В малкото селце Асен от години не се хвърля кръста на Богоявление, защото тук свещеник идва на няколко седмици веднъж. Църквата, която изградиха с общи усилия, дарения и труд местните хора – християни и мюсюлмани през 2001 г. днес стои голяма част от годината затворена. По Великден се събират и правят общ курбан, който е за всички жители на селото – без разлика на вярата и етноса. Жителите на селото са малко над 400 д. по постоянен адрес, каза за Радио Стара Загора кметът Христо Ботев.
За него е много тъжно, че от години жителите на селото нямат свой богоявленски ритуал за хвърлянето на кръста и тези, които спазват християнските традиции, ходят до съседното село, където за жителите от Горно и Долно Съхране се изпълнява от местния свещеник общ ритуал.
Христо Ботев си спомня с умиление за Йордановден, когато кръстникът му идвал задължително на този ден вкъщи след като отчето е поръсил дома със светена вода след хващането на кръста. Кръстникът идвал с кравайчета с паричка, шоколади и дрешка – и така до като порасне. За всички вкъщи, празникът бил голям и чакан ден! Богоявление и Коледа преди него били от най-тачените празници в неговия дом и семейство. После се опитал да спазва традицията – кумът да ходи у кумците си и като кръстник да зарадва кръщелниците си – но не за дълго! Времената се променили. Тази година ще спази традицията да присъства на „хващането“ на богоявленския кръст на ритуала в гр. Шипка, където момците ще скачат във водите на старата Селска река, облечени в народни носии пеейки песента за местния легендарен хайдутин Пеньо Черноолу. В предните години задължително е присъствал на Богоявление в Калофер.
Няма как на 6-и януари да не си припомни и някое от 20-те стихотворения на големия син на майка България Христо Ботев, чиито име и фамилия носи и той. Тези две имена се носят в рода му от неговия прадядо, който се заселил в с. Асен през 1879 г. след руско-турската Освободителна война, идвайки от Габровските села. Бил първият българин, християнин, който се заселил в с. Асен. От малък това име го задължава да отговаря за всяка своя дума и действие. А днес – името тежи с още по-голяма отговорност, когато съселяните му гласуваха доверие на местните избори за кмет.
Развълнуван, със сълзи в очите, наред с думите, с които запомнил от своя дядо, кметът и човекът Христо Ботев споделя, че като ученик сам е научил всички 20 стихотворения на велия поет- революционер. А срещата ни завършва с едно четиристишие от баладата „Хаджи Димитър“:
Настане вечер - месец изгрее,
звезди обсипят сводът небесен;
гора зашуми, вятър повее, -
Балканът пее хайдушка песен!
За четвърта поредна година платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите, които да опишат изминалата 2024 г. Изборът на български думи на годината започва днес и завършва на 20-ти този месец. "В първия етап от..
През изминалата година станахме свидетели на завръщането на емблематичния египетски лешояд в страната ни . "Това е не просто голям успех, а на границата на чудото . Бяхме притеснени, че можем да го загубим завинаги от природата на България. Неговата..
Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..
В деня на Богоявление, когато се навършват 177 г. от рождението на гениалния ни поет и революционер Христо Ботев, отбелязваме в началото на годината и 150 години от едно малко известно негово издание „Календарь за година 1875”. Тази рядка..
В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..
Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..
Ахмед, млад мъж от град Хомс, Сирия, е принуден да напусне родината си в края на 2011 г. заради гражданската война в държавата. Пред избора да воюва срещу своя народ или да загуби живота си, той избира България, където да продължи образованието си...
Те са трима, и почти на мускетарски принцип решават да следват пътя на какаото. Разказваме ви историята на Антон Кринчев, Мария Христова и Анна Желязкова, които са от Ямбол, живеят в София, но страстта им към пътуването ги отвежда до сбъдването на..
Три дни и три нощи се приготвят ястията за празничната новогодишна вечеря в Япония, разказа пред Радио Стара Загора Сачи Уджие. Заедно със своя съпруг Атсуфуми, на галено Атсу, музикалното семейство живее в Стара Загора и е част от екипа на Държавната..
В началото на миналия век в празничната традиция по посрещането на Нова Година под Липите били включени няколко задължителни компонента– 21 топовни салюта, дадени от военните поделения в града, и баловете. Защо топовните салюти били точно..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net