Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Век назад, когато Стара Загора строи съвременен водопровод - "парите изедени и водата потънала"

Водният проект в Стара Загора  постави на изпитание търпението на старозагорци. Той бе съпроводен от забавяния, съмнения за некачествени ремонти, недоволство. 

Но ако си мислите, че това се случва за първи път в историята на града, истината е, че ситуацията е била твърде позната 100 години назад във времето. Когато след Освобождението местната власт решава да се справи с проблема с водата за Града на липите. 

Било през 1904 година. Спомените от опожаряването на Стара Загора по време на Руско Турската освободителна война започнали да избледняват, градът се разраствал. Заедно с това нараствала и нуждата от вода.  През 1904-та година един инженер – Евстати Стефанов  изготвя проект за нов, модерен водопровод, по който водата да тече по метални тръби под налягане, така, както повелявали последните новости на тогавашното време. До началото на века градът използвал старо и направено преди много векове съоръжение,  според записаното в протокола на местния общински съвет от онова време. 

"За новия водопровод общината тегли държавен заем от 500 000 тогавашни лева", разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей под Липите.

През 1908  година започва изграждането на съоръжението. А в процеса на изграждането му  са инвестирани над 600 000 лева

Работата  по водопровода е съпътствана от скандали, съмнения за нагласени търгове за закупуване на въпросните метални тръби – откъде колко, с какво качество, злоупотреби с отпуснатите средства. 

През  март 1908 ма година тогавашният градоначалник Йовчо Хитров назначава комисия, която да направи ревизия на водопроводното дело на Стара Загора. Специално внимание членовете й адвокатите - Иван Кутев и Христо Кожухаров, както и инженер Димитър Бояджиев, отделят на разходната част  и на дейността на  инженер Зафир Георгиев, който ръководи строителството. Комисията разглежда всички документи, съставя протокол, с подписите на тримата членове. Издава и брошура със заключенията, в голям тираж.  

Каква е констатацията на комисията, защо в хода на проверката се стига дори и до изстрели и как завършва историята - чуйте в поредния епизод от "истории под Липите". 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фотографът на черния щъркел от Павел баня

Диян Ненов е любител фотограф, който може да бъде наречен „Фотографът на черния щъркел у нас“. Преди няколко години баща му изпълнил мечтата му да има хубав фотоапарат. Една от първите снимки, която направил, била на водна чапла, която го очаровала и..

публикувано на 24.07.24 в 15:19

„Японски дух“ гостува в Стара Загора

На 2 август от 18.00 часа в Школата за изобразителни изкуства при НЧ „Родина-1860“ в Стара Загора ще бъде открита изложба „Японски дух“ на Юкие Сато. Преди 20 години тя е преподавала изобразително изкуство  в школата по японската програма "Джайка" за..

публикувано на 23.07.24 в 14:51

Да живеят природосъобразно учат децата в еко академия "Зелена Европа"

Десет деца от първи до четвърти клас учат повече за опазването на околната среда и водите, за живот с „нулев отпадък“, за екологията и изкуството. Това се случва на лятната еко академия „Зелена Европа“ в едноименния еко център в казанлъшкото село..

публикувано на 23.07.24 в 09:56

Ирена Златева: Респект към пожарникарите, слушахме ги и изпълнявахме командите им като доброволци

Клуб за бъдеще -Стара Загора се превърна в синоним на доброволчество. Членовете на клуба взеха активно участие в погасяване на пожара в местността"7-ми километър" край Стара Загора. На място те се сблъскаха с огнената стихия, но освен това и с личните си..

публикувано на 21.07.24 в 16:00

Да вкусим България през храната, традициите и ритуалите

България, като страна с много древна история, е характерна с кулинарното разнообразие на своите региони. Затова тук кулинарният туризъм дава много възможности, каза за Радио Стара Загора Екатерина Терзиева – Атанасова – лицензиран гид, организатор на..

публикувано на 21.07.24 в 15:52
Петър Калчев, директор на Регионалния исторически музей в Стара Загора

Археологическото лято може да продължи до зимата

"Археологическо лято" 2024 в Стара Загора може да продължи до зимата , прогнозира Петър Калчев - директор на РИМ Стара Загора. Богата е инвестиционна програма на общината. Изгражда се разширение на Второ основно училище, ще се изгражда Зала за бадминтон до..

публикувано на 17.07.24 в 13:45

Художник- колекционер притежава ръкописи на Дякона

    Художникът Александър Алексиев  е роден през 1958 г. в родното село на воеводата Стефан Караджа , което днес носи неговото име. / Турското му  име било Ичме./ Учил в Художественото училище в Казанлък. От 1990 г. започнал да търси и купува..

публикувано на 17.07.24 в 09:00

Левски е дошъл да просвети българската нация

На 18-ти юли в цялата страна с цветя и венци  почитаме рождението на най- величавата и светла личност в нашата история Апостола на свободата. Тази година се навършват 187 години от раждането на  Васил Иванов Кунчев, Левски. "Левски е дошъл да..

публикувано на 18.07.24 в 07:50

Геометрията в Долината на тракийските царе покори Азия в състезанието WMI Mini Math Creative Competition

Радослав Балкански е победител в WMI Mini Math Creative Competition в Куала Лумпур  В столицата на Малайзия Куала Лумпур се проведе награждаването на победителите в състезанията World Mathematics Invitational и WMI Mini Math Creative..

публикувано на 16.07.24 в 16:00

Художник- колекционер притежава ръкописи на Дякона

     Художникът Александър Алексиев  е роден през 1958 г. в родното село на воеводата Стефан Караджа , което днес носи неговото име. / Турското му  име било Ичме./ Учил в Художественото училище в Казанлък. От 1990 г. започнал да търси и купува..

публикувано на 17.07.24 в 09:00