В павелбанското село Асен живеят спокойно и доста задружно българи, турци, каракачани и роми. „Няма дразги между различните етноси, помагаме си в ежедневието. Като казвам това, твърдо заставам зад думите си“, казва новоизбраният кмет на последните избори през ноември Христо Ботев.
Според разказите на местното население, село Асен съществува от времето на османското владичество, когато се е наричало Юренлий или Уранлъ. Възникнало в резултат на преселилите се от различни краища бягащи християни от кърджалийските набези. След 1878 г. по-голямата част от турските му жители се изселват с отстъпващата турска войска, а прииждат още български семейства, предимно от планината в търсене на земя за препитание.
През 1906 г. е кръстено на българския владетел цар Иван Асен II.
Днес жителите му са малко над 400 по постоянен адрес. За жалост няма детска ясла и градина, а децата ходят на училище в Павел баня, някои в Казанлък или в съседното с. Съхране. За децата има осигурен училищен автобус, както и автобуси за работещите в общинския център. Но връзките с двата големи съседни града са два пъти в деня.
„За децата по проект и ма изградена детска площадка с пейки и озеленяване, с някои детски съоръжения и детско футболно игрище“, посочва Христо Ботев. Но големият проблем на местното население е, че няма личен лекар за хората и се налага да пътуват до Казанлък най-често. „Водим преговори с лекарката колегия в Казанлък да осигурим поне два дни в седмицата почасово присъствие на общопрактикуващ лекар, за когото има добра материална база в предишната здравна служба. Нямаме и аптека“, признава кметът. В скоро време, до март, април Христо Ботев се надява, че обещанието му младите, а и останалите жители да имат кафене в центъра на селото, където да се събират на чаша кафе и безалкохолно – ще бъде факт.
Добре работи центъра за рехабилитация, който е зад кметството и хората със здравословни проблеми от с. Асен и съседните селища са доволни. „Хубаво е, че има доста производства, които дават работа на хората от селото – няколко краварника и един овчарник, цех за преработка на билки и гъби, както и традиционното за района розопроизводство и отглеждане на лавандула.“, изразява задоволството на местните хора кметът.
Като проблем за жителите на малкото селце, изпъква необходимостта да бъдат асфалтирани повече улици, но за това е необходимо селата да имат собствено финансиране, смята кметът Христо Ботев.
А според секретарката му Нелина Михайлова, която пътува от близкото село Габарево, в последните няколко години доста семейства, предимно млади и на средна възраст, търсят да си купят имоти или къщи в селото. Госпожа Михайлова също отбеляза в разговора ни спокойния начин на живот и разбирателство между хората в селото. Като пример тя посочи построяването на църквата „Света троица“ със съвместните усилия, дарения и труд на всички етноси в с. Асен и изключителния принос на местни фирми и усилията на тогавашната кметица Росица Русева.
Днес църквата и джамията в селото са на 200 метра една от друга, а всяка година на Виликден християни и мюсюлмани правят заедно курбан за здраве на хората в селото и го раздават на всички жители. В подкрепа на етническия мир и разбирателство работи и местното читалище, чийто секретар работи с много голямо сърце и желание и отбелязваме всички големи празници по християнския и мюсюлманския календар, категорични са кметът Ботев и секретарката му Михалова.
Велина Атанасова беше преизбрана за общински председател на структурата на БСП в Стара Загора. На проведена в събота 50-та Конференция активът на социалистите единодушно подкрепи настоящия съветник в местния старозагорски парламент за нов четири..
Футболният „Берое“ спечели домакинството си срещу „Септември“ с 2:0. Двубоят от 16 кръг на Първа професионална лига, игран на градския стадион в Стара Загора, премина под диктовката на „зелено-белите“. Леандро Годой в 7-та и Алберта Салидо в 53-та..
Завишени стойности на показателя "естествен уран" са установени в питейната вода на село Малки воден, община Маджарово. При норма 30 микрограма на литър тежък метал, изследването е констатирало 34,8 микрограма на литър. Това съобщава Регионалната..
Пожар е възникнал тази сутрин във фабрика за пелети в казанлъшкото село Дунавци. Към момента огънят е локализиран. В гасенето са ангажирани четири пожарни автомобила, два от Казанлък и по един от Стара Загора и Павел баня. Това уточни за Радио Стара..
Футболният „Берое“ е домакин на столичния „Септември“ в среща от 16 кръг на Първа професионална лига. Двубоят е с начален час 12:15ч. и ще се играе на стадион „Берое“ в Стара Загора. Мачът противопоставя седмият във временното класиране тим на..
Църква почита паметта на света Екатерина - покровителка на учените, учителите, младите момичета и майките. Имен ден днес имат Екатерина, Катя, Кина, Тинка и техните производни. Според преданието Екатерина е живяла през първите векове на християнството...
Повече от 1000 фиданки от атласки кедър бяха засадени в местността „Седми километър“ до Стара Загора. Това е първата възстановителна акция, след като в средата на юли огромен пожар изпепели хиляди декари с треви, храсти, широколистна и иглолистна..
Паднала светофарна уредба, 3 автомобила, компрометирани от паднали върху тях дървета, нарушено електрозахранване в село Люляк са сред сигналите, подадени на горещия телефон на Община Стара Загора през последното денонощие към 16,30 часа днес,..
Възстановено е движението по път II-57 Раднево - Стара Загора в района на село Могила. По- рано през деня движението беше ограничено поради ПТП и се регулираше от "Пътна полиция". Временно беше въведен и обходен маршрут.
Първата по рода си, международна киноложка изложба „Самарско знаме“ стартира днес в Стара Загора и ще продължи и утре през целия ден в спортна зала „Стара Загора“. Събитието обединява любители на кучетата и професионалисти от цял свят. Изложбата е..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net