Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Расте интересът на българските кандидат-студенти към Ирландия и Швеция

Висшето образование в Нидерландия привлича студенти от цял свят

Броят на българските кандидат-студенти, желаещи да учат висше образование в чужбина, се е увеличил с 60 процента спрямо миналата година, показват последните данни на изложение "Световно образование". В проведеното неотдавна в Пловдив 20-то издание на най-големия образователен форум в Югоизточна Европа участваха 70 институции за висше, средно образование и центрове за летни езикови програми от 17 държави.  

Според образователния консултант Николай Христанов продължава тенденцията младежите да кандидатстват паралелно в две или повече държави. "Учениците търсят алтернативи, най-добрата специалност и резервни варианти", допълни той. 
"Пандемията и Брекзит вече отминаха, а хората стават все по-заинтересовани и планират, за да се подготвят финансово и да покрият критериите за прием. Европа става и по-достъпна", отбеляза в разговора Христанов.
Нови дестинации привличат родните гимназисти. Двойно нарастват кандидатурите за Ирландия и с 45 процента за Швеция тази пролет. Въпреки късните отговори за прием от държавните университети в Ирландия в края на август, годишните такси за обучение (3000-7500 евро) и политиката за финансиране са сред предпоставките за силния интерес към страната. Сред предпочитаните програми и университети там са анимация, архитектура, актьорско майсторство и бизнес. Безплатното обучение в Швеция в бакалавърски и магистърски програми е основният фактор, с който скандинавската държава набира студенти.
Нидерландия продължава да бъде на водещата позиция за българските кандидат-студенти - 59 процента от тях се насочват към висше образование в страната на лалетата, въпреки лансираните рестрикции за прием в държавни изследователски университети. Очаква се ограничителните мерки да влязат в сила от академичната 2025-2026 година. 
На този фон съседна Белгия става все по-атрактивна дестинация заради програмите на английски език и с годишна такса за обучение от 1116 евро. 
Престиж, традиции и възможности са три от ключовите предимства на образованието във Великобритания, което е притегателна сила за хиляди международни студенти. Страната е дом на едни от най-реномираните учебни заведения в световен мащаб. За първи път след Брекзит кандидатурите от България бележат ръст от 7 процента. Все още има университети, които продължават политиката за студенти от ЕС с такса от 9250 паунда на година, образователни институции запазват отпускането на стипендии за постигнат академичен успех и постижения. Основният интерес пада върху висши училища в Лондон и региона, допълни експертът. 
Италия е една от дестинациите в последните 2 г. с най-голям и устойчив интерес от страна на кандидат-студентите. През настоящата кампания той е с 20 процента по-висок спрямо миналата година.
Испания също попада в полезрението на гимназистите, но все още ограничен брой специалности могат да се изучават на английски. 
Водещи в предпочитанията на българите при избора на професия са бизнес, психология, компютърни и инженерни специалности. Навлизането на генеративния изкуствен интелект се търси като направление за кариерно ориентиране, подчерта Николай Христанов. Традиционно около 10 процента от зрелостниците заминават да учат извън страната, припомни той.
Интересът към езиковите ваканции в чужбина също се завръща. Сингапур, САЩ, Великобритания, Германия, Франция и Швейцария са сред държавите фаворити. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Заловиха бракониери с електрически проводници на река Тунджа

Бракониери са заловени по време на риболов с електрически проводник по долното течение на Тунджа. Санкцията е до 2000 лева. Бракониерите са засечени в местността Даркая, в близост до село Лесово, община Елхово, но и двамата са жители на Ямбол,..

публикувано на 12.02.25 в 21:12

Катастрофа затруднява движението на магистрала "Тракия" край село Свобода

Временно движението се осъществява в изпреварващата лента при км 181 на АМ "Тракия" в посока Бургас поради катастрофа, информират от Агенция „Пътна инфраструктура“. Ограничени са активната и аварийната лента. Инцидентът е в района на пътния възел..

публикувано на 12.02.25 в 17:04
Паметник на свободата

Все още няма избран изпълнител за ремонта на Паметника на свободата на връх Шипка

Заради липса на изпълнител, ремонтът на Паметника на свободата на връх Шипка не може да започне.  Реконструкцията се очаква да струва около 17 млн.лв, но към момента няма осигурено финансиране, тъй като парите ще бъдат осигурени от Министерството..

публикувано на 12.02.25 в 16:51

В Димитровград посрещат 14 февруари с романтични светофари

В Димитровград червената светлина на светофарите от днес свети под формата на сърце. От кметството казаха, че по този начин създават романтична атмосфера на хората, които на 14 февруари ще празнуват Деня на влюбените, както и че това е само част от..

публикувано на 12.02.25 в 16:42

234-килограмова камбана звъни в старозагорско село

Нова камбана е монтирана в храм „Свети Архангел Михаил“ в старозагорското село Преславен. Тя тежи над 230 килограма и струва над 10 000 лева, но закупуването й станало възможно след щедро дарение на арендатора в селото  Йордан Танев. В края на..

публикувано на 12.02.25 в 16:10

Мозайка под ключ

Късноантичната мозайка , която е в сутерена на Централна поща в Стара Загора, от дълго време е под ключ. Тя може да бъде разгледана само след предварителна заявка. „Интересно съчетание между археологически останки от античността и съвременна..

публикувано на 12.02.25 в 15:45

Учениците от гимназия „Васил Левски“ в Ямбол посвещават поредица от събития на 152-та годишнина от гибелта на Апостола

Учениците и учителите от  ямболската гимназия „Васил Левски“  почитат по традиция  гибелта на патрона си  - Апостола на свободата с поредица от инициативи. „По повод 152 г. от обесването на Левски  са организирани четири конкурса за рисунка,..

публикувано на 12.02.25 в 15:44
Снимка: областна администрация Стара Загора

Стара Загора ще има Единен билетен център

Областният управител на Стара Загора Методи Марков подписа споразумение с тримата директори на културите институти в града – Огнян Драганов, директор на Държавна опера – Стара Загора, Светла Тодорова – директор на Драматичен театър „Гео Милев“ – Стара..

публикувано на 12.02.25 в 15:25

Медицинските сестри са срещу предложението за съкратено обучение с година

От Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи са против идеята да бъде намалено обучението за медицинските сестри и акушерките от 4 на 3 години. Предложението беше направено преди дни от Съвета на ректорите на висши учебни заведения на..

публикувано на 12.02.25 в 15:05

Започна ремонт на ученическите общежития в Хасково

Започна ремонт на ученическите общежития в Хасково. Кметът Станислав Дечев направи символична първа копка днес. Обновлението е с пари по плана за възстановяване и устойчивост. Ремонтните работи в двата блока, до хасковската автогара трябва да..

публикувано на 12.02.25 в 13:35