Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Век назад, когато Стара Загора строи съвременен водопровод - "парите изедени и водата потънала"

Водният проект в Стара Загора  постави на изпитание търпението на старозагорци. Той бе съпроводен от забавяния, съмнения за некачествени ремонти, недоволство. 

Но ако си мислите, че това се случва за първи път в историята на града, истината е, че ситуацията е била твърде позната 100 години назад във времето. Когато след Освобождението местната власт решава да се справи с проблема с водата за Града на липите. 

Било през 1904 година. Спомените от опожаряването на Стара Загора по време на Руско Турската освободителна война започнали да избледняват, градът се разраствал. Заедно с това нараствала и нуждата от вода.  През 1904-та година един инженер – Евстати Стефанов  изготвя проект за нов, модерен водопровод, по който водата да тече по метални тръби под налягане, така, както повелявали последните новости на тогавашното време. До началото на века градът използвал старо и направено преди много векове съоръжение,  според записаното в протокола на местния общински съвет от онова време. 

"За новия водопровод общината тегли държавен заем от 500 000 тогавашни лева", разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей под Липите.

През 1908  година започва изграждането на съоръжението. А в процеса на изграждането му  са инвестирани над 600 000 лева

Работата  по водопровода е съпътствана от скандали, съмнения за нагласени търгове за закупуване на въпросните метални тръби – откъде колко, с какво качество, злоупотреби с отпуснатите средства. 

През  март 1908 ма година тогавашният градоначалник Йовчо Хитров назначава комисия, която да направи ревизия на водопроводното дело на Стара Загора. Специално внимание членовете й адвокатите - Иван Кутев и Христо Кожухаров, както и инженер Димитър Бояджиев, отделят на разходната част  и на дейността на  инженер Зафир Георгиев, който ръководи строителството. Комисията разглежда всички документи, съставя протокол, с подписите на тримата членове. Издава и брошура със заключенията, в голям тираж.  

Каква е констатацията на комисията, защо в хода на проверката се стига дори и до изстрели и как завършва историята - чуйте в поредния епизод от "истории под Липите". 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ски зона Котел - още една възможност за начинаещите скиори

Новата снежна покривка от последните дни дава възможност още малко да се порадваме на зимните спортове и игрите със снега. За старозагорци най-близкото място, където могат да покарат ски или шейни, е пистата на Бузлуджа.  На час и половина път от..

публикувано на 20.02.25 в 18:28

Владимир Карамазов представи дебютната си книга „Мина половин живот“ в Стара Загора

„Това е разказ за движението в моя живот. Аз съм Владимир Карамазов. Актьор. Сега ще вляза в нова роля – на разказвач. Едно от важните неща в живота ни е да се движим напред – физически и ментално. Така можем да се озовем на места, които само сме..

публикувано на 19.02.25 в 16:53

Англичанин дари над 100-годишен портрет на Левски и Ботев на Болярово

Половин година след последното ми идване в кафенето на сем. Ставреви , известно като „кафенето на Левски“ в Болярово забелязвам нови „експонати“ по стените на кафенето. Едната половина от него е посветена на Апостола на свободата с графични портрети по..

публикувано на 18.02.25 в 17:54

Кой е вторият Васил Кунчев и каква е връзката му с Левски?

  Едва ли има българин, чието сърце да не трепва, щом чуе името Васил Левски!  Име, което е символ на безсмъртие, а  личността на Левски е най-святата за нас, превърната от всенародната почит и любов в икона, в светец.  За нас, като българи, като народ,..

публикувано на 18.02.25 в 15:02

Раздаваха валентинки на пътуващите с градския транспорт в Стара Загора

Пътуващите с градския транспорт в Стара Загора бяха изненадани с мили писма с благопожелания и валентинки. Жестът е посветен на двойния празник на Св. Валентин и Трифон Зарезан и се осъществява по инициатива на управителя на общинското дружество..

публикувано на 14.02.25 в 17:36

Американецът Жеко Недев от Бостън до Стара Загора

Той е роден в Чикаго, САЩ. Носи българско име, защото родителите му са българи, заминали преди години в Америка. В момента Жеко учи в един от най – престижните колежи за музика в Бостън. Баба му и дядо му живеят в Стара Загора и той гостува при тях...

публикувано на 14.02.25 в 12:11

Художествената галерия в Казанлък показва бъдещето на храната

Художествената галерия в Казанлък продължава със своята поредица от съботни срещи, като този път акцент ще бъде поставен върху бъдещето на храната и науката и иновациите в хранителните технологии. Тази събота, 15 февруари, от 13:00 часа в..

публикувано на 13.02.25 в 16:45

Брадато лешоядче се излюпи в Спасителния център за диви животни в Стара Загора

Брадато лешоядче е първото излюпено бебе за този гнездови сезон в Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“ в Стара Загора, съобщават от организацията. Лешоядчето се е излюпило вчера след почти двумесечно мътене и е първото излюпено от..

публикувано на 13.02.25 в 16:22
Снимката е илюстративна.

Къде грешим в грижата за домашните любимци?

Всеки стопанин обича своя домашен любимец, но прекалената грижа може да доведе до здравословни проблеми . Най-честата грешка, която допускат хората, е честото къпане . По този начин се нарушава кожната бариера. Животинската кожа, както при хората, е..

публикувано на 13.02.25 в 14:42

"Любов и вино" в петък в Държавна опера

В сряда следобед – „малкия петък“,  поглеждаме към 14 февруари, когато независимо от скока на цените на храните по магазините, отново имаме ще има повод за празнуване.  Дори  два – по стар стил на  14 февруари ще отбележим Трифон Зарезан, а по..

публикувано на 12.02.25 в 14:04