Той се казва Николай Падалски и го наричат „спасителят на книги“. Вече 10 години със съпругата си посвещават живота си на мисията да събират хиляди томове българска и чуждестранна литература, за да не попадат на бунищата.
Как започва всичко? Както повечето хубави неща – съвсем случайно, отговаря „спасителят на книги“.
"Преди десетина години две мои познати заминаваха за чужбина и ми оставиха кашони с книги, които нямаше как да вземат със себе си, и ми казаха да ги правя каквото искам. Аз ги публикувах в социалните мрежи, много хора проявиха интерес към тях и така разбрах, че това е нещо много хубаво. Тогава започнах да публикувам, че събирам непотребни книги и хората започнаха да ми изпращат", спомня си Николай.
Най-различни са причините за раздялата на хората с книгите. В повечето случаи са закупили или са наследили имот със заварени цели библиотеки, местят се в по-малко жилище или вече се интересуват от друг тип литература. Или просто нямат интерес към четенето...
Нерядко обаче старите и прашни книги крият истински съкровища. Като например неизвестна семейна фотография на Яворов и Лора, на гърба на която има лично посвещение от двамата до тяхната кума Рада Бонева. Или екземпляр от първото издание на "История славянобългарска", както и томче със стихове за деца от Елин Пелин, подписано лично от автора.
За да вдъхне отново живот и да намери нов дом на старите книги, Николай Падалски създава фейсбук страницата Постоянна акция „Спаси книга“, която вече има над 17 хиляди последователи.
"Когато книгите пристигнат при нас, правим някакъв подбор, защото някои от тях са скъсани, много мръсни или са мухлясали. Годните за употреба книги снимаме и публикуваме в страницата, като сме създали някакъв ред за подаване на заявки, които обработваме,след това пакетираме и изпращаме", разяснява Николай Падалски.
Така всеки може да получи желаната книга съвсем безплатно или на символични цени, само срещу заплащане на доставката. На ден изпращаме между 100 и 200 пратки, казва още Николай и е категоричен, че българинът обича да чете.
Още за невероятната история на една снимка и за мисията на Николай Падаласки може да чуете в звуковия файл:
В сряда следобед – „малкия петък“, поглеждаме към 14 февруари, когато независимо от скока на цените на храните по магазините, отново имаме ще има повод за празнуване. Дори два – по стар стил на 14 февруари ще отбележим Трифон Зарезан, а по..
Ще ви срещна с Лена Неделчева, майсторката на кукли от студен порцелан от Раднево. В нейната малка работилничка ме посрещат милите баби и дядовци на някогашното село Гипсово. Тук се запознах с хроникьора на селото –дядо Иван, който разгърнал..
Златен конски начелник от гроба на тракийски владетел или знатен войн, златна фибула и украсена с гранати и емайл апликация, заедно с елемента за прикрепване към ризницата му, намерени край тополовградското село Доганово - Капитан Петко войвода, ще..
Зелени Балкани е спасителен център за защитени от закона, травмирани от хората, бедстващи животни и птици. В него се размножават редки птици с трайни увреждания, които не могат да бъдат върнати обратно в природата. Специалистите работят по програми за..
Фотография на десетокласничката от в Казанлък Мирослава Костадинова е сред отличените фотографии на национален конкурс по фотография. Снимката на момичето е сред 13-те най-добри снимки от 1 148 фотографии. Участниците са ученици от I- ви до XII-и..
Ваня Бонева е родена в Стара Загора. Тя е в първия випуск на музикалното училище „Христина Морфова“ в Стара Загора. Завършва Висшия музикално-педагогически институт, сега Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) - Пловдив, с..
Община Болярово и НЧ “Възраждане“ съвместно с МКБППМН обявява конкурс -рецитал „Моя страна, моя България“. Конкурсът цели да популяризира българската литература, да пробуди национално самочувствие, да стимулира интереса на децата и младите хора към..
Работилничка за рециклиране отваря отново врати в Стара Загора тази събота. В чест на задаващия се 14 февруари едночасовото занимание в нея този път ще бъде посветено на изработването на "валентинки" от рециклирана в домашни условия хартия, разказа..
На 21 и 22 февруари 2025 г. в Археокомплекс „Долината на тракийските царе" (гр. Шипка, общ. Казанлък) и онлайн ще се проведе деветото издание на Научния семинар ,,Траки, вино и култура". Събитието се организира във връзка с професионалния празник на..
Пешеходен тур "Незабравеният Казанлък” ще разкаже архитектурната история на Казанлък. Събитието се организира от Съюза на екскурзоводите в България по повод Международния ден на екскурзовода – 21 февруари, информират от общинския пресцентър...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net