Разказът за старозагорската Райна Княгиня – учителката Зюмбюля Ппопстефанова, ушила знамето на въстаниците от Клисура в Априлското въстание, донесе нова информация за тази смела и отдадена на свободата българка.
Експертите в Държавен архив Стара Загора са потърсили след материала за Зюмбюля Попстефанова повече информация от историческия музей „Райна Попгеоргиева“ в Панагюрище и от историческия музей в Клисура. Колегите им изпращат 2 снимки по електронен път.
В спомените на внука на Зюмбюля - Петко Глътников пише, че неговата баба и Гана Найденова са ушили знамето на клисурци. „Двете учителки си правят снимка със своите ученички, а едно от копията пращат на Райна Попгеоргиева , което се пази в едноименната къща-музей в Панагюрище. На лицевата страна на тази снимка има надпис „Попстефанова Земби и Гина Найденова. Второто име е подчертано, а над главата на едната млада жена има стрелка, която предполагаме, че посочва коя е Гана Найденова“, обяснява Веселина Тракова от Държавен архив Стара Загора. „Не би било логично стрелката да посочва старозагорската учителка, защото са били съученички с Райна Попгеоргиева в училището на Теофано Попова в Стара Загора и са приятелки“, разсъждава Тракова.
На гърба на снимката се чете ръкописен надпис в няколко реда с лилаво мастило, в който личат ясно: „В Клисура…,Гана Найденова…Попстефанова…Ески Захра, както са наричали тогава Стара Загора и дата: 1874, 20-ти октомври“ обобщава експерта. Тези данни съвпадат с написаното в спомените на внука на Зюмбюля Попстефанова.
Има и допълнителен надпис, явно добавен по-късно със синьо мастило и обратно написан на основния текст “учителка Гана Найденова, която ушила Клисурското знаме“. Това може да се приеме, че е същата снимка, за която споменава внукът Петко Глътников.
След интервюто за личността на старозагорската Райна Княгиня, отговор пристига и от музея в Крисура. От там изпращат по електронната поща на старозагорския Държавен архив снимка, която може да се открие и в интернет.
На нея са 3-ма души, по-възрастната жена е седнала, а по-младите мъж и жена са застанали от двете й страни. „Това вероятно е самата Зюмбюля Попстефанова със семейството на по-голямата й дъщеря Стефания. По-малката Райна, почива на 8 години. Името на зет й не се знае, но с двете жени – младата и по-възрастната имат видима прилика. От долу личат печат на фотото в което е направена снимката“ Братя Кацарови – Пловдив“, завършва разказа си Веселина Тракова.
Държавен архив Стара Загора благодари за съдействието на колегите си от музете в Панагюрище и Клисура.
Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..
В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..
Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..
Ахмед, млад мъж от град Хомс, Сирия, е принуден да напусне родината си в края на 2011 г. заради гражданската война в държавата. Пред избора да воюва срещу своя народ или да загуби живота си, той избира България, където да продължи образованието си...
Те са трима, и почти на мускетарски принцип решават да следват пътя на какаото. Разказваме ви историята на Антон Кринчев, Мария Христова и Анна Желязкова, които са от Ямбол, живеят в София, но страстта им към пътуването ги отвежда до сбъдването на..
Три дни и три нощи се приготвят ястията за празничната новогодишна вечеря в Япония, разказа пред Радио Стара Загора Сачи Уджие. Заедно със своя съпруг Атсуфуми, на галено Атсу, музикалното семейство живее в Стара Загора и е част от екипа на Държавната..
В началото на миналия век в празничната традиция по посрещането на Нова Година под Липите били включени няколко задължителни компонента– 21 топовни салюта, дадени от военните поделения в града, и баловете. Защо топовните салюти били точно..
Повече от 100 изпитания преодоляха участниците в телевизионното риалити „Бягство към победата 2: Съкровището“. 14 отбора от по двама души се състезаваха над месец, като се движеха през различни природни, исторически и културни забележителности в..
Текстът на "Зимна приказка" е на писателя и поет, роден в Плевен, Димитър Спасов. Той е и създателят на оригиналния текст на "Аз съм Сънчо". Музиката на "Зимна приказка" е на основателя и диригента на Детския радиохор към БНР Христо Недялков. Той е..
Кои са елементите, с които се характеризира европейският стил на живот според Поколението Z ? Това е един от централните въпроси в епизода с автор Таня Балабанова, в който питаме и: 🟠 Какви са новите навици, свързани с пазаруването и здравословния..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net