Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Професия "Родител"

"Различните" деца на България

4
Снимка: Проект "Различните" деца на България

Преди 5 години Анна Йончева създава фотопроектът „Различните“ деца на България. Ани, както я наричат всички, застанали пред обектива й,  е любител фотограф и майка на две деца без специални потребности. Една неприятна случка на детската площадка я провокира да започне своя лична борба с нетърпимостта на другите към „различните“ деца, които са в затруднено физическо или психическо състояние.

За Ани избягването, игнорирането и дори упреците към тези деца в неравностойно положение е не просто неразбираемо, а сигурен признак за проблем на обществото, в което живеем. Така й хрумва идеята тя да снима всички „различни“ деца и да ги показва, за да свикнат останалите с тяхното  присъствие.

Не след дълго се оказва, че има много родители, които припознават тази  идея като много смислена и докосваща, и проектът придобива голяма популярност.

Следват срещи, на които децата със специфични потребности имат възможност да се запознават със свои връстници, да общуват и играят. Тогава Ани се натъква на друг проблем -  на детските площадки няма никакви съоръжения пригодени за деца в инвалидни колички. Няколко месеца по-късно тя подхваща кампанията „Да играем заедно“. Целта е закупуването на комбинирана люлка-везна, пригодена за деца в инвалидни колички. Тъй като не успява да намери кой да изработи подобно съоръжение, тя създава проект на люлка, единствена по рода си в България, благодарение на която деца в инвалидна количка играят едновременно с другите.

От август 2019 г. до декември 2023 г. в България са монтирани 23 такива люлки, а в момента е отворена кампания, с която и в гр. Казанлък ще се постави съоръжение.

Амбицията на Ани „различните“ деца да станат видими и да играят наравно с другите не спира до тук. Тя разказва мечтите на тези деца в книга, която се разпространява безплатно в училища и детски градини из цялата страна. 

Нещо повече – заедно с нейни съмишленици продължават посещенията си на място, за да покажат на всички книжната кауза “Да се запознаем с различните деца на България“.

Разговорите в семейството за различността, толерантността и емпатията са основополагащи, но също толкова важен е диалогът по темата и в учебните заведения, категорична е Анна Йончева.

И въпреки, че работи на нормирано работно време в сфера, коренно различна от тази й социална ангажираност, за Ани няма умора. Казва, че е вдъхновяваща подкрепата, която среща от всички доброволци и дарители, които й помагат неуморно. Защото „различните“ деца са видими, и й дават най-важното: смисъл. 

Както и на всички нас. 


Чуйте още в прикачения звуков файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Фотографът на черния щъркел от Павел баня

Диян Ненов е любител фотограф, който може да бъде наречен „Фотографът на черния щъркел у нас“. Преди няколко години баща му изпълнил мечтата му да има хубав фотоапарат. Една от първите снимки, която направил, била на водна чапла, която го очаровала и..

публикувано на 24.07.24 в 15:19

„Японски дух“ гостува в Стара Загора

На 2 август от 18.00 часа в Школата за изобразителни изкуства при НЧ „Родина-1860“ в Стара Загора ще бъде открита изложба „Японски дух“ на Юкие Сато. Преди 20 години тя е преподавала изобразително изкуство  в школата по японската програма "Джайка" за..

публикувано на 23.07.24 в 14:51

Да живеят природосъобразно учат децата в еко академия "Зелена Европа"

Десет деца от първи до четвърти клас учат повече за опазването на околната среда и водите, за живот с „нулев отпадък“, за екологията и изкуството. Това се случва на лятната еко академия „Зелена Европа“ в едноименния еко център в казанлъшкото село..

публикувано на 23.07.24 в 09:56

Ирена Златева: Респект към пожарникарите, слушахме ги и изпълнявахме командите им като доброволци

Клуб за бъдеще -Стара Загора се превърна в синоним на доброволчество. Членовете на клуба взеха активно участие в погасяване на пожара в местността"7-ми километър" край Стара Загора. На място те се сблъскаха с огнената стихия, но освен това и с личните си..

публикувано на 21.07.24 в 16:00

Да вкусим България през храната, традициите и ритуалите

България, като страна с много древна история, е характерна с кулинарното разнообразие на своите региони. Затова тук кулинарният туризъм дава много възможности, каза за Радио Стара Загора Екатерина Терзиева – Атанасова – лицензиран гид, организатор на..

публикувано на 21.07.24 в 15:52
Петър Калчев, директор на Регионалния исторически музей в Стара Загора

Археологическото лято може да продължи до зимата

"Археологическо лято" 2024 в Стара Загора може да продължи до зимата , прогнозира Петър Калчев - директор на РИМ Стара Загора. Богата е инвестиционна програма на общината. Изгражда се разширение на Второ основно училище, ще се изгражда Зала за бадминтон до..

публикувано на 17.07.24 в 13:45

Художник- колекционер притежава ръкописи на Дякона

    Художникът Александър Алексиев  е роден през 1958 г. в родното село на воеводата Стефан Караджа , което днес носи неговото име. / Турското му  име било Ичме./ Учил в Художественото училище в Казанлък. От 1990 г. започнал да търси и купува..

публикувано на 17.07.24 в 09:00

Левски е дошъл да просвети българската нация

На 18-ти юли в цялата страна с цветя и венци  почитаме рождението на най- величавата и светла личност в нашата история Апостола на свободата. Тази година се навършват 187 години от раждането на  Васил Иванов Кунчев, Левски. "Левски е дошъл да..

публикувано на 18.07.24 в 07:50

Геометрията в Долината на тракийските царе покори Азия в състезанието WMI Mini Math Creative Competition

Радослав Балкански е победител в WMI Mini Math Creative Competition в Куала Лумпур  В столицата на Малайзия Куала Лумпур се проведе награждаването на победителите в състезанията World Mathematics Invitational и WMI Mini Math Creative..

публикувано на 16.07.24 в 16:00

Художник- колекционер притежава ръкописи на Дякона

     Художникът Александър Алексиев  е роден през 1958 г. в родното село на воеводата Стефан Караджа , което днес носи неговото име. / Турското му  име било Ичме./ Учил в Художественото училище в Казанлък. От 1990 г. започнал да търси и купува..

публикувано на 17.07.24 в 09:00