С развитието на технологиите, изкуствения интелект (AI) и неговите генеративни способности - фалшивите новини онлайн и хибридните атаки все повече се засилват в международен план. В контекста на изборите партиите у нас все още не са усвоили тънкостите на новите възможности, но със сигурност са под радара им и ще се възползват от тях. Това заяви в пространно интервю Александър Райчев, който е генерален мениджър за България на американска борсова компания - световен лидер в разработката на интелигентни автоматизирани платформи за разговори с AI. Хибридните атаки включват комбинация от кибератаки и дезинформация, насочени към подкопаване на доверието в демократичните институции и манипулиране на общественото мнение.
По думите на Райчев, който е един от 100-те най-влиятелни IT личности в България за 2024-та, предизборната кампания преминава относително спокойно, но сме били свидетели на новини в последните минути, които променят нагласите на избирателите.
В последните месеци Европол отбелязва увеличение на кибератаките, особено тези, които са насочени към критична инфраструктура и опити за саботаж. Подобни действия са трудно проследими, което позволява на нападателите да действат относително безнаказано. Дезинформацията и фалшивите новини се разпространяват широко в социалните медии, което прави техния контрол и борбата с тях изключително трудни, коментира събеседникът.
Много държави в ЕС вече предприемат мерки за справяне с тези заплахи чрез промени в законодателството срещу фалшивите новини и укрепване на киберсигурността си. Франция е пример за разработени стратегии за борба с дезинформацията след опит за намеса в президентските избори през 2017 г.
Като основни дезинформационни теми, и не само в България, се налагат бежанците, войната в Украйна, зеленият пакт в Европа. Идеята да преминем към един по-екологичен свят среща отпор от политиците, каза в отговор на въпрос Райчев.
Според Индекса на навлизане на цифровите технологии в икономиката и обществото (DESI) България се намира на предпоследно място сред държавите членки на ЕС. В разговора събеседникът подчерта, че спорадично чуваме за електронно управление, а темата затихва след поредните избори.
В последните години у нас с навлизането на международни компании и добрите предпоставки за появата на стартъпи се създаде глад за кадри. Стигна се до бърз растеж, но нашият IT пазар е лимитиран, родните специалисти са малко над 50 000. В същото време в Полша заетите в сектора достигат половин милион. При положение, че заплатите са почти изравнени за бизнеса е по-лесно да търси кадри там.
Райчев припомни, че фирми съкратиха служители, други затвориха цели офиси. Пазарът става по-конкурентен, докато преди година кандидатите определяха условията, сега работодателите прецизират бюджетите си и избират между повече кадри. IT специалистът отбеляза, че сред най-засегнатите са новозавършилите университет или различни обучителни програми, а донякъде AI отнема част от техните функции.
Александър Райчев прогнозира съживяване в сектора през следващата година.
Сливен се включи 41-ото Международно туристическо изложение "Ваканция и СПА Експо 2025" в София. От днес до 11 март Община Сливен представя туристическия потенциал на региона на атрактивен и визионерски щанд, а промоцията на туристическите възможности..
Мъж на 59 години загина тази нощ при пожар в хасковското село Узунджово. Сигналът за запалена къща е получен три минути преди полунощ. Два екипа са потушили огъня. Малко след това се установило, че при инцидента има загинал мъж. Час по-късно..
Във връзка с полагането на последния асфалтов пласт на кръстовището с кръгово движение на ул. „Димитър Благоев“ и ул. „Жорж Папазов“ (до бившата Стоматологична поликлиника), в периода от 10 до 17 март 2025 г. временно ще бъдат затворени за преминаване..
Към момента няма повдигнати обвинения срещу тримата полицаи от Казанлък във връзка със случая от 26 февруари, при който почина 47-годишен арестант. Това съобщиха от прокуратурата в Стара Загора. По случая тече разследване. На посочената дата мъжът е бил..
Сливен посрещна Тодоровден с демонстрации на средновековна бойна езда и бойни сцени от живота на българите от тази епоха под надслов "Конете на българите". Демонстрациите се състояха в античната и средновековна крепост "Туида", която се счита като..
Пети пореден протест в защита на Природен парк "Сините камъни" се проведе снощи в Сливен. Протестиращите настояват община Сливен да обяви за нищожни решенията си за обявяването на местностите "Даулите" и "Карандила" за селищни образувания. Освен това те..
Тодоровден e подвижен празник и винаги се пада в съботния ден от първата седмица на Великия пост. Според поверията и традициите на Тодоровден се провеждат традиционните кушии – българският вариант на надбягванията с коне. Оттук идва и второто..
„Конете на българите" – под този надслов Сливен ще отбележи Тодоровден – празник на коневъдите и конния спорт. Празникът ще се проведе в крепостта „Туида" от 11.00 часа. Пред публиката ще бъде претворена древната българска традиция, свързана с конете,..
Радио Стара Загора и програма "Хоризонт" на Българското национално радио ще излъчват пряко двубоя между "Берое" и "ЦСКА"(София) този следобед. Срещата от 24-ия кръг на Първа лига започва от 15ч. на стадион "Берое". Можете да я проследите в радиоефира с..
В 11 ч на крепостта „Туида“ започва празникът „Конете на българите“. С демонстрации за стрелба от гърба на коня от античността и средновековието, обучения и връзки с благородното животно, езда на кон и снимки с конете, в Сливен ще отбележат..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net