Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Единадесетгодишна родственица на вазовата баба Илийца живее в Стара Загора

6
Снимка: Личен архив

Ученичката  Симона Савова от  Пето основно училище „Митьо Станев“ в Стара Загора се гордее със своята предшественичка – баба Илийца от Челопеч, героинята на Иван Вазов в разказа „Една българка“.  От малка е слушала от  баба си и дядо си , че родът на майка й  има родствени връзки с баба Илийца, която с риск за живота на своето болно внуче и на нея самата, помага на ранен ботев четник. „Вкъщи днес пазим родословното дърво на тази храбра българка, което е огромно“, казва Симона с вълнение и показва името си, имената на майка й Цветомира и нейния брат Георги, и на първите си братовчеди Мила и Димитър Чилови. Симона е ученичка в IV-ти клас и все още не е учила произведението. Но покрай  баба й и дядо й, е прочела разказа. Наложило се да й обясняват много от  думите, с които си служи патриарха на българската литература.  И макар, че са се изписвали и изговаряли по друг начин, вече са разбираеми, някои звучат и днес. Покрай родовата им история детето разбира, че много хора и селища у нас крият интересни, но неизвестни факти за миналото, за които няма как да узнаем, ако няма кой да разкаже или да ги покаже на другите.

  Със съученика  й Таньо Михайлов от IV "Г" клас, намират символична връзка с подвига на Христо Ботев и неговата чета. Момчето разказва за  известния Стоян Войвода - Стоян Терзиев от родното село на баща му Казанка, който е първият загинал ботев четник на българска земя. А Симона е пра-пра-пра-правнучка на българката баба Илийца, която спасила ранен ботев четник от сигурна смърт. Тя се надява още това лято  да  посети и музея на своята героична предшественица.

   Записват  Симона  от 3-годишна на  модерни танци, а година след това започва да тренира и тенис. Двата спорта формират различни физически качества, но най-вече дисциплина, физическа издръжливост, гъвкавост и усет към музиката и ритъма и й помагат да си организира времето между учението, подготовката и спорта.

  Истинска гордост и удовлетворение за 11-годишното момиче са общо 53-те медала от двата спорта и купата от миналогодишния турнир по тенис в Нова Загора. Трудно й е да каже къде повече й харесва - в залата за танци или на корта.

  След всичко споделено от малката Симона, отговорът на въпроса ми „Каква мечтае да стане – дали ще се занимава с танци или спорт?“, отговорът е неочакван. „Не знам дали ще се занимавам със спорт или музика, но мечтая да стана писателка. Вече пиша първата си книга за…първокласници. Книгата се казва „Редът на буквите“.  В първата глава буквите не знаят имената си, защото не знаят, че са букви и, че те са всъщност азбуката. Тръгват на училище. Във втората глава буквата „ц“ е загубила или някоя друга буква й  е откраднала ченгелчето.“, разкрива част от съдържанието на първата си творба,  малката писателка. 

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Похвалите към децата - полезни или опасни?

Всеки обича да бъде оценен и похвален, но ако възрастните могат да обобщят изводи за поведението на другите към тях през похвалите, то за децата е много трудно да правят подобни анализи. Детският ум възприема похвалите твърде буквално - или положително,..

публикувано на 07.07.24 в 11:50

Модерните аромати за дома - розово масло, лавандула и хвойна

Българските етерични масла и суровини за козметиката получиха висока оценка на WPC 2024 - Световния конгрес и изложение на парфюмерията в Женева, Швейцария. Родните продукти бяха охарактеризирани като „светлина за душата“ и „топла прегръдка“,..

публикувано на 07.07.24 в 10:50

Можем ли в 21 век без смартфон - експериментът на Александър Богдан Томпсън

Александър Богдан Томпсън – сценичен фотограф, работил е и със Старозагорския куклен театър за постановката "Тайната на Ленхен", живял до 90-те години на миналия век в Германия, син на американец и българка, даже старозагорка, родственик на поета Веселин..

публикувано на 07.07.24 в 09:45

Бяла сова носи надеждата на с. Ловец, че ще спаси православната си църква

Село Ловец е на 20 км от общинския център Стара Загора. Съществуват данни, че живот тук е имало от праисторическо време.   Докато чакам да стане време за срещата ми с кметския наместник  Недялка Янкова на пустия селски площад, вниманието ми..

публикувано на 05.07.24 в 17:14

Велопътешественикът Пламен Петков с нови предизвикателства

Пламен Петков е велопътешествениk. На 35 години е, а последните му преходи са поредното предизвикателство за проверка на собствената му издръжливост.  Премина за един ден  400 км от София до Бургас на 18 -ти юни и 330 км от София до Русе на 2-ри юли..

обновено на 03.07.24 в 15:17

Група „Атлас“ подготвя нов албум по повод 40 години на сцена

Група „Атлас“ ще зарадва своите фенове с нов албум по повод 40 години на музикалната сцена. Музиката ще носи посланието и магията на 80 – те години, но с ново звучене. „Днес има модерни начини, с които всеки може да стане изпълнител..

публикувано на 03.07.24 в 14:16

Ако човек вижда планината и шевиците, той вижда красотата навсякъде

Диляна Александрова е от Харманли. Тя е една от многото  момичета и млади  жени,облечени в носиите на нашите прабаби отпреди стотина и повече години на Третия национален събор "Ангел войвода" в Араповския манастир край Асеновград. Всяка една от тях..

публикувано на 01.07.24 в 16:36

Пътешествия без план

Маргарита и Цветин Шущаркови са с емейство пътешественици. Винаги са на път, наяве или в мислите си. Цветин, родом от Казанлък, е инженер-икономист по професия, Маргарита е от София. Завършила е зоология в Испания.  Известността си придобиват от..

публикувано на 30.06.24 в 19:19

Къде изчезна детето ми, какъв е този тийнейджър?

Преходната възраст между детството и зрелостта е изключително деликатна, а често определяна и като "трудна".  Децата се борят с непознати емоционални състояния и техните прояви, родителите се опитват да защитят авторитета си пред тях. Неразбирателства,..

публикувано на 30.06.24 в 11:50

„Светът е нашата песен“ обедини музиканти в проект с кауза

„Светът е нашата песен“ е музикален проект с кауза за опазване на околната среда. В него се обединяват музиканти, като група "Strykers“, невероятният глас Гергана Стоянова, позната ни от музикален формат и най – малкият участник, но голям по душа Леон..

публикувано на 28.06.24 в 17:25