Преди 5 години Анна Йончева създава фотопроектът „Различните“ деца на България. Ани, както я наричат всички, застанали пред обектива й, е любител фотограф и майка на две деца без специални потребности. Една неприятна случка на детската площадка я провокира да започне своя лична борба с нетърпимостта на другите към „различните“ деца, които са в затруднено физическо или психическо състояние.
За Ани избягването, игнорирането и дори упреците към тези деца в неравностойно положение е не просто неразбираемо, а сигурен признак за проблем на обществото, в което живеем. Така й хрумва идеята тя да снима всички „различни“ деца и да ги показва, за да свикнат останалите с тяхното присъствие.
Не след дълго се оказва, че има много родители, които припознават тази идея като много смислена и докосваща, и проектът придобива голяма популярност.
Следват срещи, на които децата със специфични потребности имат възможност да се запознават със свои връстници, да общуват и играят. Тогава Ани се натъква на друг проблем - на детските площадки няма никакви съоръжения пригодени за деца в инвалидни колички. Няколко месеца по-късно тя подхваща кампанията „Да играем заедно“. Целта е закупуването на комбинирана люлка-везна, пригодена за деца в инвалидни колички. Тъй като не успява да намери кой да изработи подобно съоръжение, тя създава проект на люлка, единствена по рода си в България, благодарение на която деца в инвалидна количка играят едновременно с другите.
От август 2019 г. до декември 2023 г. в България са монтирани 23 такива люлки, а в момента е отворена кампания, с която и в гр. Казанлък ще се постави съоръжение.
Амбицията на Ани „различните“ деца да станат видими и да играят наравно с другите не спира до тук. Тя разказва мечтите на тези деца в книга, която се разпространява безплатно в училища и детски градини из цялата страна.
Нещо повече – заедно с нейни съмишленици продължават посещенията си на място, за да покажат на всички книжната кауза “Да се запознаем с различните деца на България“.
Разговорите в семейството за различността, толерантността и емпатията са основополагащи, но също толкова важен е диалогът по темата и в учебните заведения, категорична е Анна Йончева.
И въпреки, че работи на нормирано работно време в сфера, коренно различна от тази й социална ангажираност, за Ани няма умора. Казва, че е вдъхновяваща подкрепата, която среща от всички доброволци и дарители, които й помагат неуморно. Защото „различните“ деца са видими, и й дават най-важното: смисъл.
Както и на всички нас.
Чуйте още в прикачения звуков файл.
Ако предишните няколко поколения виждаха свободното владеене на поне един чужд език като основно конкурентно предимство, то младите хора днес поставят тези умения като задължителна основа за естествената им личностна и професионална реализация...
Ролята на бащата в семейството е ключова. Обикновено фигурата на бащата се асоциира с физическа закрила и финансова грижа, но той има ключово значение и за емоционалното и психологическо развитие на детето. Често бащата е пример за подражание за..
Преходните месеци между различните сезони са предизвикателство за родители и деца. Есента е времето, когато децата са изправени пред двойно изпитание - свършват ваканционните безгрижни дни, започва новата учебна и творческа година. Сега е периодът, в..
Лятото неусетно се приплъзна между пръстите ни като морски пясък, и ето че вече на прага на новата учебна година деца и родители се вълнуват как ще премине тя. Освен трескавата подготовка по набавянето на задължителните ученически пособия и покриване на..
Понякога диалогът с децата се оказва трудна задача за родителите, особено ако темите за обсъждане са тежки, неподходящи за възрастта, лековати, или пък табу. В подобни ситуации големите се опитват да намерят правилен подход, за да обсъдят важни въпроси..
"Как да ми стига времето?" - въпрос, който вълнува малки и големи, и чиито отговор никога не е еднозначен. Колкото хора, толкова различни методи за подобно намерение, но има и златни правила, които могат да помогнат. Някои от тях младежки работници..
Всеки обича да бъде оценен и похвален, но ако възрастните могат да обобщят изводи за поведението на другите към тях през похвалите, то за децата е много трудно да правят подобни анализи. Детският ум възприема похвалите твърде буквално - или положително,..
Преходната възраст между детството и зрелостта е изключително деликатна, а често определяна и като "трудна". Децата се борят с непознати емоционални състояния и техните прояви, родителите се опитват да защитят авторитета си пред тях. Неразбирателства,..
Въпреки горещите дни, едно от най-любимите летни занимания на децата си остава играта на слънце. Дали с плажна архитектура на пясъчни замъци, в морето или басейна, карайки колело под палещите лъчи, или друго - децата обичат точно тези забавления на..
Всички знаем, че спортът е полезен и приятен начин да подобрим физическото здраве на децата . Би могъл да бъде толкова добър и при формиране на детската психика. Колективните спортове са идеалния вариант за това - приучават децата на споделена..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net