Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В село Асен хората живеят задружно и си помагат

4
Снимка: Кристина Русева

В павелбанското село Асен живеят спокойно и доста задружно българи, турци, каракачани и роми. „Няма дразги между различните етноси, помагаме си в ежедневието. Като казвам това, твърдо заставам зад думите си“, казва новоизбраният кмет на последните избори през ноември Христо Ботев.

  Според разказите на местното население, село Асен съществува от времето на османското владичество, когато се е наричало  Юренлий или Уранлъ. Възникнало  в резултат на преселилите се от различни краища бягащи християни от кърджалийските набези. След 1878 г. по-голямата част от  турските му жители се изселват с отстъпващата турска войска, а  прииждат още  български семейства, предимно от планината в търсене на земя за препитание.

  През 1906 г. е кръстено на българския владетел цар Иван Асен II.

 Днес жителите му са малко над 400 по постоянен адрес. За жалост няма детска ясла и градина, а децата ходят на училище в Павел баня, някои в Казанлък или в съседното с. Съхране. За децата има осигурен училищен автобус, както и автобуси за работещите в общинския център. Но връзките с двата големи съседни града са два пъти в деня.

  „За децата по проект и ма изградена детска площадка с пейки и озеленяване, с някои детски съоръжения и детско футболно игрище“, посочва Христо Ботев. Но големият проблем на местното население е, че няма личен лекар за хората и се налага да пътуват до Казанлък най-често. „Водим преговори с лекарката колегия в Казанлък да осигурим поне два дни в седмицата почасово присъствие на общопрактикуващ лекар, за когото има добра материална база в предишната здравна служба. Нямаме и аптека“, признава кметът. В скоро време, до март, април Христо Ботев се надява, че обещанието му младите, а и останалите жители да имат кафене в центъра на селото, където да се събират на чаша кафе и безалкохолно – ще бъде факт.

 Добре работи центъра за рехабилитация, който е зад кметството и хората със здравословни проблеми от с. Асен и съседните селища са доволни. „Хубаво е, че има доста производства, които дават работа на хората от селото – няколко краварника и един овчарник, цех за преработка на билки и гъби, както и традиционното за района розопроизводство и отглеждане на лавандула.“, изразява задоволството на местните хора кметът.

 Като проблем за жителите на малкото селце, изпъква необходимостта да бъдат асфалтирани  повече улици, но за това е необходимо селата да имат собствено финансиране, смята кметът Христо Ботев. 

 А според секретарката му Нелина Михайлова, която пътува от близкото село Габарево, в последните няколко години доста семейства, предимно млади и на средна възраст,  търсят да си купят имоти или къщи в селото. Госпожа Михайлова също отбеляза в разговора ни спокойния начин на живот и разбирателство между хората в селото. Като пример тя посочи построяването на църквата „Света троица“ със съвместните усилия, дарения и труд на всички етноси в с. Асен  и изключителния принос на местни фирми и усилията  на тогавашната кметица Росица Русева.

  Днес църквата и джамията в селото са на 200 метра една от друга, а всяка година на Виликден християни и мюсюлмани правят заедно курбан за здраве на хората в селото и го раздават на всички жители. В подкрепа на етническия мир и разбирателство работи и местното читалище, чийто секретар работи с много голямо сърце и желание и отбелязваме всички големи празници по християнския и мюсюлманския календар, категорични са кметът Ботев и секретарката му Михалова.

 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Сливенският владика Арсений благослови лозарите от село Глушник и община Сливен

Сливенският владика Арсений благослови лозарите от село Глушник и община Сливен по случай празника Свети Трифон, след което лично той заряза една от лозите в масива край селото. Владиката заедно със свещеници от епархията отслужиха водосвет за..

публикувано на 14.02.25 в 18:51

До края на годината ще се преодолеят забавянията на експертизите на ТЕЛК комисиите

До края на годината ще се преодолеят забавянията на експертизите на ТЕЛК комисиите в страната. Това заяви министърът на здравеопазването Силви Кирилов по време на днешния парламентарен контрол. Той отговори на въпрос на Елисавета Белобрадова от ПГ на..

публикувано на 14.02.25 в 17:54

В село Оряховица зарязаха лозята и избраха нов Цар Трифон

Един от най-обичаните български празници - Трифон Зарезан, символ на плодородието, на виното и на насладата от живота, отбелязаха подобаващо днес жителите и гостите на старозагорското село Оряховица. „Нека да е берекет, да е препълнена тракийската ни..

публикувано на 14.02.25 в 17:38
МБАЛ

Приключи прокурорската проверка на танцуващите с бебета акушерки в Сливен

По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински" Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районна..

публикувано на 14.02.25 в 17:29

Прокуратурата повдигна обвинение срещу бащата, нанесъл побой на дъщерите си

Районната прокуратура в Стара Загора повдигна обвинение и ще поиска постоянна мярка за неотклонение „задържане под стража“ за 37-годишния мъж, който нанесе побой на двете си малолетни дъщери. Както по-рано съобщихме, едното дете - на 14 години, е..

публикувано на 14.02.25 в 17:22

Раднево отбеляза Трифон Зарезан

Отбелязването на Трифон Зарезан в Раднево започна с красиво празнично шествие по улиците града. Минути по-късно тържеството продължи с традиционното зарязване на лозите . Кметът на общината Георги Петров извърши ритуала на площада и посрещна тържествено..

публикувано на 14.02.25 в 15:56

Цветята в Хасково поскъпнаха за празника на любовта

Онези, които в Хасково празнуват днес Св. Валентин и ще подаряват цвете, трябва да знаят, че цветята са поскъпнали. Най-традиционното цвете за Деня на влюбените – розата, в областния град се продава на 8 лв. бройката, а доскоро цената ѝ е била 6 лв...

публикувано на 14.02.25 в 15:52

Открит урок по безопасност на движението се проведе в ОУ "Д-р Петър Берон" в село Овощник

Открит урок по безопасност на движението се проведе в ОУ „Д-р Петър Берон“ в казанлъшкото село Овощник. В превантивната инициатива участва полицейски екип от група „Пътен контрол“ при Районно управление – Казанлък. Над 50 от възпитаниците на..

публикувано на 14.02.25 в 15:33

Базари с мартеници и тази година организират потребителите от ДЦПЛУ "Свети Свети Козма и Дамян" в Стара Загора

Базари за продажба на мартеници и през тази година организират от Дневния център за хора с ментални увреждания "Свети Свети Козма и Дамян" в Стара Загора,  целта е събраните средства да подпомогнат потребителите от центъра.  Мартениците са изработени..

публикувано на 14.02.25 в 15:32

В Болярово почетоха Трифон Зарезан

   По стара традиция в Болярово зарязаха лозята и избраха Цар Трифон, който бе коронясан с корона от лозови пръчки. Ритуалът по зарязването започна с молитва към бога и св. Трифон Зарезан, отправени от отец Дамян Плачков.  В зарязването, което дава..

публикувано на 14.02.25 в 15:12