Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Регионът на "Марица-изток" може да привлече до 20 - 30 млрд. евро инвестиции през следващите 10 години, смята екоминистърът Юлиян Попов

Старозагорски регион със специално представяне на COP28 в Дубай

3
Юлиан Попов
Снимка: БГНЕС

У нас излизането от по-силните горива не е в голяма степен резултат на национална политика, а е бизнес, предприемаческо или корпоративно решение. България е пример за разнообразни решения за трансформация в различните индустрии – циментова, химическа и др., коментира министърът на околната среда и водите Юлиян Попов  след представянето на България на COP28 в Дубай.

Тази година България за първи път участва със собствен павилион на Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН по измененията на климата (КОП), припомни Попов. На него се проведоха 22 събития и се включиха редица експерти, политици и неправителствени организации.

Старозагорски регион има огромен потенциал, който беше специално представен в Дубай. Той може да се разгърне  само с добър план, резултат от сътрудничество между местния бизнес, централната власт и международни институции и компании. Като последствие от такива действия регионът на Марица изток може за следващите  10 години да привлече до 20 - 30 млрд. евро инвестиции, коментира екоминистърът.

Водородната долина е една много ценна концепция и Старозагорски регион е територия с огромни площи, на които могат да бъдат инсталирани соларни, а също и вятърни централи, които да бъдат основа на производството на зелен водород и този водород да стане притегателен за индустрията, която иска да се декарбонизира.

Това е посоката, в която да се върви, но мащабът трябва да се увеличи значително. Сегашната водородна долина е по-скоро пилотен проект, който ще даде възможност за бъдещо израстване.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

По проект „Бъдеще в капана на въглеродното минало“ работи екип от Пловдивския университет

Проектът „Бъдеще в капана на въглеродното минало" продължава две години. Той е в самото начало, което дава само повърхностна картина на ситуацията. Експертите са убедени, че задълбочените изследвания ще доведат до промяна в нея.

публикувано на 11.12.24 в 12:09
Снимка от събитието:
Таня Михайлова е втората от ляво надясно.

Форум акцентира върху важността на членството на страната в ОИСР

Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..

публикувано на 13.11.24 в 10:00
Мирчо Христов

Урбанистичната среща в Стара Загора с идея за възраждане на обсерваторията на Втория баир на Аязмото

Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота  (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..

публикувано на 06.11.24 в 10:00

Изградиха енергийно ефективно осветление в четири населени места на община Казанлък

Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..

публикувано на 30.10.24 в 10:00
Снимката е илюстративна

Д-р Румяна Грозева след десетата среща на Платформата за справедлив преход в Брюксел

Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..

публикувано на 23.10.24 в 10:00
Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ

Огнян Атанасов: Сектор "Енергетика" си върви по течението

Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..

публикувано на 16.10.24 в 10:00

Експерти на АРИР бяха на учебно посещение за развитие на зелена икономика в Гронинген

Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..

публикувано на 09.10.24 в 10:00

Завърши проектът „Преход на възможностите“

Завърши проектът „Преход на възможностите“. Своеобразен финал беше  международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември в София.  Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес,..

публикувано на 02.10.24 в 10:00
При посещението в шведския град Борас

Как да се реализират текстилните отпадъци - добрите практики идват от Швеция

Първа среща по проект „ TEXAD  - Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, финансиран по програма Интеррег Европа, се проведе в началото на септември в шведския град Борас (на шведски: Borås),..

публикувано на 25.09.24 в 10:00