Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Век назад, когато Стара Загора строи съвременен водопровод - "парите изедени и водата потънала"

Водният проект в Стара Загора  постави на изпитание търпението на старозагорци. Той бе съпроводен от забавяния, съмнения за некачествени ремонти, недоволство. 

Но ако си мислите, че това се случва за първи път в историята на града, истината е, че ситуацията е била твърде позната 100 години назад във времето. Когато след Освобождението местната власт решава да се справи с проблема с водата за Града на липите. 

Било през 1904 година. Спомените от опожаряването на Стара Загора по време на Руско Турската освободителна война започнали да избледняват, градът се разраствал. Заедно с това нараствала и нуждата от вода.  През 1904-та година един инженер – Евстати Стефанов  изготвя проект за нов, модерен водопровод, по който водата да тече по метални тръби под налягане, така, както повелявали последните новости на тогавашното време. До началото на века градът използвал старо и направено преди много векове съоръжение,  според записаното в протокола на местния общински съвет от онова време. 

"За новия водопровод общината тегли държавен заем от 500 000 тогавашни лева", разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей под Липите.

През 1908  година започва изграждането на съоръжението. А в процеса на изграждането му  са инвестирани над 600 000 лева

Работата  по водопровода е съпътствана от скандали, съмнения за нагласени търгове за закупуване на въпросните метални тръби – откъде колко, с какво качество, злоупотреби с отпуснатите средства. 

През  март 1908 ма година тогавашният градоначалник Йовчо Хитров назначава комисия, която да направи ревизия на водопроводното дело на Стара Загора. Специално внимание членовете й адвокатите - Иван Кутев и Христо Кожухаров, както и инженер Димитър Бояджиев, отделят на разходната част  и на дейността на  инженер Зафир Георгиев, който ръководи строителството. Комисията разглежда всички документи, съставя протокол, с подписите на тримата членове. Издава и брошура със заключенията, в голям тираж.  

Каква е констатацията на комисията, защо в хода на проверката се стига дори и до изстрели и как завършва историята - чуйте в поредния епизод от "истории под Липите". 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Да отглеждаш зеленчуци с вкуса от детството на село

Как поляна се превръща в зеленчукова градина, как се развива земеделие без да се ползва мотика, лопата и фреза и може ли едно младо семейство да се издържа от производството на екологично чисти зеленчуци?  За да потърси отговори на тези..

публикувано на 20.05.24 в 14:50

На път с деца

Навлизаме в това време от годината, в което започваме трескаво да организираме семейната ваканция и дългоочакваните пътувания. Подготовката за тях крие множество подводни камъчета, но ако е правилна, тогава подобно приключение може да бъде и..

публикувано на 20.05.24 в 12:21

За да ги има думите трябват букви, мисъл и смели хора

"За да ги има думите, трябват букви, мисъл и смели хора, които да ги сътворят. Но и да ги отстояват. Такива са били братята Кирил и Методий, такива хора има и до днес, защото и днес използваме българската писменост и реч, за да общуваме помежду си".  Около..

публикувано на 20.05.24 в 09:40

Почитаме името на първата християнка в Европа

Знаете ли коя е първата християнка в Европа? . Според официалните данни името й е Лидия, а днес повод да почерпят имат дамите, които го носят – защото 20 май е денят, в който отдаваме почит на Света мъченица Лидия.   Лидия Филипийска  е търговка..

публикувано на 20.05.24 в 06:05

Съвет към абитуриентите: Красотата започва отвътре навън

Гримът е форма на себеизразяване и позволява на хората да проектират своята уникална идентичност и красота. В миналото е бил символ на богатство и изисканост, а днес е необходимост за съвременната жена и част от грижата за кожата на лицето. Наближават..

публикувано на 19.05.24 в 10:45

Белоглаво лешоядче на 12 дни от днес в Зоопарк Стара Загора

Белоглаво лешоядче на 12 дни бе прието този следобед в Зоопарк Стара Загора. То е излюпено в инкубаторите на Спасителния център за диви животни на сдружение "Зелени Балкани", и е второ яйце на едната двойка лешояди, обитаващи зооградината.  Малкото..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Над 200 кучета от 70 породи ще участват в международна киноложка изложба в Първомай

Над 200 кучета от повече от 70 породи ще се включат в международна изложба, организирана от киноложкото дружество в Първомай. Това съобщи в интервю за Радио Стара Загорапредседателят на дружеството Пеньо Запрянов. Осмото издание отново се провежда..

публикувано на 17.05.24 в 12:08

Макис Сиопис: „Обичам България и шопската салата!“

Той се казва Макис Сиопис, на 31, от Гърция. Пристига в Българ, за да учи „Педагогика“. Научава български език и започва да сбъдва мечтите си. Съдбата го среща с музиканта Петър Писарски от група „Атлас“ и става част от музикалния проект „Зелени..

публикувано на 16.05.24 в 15:32

Оправдан ли е страхът от змии

Ловуването и освобождаването на змии може да звучи като необичайна заетост за повечето хора, но за Александър Мечев е ежедневие. В интервю за Радио Стара Загора, той сподели опита си от срещите с тези същества. „Змиите често..

публикувано на 16.05.24 в 14:04

Стоян Омарчевски - човекът, на който Стара Загора дължи създаването на Търговската гимназия

Знаете ли кой е Стоян Омарчевски?  Повечето хора свързват името му с честването на Деня на народните будители, но реално му дължим много повече.  Стоян Омарчевски е родом от Нова Загора, завършва мъжката гимназия " Иван Вазов" в Стара Загора през 1908..

публикувано на 14.05.24 в 06:20