манастир, след акция на четата му  в Македония. Местните нарекли върха Ангелов връх.

 Завещал ни две църкви, дарявал пари за поддържането на  манастири и училища, защитавал бедните българи и турското население от бейовете и чорбаджиите - този голям , виден българин незаслужено остава почти непознат за днешните поколения. Негов паметник има в гр. Първомай.  

 Догодина, от 28 до 30 юни в Араповския манастир ще се проведе за поредна година Съборът на Ангел войвода, по идея и организация на Сдружение „Хайдути“.

 В звуковия файл чуйте какво разказа за Ангел Войвода Георги Радулов от Сдружение "Хайдути", в Пловдив.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Велопътешественикът Пламен Петков с нови предизвикателства

Пламен Петков е велопътешествениk. На 35 години е, а последните му преходи са поредното предизвикателство за проверка на собствената му издръжливост.  Премина за един ден  400 км от София до Бургас на 18 -ти юни и 330 км от София до Русе на 2-ри юли..

обновено на 03.07.24 в 15:17

Група „Атлас“ подготвя нов албум по повод 40 години на сцена

Група „Атлас“ ще зарадва своите фенове с нов албум по повод 40 години на музикалната сцена. Музиката ще носи посланието и магията на 80 – те години, но с ново звучене. „Днес има модерни начини, с които всеки може да стане изпълнител..

публикувано на 03.07.24 в 14:16

Ако човек вижда планината и шевиците, той вижда красотата навсякъде

Диляна Александрова е от Харманли. Тя е една от многото  момичета и млади  жени,облечени в носиите на нашите прабаби отпреди стотина и повече години на Третия национален събор "Ангел войвода" в Араповския манастир край Асеновград. Всяка една от тях..

публикувано на 01.07.24 в 16:36

Пътешествия без план

Маргарита и Цветин Шущаркови са с емейство пътешественици. Винаги са на път, наяве или в мислите си. Цветин, родом от Казанлък, е инженер-икономист по професия, Маргарита е от София. Завършила е зоология в Испания.  Известността си придобиват от..

публикувано на 30.06.24 в 19:19

Къде изчезна детето ми, какъв е този тийнейджър?

Преходната възраст между детството и зрелостта е изключително деликатна, а често определяна и като "трудна".  Децата се борят с непознати емоционални състояния и техните прояви, родителите се опитват да защитят авторитета си пред тях. Неразбирателства,..

публикувано на 30.06.24 в 11:50

„Светът е нашата песен“ обедини музиканти в проект с кауза

„Светът е нашата песен“ е музикален проект с кауза за опазване на околната среда. В него се обединяват музиканти, като група "Strykers“, невероятният глас Гергана Стоянова, позната ни от музикален формат и най – малкият участник, но голям по душа Леон..

публикувано на 28.06.24 в 17:25

Свиленградската професионална гимназия изпраща много успешна учебна година

Професионалната гимназия по селско стопанство и икономика "Христо Ботев" в Свиленград изпраща една изключително успешна учебна година. Десетки са отличията и наградите, спечелени от възпитаниците на гимназията в различни конкурси и състезания...

публикувано на 28.06.24 в 16:05

Историческият музей в Свиленград привлича малки и големи с интересни инициативи през лятото

Историческият музей в Свиленград със съдействието на Общината и Арт галерията организират и тази година ваканционна програма за работа с деца „Лято в музея”. Предвидени са поредица от събития и атрактивни занимания като часове по моделиране с глина,..

публикувано на 28.06.24 в 11:52

„Най-щастливото турне“ на Графа стартира с грандиозен концерт в Летния театър в Стара Загора

Този петък (28 юни), голямото лятно шоу на Графа ще разтърси Летния театър в Стара Загора. От екипа му гарантират, че всички очаквания на публиката ще бъдат надминати. В основата на програмата е концепцията на впечатляващия концерт на Влади Ампов на НС..

публикувано на 28.06.24 в 11:10

Д-р Уес Уинджит представи "Позитивната образователна среда: Адлериански подход" в Тракийски университет

Д-р Уес Уинджит гостува на Тракийски университет и изнесе своя лекция за първи път на живо в зала на университета. Срещата е по покана на Департамента за информация и повишаване на квалификацията на учители  при Тракийски университет - Стара Загора..

публикувано на 27.06.24 в 13:00