Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

История за една семейна снимка и мисията да спасяваш книги

4
Снимка: Николай Падалски

Той се казва Николай Падалски и го наричат „спасителят на книги“.  Вече 10 години със съпругата си посвещават живота си на мисията да събират  хиляди томове българска и чуждестранна литература, за да не попадат на бунищата.

Как започва всичко? Както повечето хубави неща – съвсем случайно, отговаря „спасителят на книги“.

"Преди десетина години две мои познати заминаваха за чужбина и ми оставиха кашони с книги, които нямаше как да вземат със себе си, и ми казаха да ги правя каквото искам. Аз ги публикувах в социалните мрежи, много хора проявиха интерес към тях и така разбрах, че това е нещо много хубаво. Тогава започнах да публикувам, че събирам непотребни книги и хората започнаха да ми изпращат", спомня си Николай.  


Най-различни са причините за раздялата на хората с книгите. В повечето случаи са закупили или са наследили имот със заварени цели библиотеки, местят се в по-малко жилище или вече се интересуват от друг тип литература. Или просто нямат интерес към четенето... 

Нерядко обаче старите и прашни книги крият истински съкровища. Като например неизвестна семейна фотография на Яворов и Лора, на гърба на която има лично посвещение от двамата до тяхната кума Рада Бонева. Или екземпляр от първото издание на "История славянобългарска", както и  томче със стихове за деца от Елин Пелин, подписано лично от автора.  


За да вдъхне отново живот и да намери нов дом на старите книги, Николай Падалски създава  фейсбук страницата Постоянна акция „Спаси книга“, която вече има над 17 хиляди последователи. 

"Когато книгите пристигнат при нас, правим някакъв подбор, защото някои от тях са скъсани, много мръсни или са мухлясали. Годните за употреба книги снимаме и публикуваме в страницата, като сме създали някакъв ред за подаване на заявки, които обработваме,след това пакетираме и изпращаме", разяснява Николай Падалски.

Така всеки може да получи желаната книга съвсем безплатно или на символични цени, само срещу заплащане на доставката. На ден изпращаме между 100 и 200 пратки, казва още Николай и е категоричен, че българинът обича да чете.

Още за невероятната история на една снимка и за мисията на Николай Падаласки може да чуете в звуковия файл:  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Как младите хора да управляват времето си

"Как да ми стига времето?" - въпрос, който вълнува малки и големи, и чиито отговор никога не е еднозначен. Колкото хора, толкова различни методи за подобно намерение, но има и златни правила, които могат да помогнат. Някои от тях младежки работници..

публикувано на 14.07.24 в 11:02

Похвалите към децата - полезни или опасни?

Всеки обича да бъде оценен и похвален, но ако възрастните могат да обобщят изводи за поведението на другите към тях през похвалите, то за децата е много трудно да правят подобни анализи. Детският ум възприема похвалите твърде буквално - или положително,..

публикувано на 07.07.24 в 11:50

Модерните аромати за дома - розово масло, лавандула и хвойна

Българските етерични масла и суровини за козметиката получиха висока оценка на WPC 2024 - Световния конгрес и изложение на парфюмерията в Женева, Швейцария. Родните продукти бяха охарактеризирани като „светлина за душата“ и „топла прегръдка“,..

публикувано на 07.07.24 в 10:50

Можем ли в 21 век без смартфон - експериментът на Александър Богдан Томпсън

Александър Богдан Томпсън – сценичен фотограф, работил е и със Старозагорския куклен театър за постановката "Тайната на Ленхен", живял до 90-те години на миналия век в Германия, син на американец и българка, даже старозагорка, родственик на поета Веселин..

публикувано на 07.07.24 в 09:45

Бяла сова носи надеждата на с. Ловец, че ще спаси православната си църква

Село Ловец е на 20 км от общинския център Стара Загора. Съществуват данни, че живот тук е имало от праисторическо време.   Докато чакам да стане време за срещата ми с кметския наместник  Недялка Янкова на пустия селски площад, вниманието ми..

публикувано на 05.07.24 в 17:14

Велопътешественикът Пламен Петков с нови предизвикателства

Пламен Петков е велопътешествениk. На 35 години е, а последните му преходи са поредното предизвикателство за проверка на собствената му издръжливост.  Премина за един ден  400 км от София до Бургас на 18 -ти юни и 330 км от София до Русе на 2-ри юли..

обновено на 03.07.24 в 15:17

Група „Атлас“ подготвя нов албум по повод 40 години на сцена

Група „Атлас“ ще зарадва своите фенове с нов албум по повод 40 години на музикалната сцена. Музиката ще носи посланието и магията на 80 – те години, но с ново звучене. „Днес има модерни начини, с които всеки може да стане изпълнител..

публикувано на 03.07.24 в 14:16

Ако човек вижда планината и шевиците, той вижда красотата навсякъде

Диляна Александрова е от Харманли. Тя е една от многото  момичета и млади  жени,облечени в носиите на нашите прабаби отпреди стотина и повече години на Третия национален събор "Ангел войвода" в Араповския манастир край Асеновград. Всяка една от тях..

публикувано на 01.07.24 в 16:36

Пътешествия без план

Маргарита и Цветин Шущаркови са с емейство пътешественици. Винаги са на път, наяве или в мислите си. Цветин, родом от Казанлък, е инженер-икономист по професия, Маргарита е от София. Завършила е зоология в Испания.  Известността си придобиват от..

публикувано на 30.06.24 в 19:19

Къде изчезна детето ми, какъв е този тийнейджър?

Преходната възраст между детството и зрелостта е изключително деликатна, а често определяна и като "трудна".  Децата се борят с непознати емоционални състояния и техните прояви, родителите се опитват да защитят авторитета си пред тях. Неразбирателства,..

публикувано на 30.06.24 в 11:50