Към Университетската болница „Проф. Ст. Киркович“ в Стара Загора да се създаде Център за професионално обучение на кадри в сферата на здравеопазването. Тази идея на ръководството на болницата беше одобрена на проведено преди дни Общото събрание на акционерите.
Центърът за професионално обучение на кадри в сферата на здравеопазването ще обучава ученици след 10 клас, разясни изпълнителният директор на Университетската болница проф. Йовчо Йовчев. Със създаването му се търсят възможности за преодоляване на недостига на медицински кадри за по-ниско квалифицираните медицински дейности и намаляване натовареността на медицинските сестри и лекарите.
"Ние нямаме за цел да изграждаме медицински сестри, акушерки или рентгенови лаборанти, а имаме за задача да подготвим кадри, които да бъдат в помощ на тези медицински специалисти. В средното образование това е един вид трета степен на професионална квалификация Дейностите, които ще могат да извършват са свързани с подпомагане на пациентите, извършване на някои елементарни неинвазивни манипулации, асистиране на сестринските кадри при лечебно-диагностичните мероприятия - например да подготовят таблата с абокатите, системите и др." , обясни проф. Йовчев като уточни, че това са т.н. "здравни асистенти".
Учебният план предвижда дневна форма на обучение с хорариум от 600 часа, като в последните 200 часа ще бъдат стаж в реална обстановка.
Проф. Йовчев уточни, че преди да се стартира процедура за лицензиране на центъра, предстои да се направи проучване сред средните училища в Стара Загора дали ще има интерес от страна на учениците.
Повече по темата може да чуете в звуковия файл:
Пазарът за употребявани стоки т.нар. битак в Сливен няма да бъде местен. Това обяви днес кметът Стефан Радев и призова да не се спекулира с темата. Той остава на сегашното си място в частен терен. Единствената промяна е, че площта на депото на общинския..
От началото на следващата учебна година в ямболските училища да се организира преподаване и на „Вероучение" предлага сливенският митрополит Арсений. От Сливенската митрополия ще доплащат на преподавателите, за да не се ощетяват делегираните на учебните..
Реконструкция на уличното платно затваря ул. „Свети Георги Победоносец" в кв. „Железник" в Стара Загора до 30 април 2025 г. Заповедта на кмета на Община Стара Загора Живко Тодоров спира движението на личен и договориран транспорт, както и на МПС,..
Окръжен съд – Стара Загора остави в ареста обвиняем за извършен грабеж спрямо непълнолетно момче. 28- годишния Г.И. е задържан за това, че на 5 февруари в Казанлък, на кръстовището на бул. „Княз Александър Батенберг“ и ул. „Славянска“, е отнел..
До края на годината трябва да се изгради втората клетка на депото за отпадъци край село Ракитница. Проектът на стойност 4,150 млн. лв. на Община Стара Загора вече е одобрен за финансиране от Предприятието за управление дейностите по опазване на..
Малко над 6 хил. се водят на диспансерен отчет към Центъра на психично здраве в Стара Загора. Това съобщи управителят на звеното д-р Пенчо Гюрковски. Той уточни, че няма точна статистика за броя на хората с такива проблеми в областта и страната, тъй..
Регистрацията за участие в предварителните кандидатстудентски изпити в Тракийския университет ще започне на 4 март. Крайният срок е в 17:00 ч. на 9 април . Приемът на заявления ще става само по електронен път от интернет страницата на висшето училище,..
Ден преди да бъде сменен вече бившият областен управител на Хасково Мехмед Атаман е сезирал Административен съд и внесъл там всички решения на общинските съветници от Минерални бани. Причината, е че е определил решенията от последната сесия са..
За няколко часа полицията в Сливен разкри кражба на 1,5 кг злато, 15 хиляди паунда, 5 хиляди евро и 25 хиляди лева от частен дом. Задържан е мъж на 40 годни. Арестувания за кражбата мъж не е криминално проявен, уточняват от полицията, като..
Пчеларството е необходим поминък, както за оцеляването на биоразнообразието в природата, така и на хората, затова трябва да има повече млади пчелари. За някои то е хоби, но всички са сърцати и милеещи за природата и земята хора с хъс, идеи и посока..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net