Ямболският драматичен театър „Невена Коканова" е обявен за професионален преди 75 години. От тогава досега театърът няма собствена сграда и се помещава в читалище „Съгласие". Основен ремонт на сградата не е правен повече от 50 години, а окаяното състоянието зрителната зала постепенно се превръща в опасно място както за актьори, така и за публика. Още по темата - в репортажа на Даниела Костова.
Драматичният театър в Ямбол, както и другите така наречени провинциални театри има своите проблеми , най - големият проблем на ямболския е, че няма свой дом, казва новоизбраният директор Диана Радева.
Нашият театър заедно с Габровския са единствените театри в страната, които нямат собствени сгради. Това е собственост на читалището
Нещата се объркват още повече, тъй като:
„Тази собственост на читалището не е държавна, нито общинска, нито пък на театъра т.е. тя се явява един вид частна собственост. По линията на това, че е частна, настоятелството на читалището би трябвало да може да намери път към различни структури, различни видове проекти, за да може да осигури пари. Театърът е само една част от емоционалната и смисловата позиция „дайте да дадем“, нищо повече. Нямаме право на никакви капиталови разходи, държавата също не може да помогне по тази линия, държавата не може да финансира частно лице, за да си оправи нещата. С общината също нещата като взаимоотношения и не са изяснени и не са точни в момента, за да може общината да помогне. Т.е., читалището е оставено само да избере в момента как да реши проблема само.“
Няколко дни след като встъпва в длъжност, на Радева се налага да отиде до Регионалната здравна инспекция.
„Бях поканена за разговор в РЗИ, защото хората с право се притесняват, че това място, на което работим е опасно за актьори, за публиката не толкова, но за хората от сцената си става опасно, вали дъжд, падат отломки от тухли, от някакви циментови замазки, и то от две години. Те ми казват: Мислете къде да отидете другаде, аз казвам, че няма къде да отидем.“
Реалното състояние на сградата е:
„В момента покрива е в много плачевно състояние, надолу всичко също- сценично пространство, зрителна зала, да не говорим за външните части, които обслужват административния персонал, коридори и т.н.“
Всеобщото мнение е, че частични ремонти няма да решат проблема, необходим е основен ремонт.
„Тотален основен ремонт на читалището. Нищо по-малко не устройва никого. При някакъв частичен ремонт на сцената нещата не са гарантирани и няма никаква сигурност, че каквото и да направим долу по сцената и в салона, ще бъде гарантирано и обезпечено и раздвижено.“
Изход от ситуацията има и той е в промяна на Закона за читалищата, счита Диана Радева:
„Защото от разговорите, които проведох с когото и да е – и с Министерството на културата, и с общината, и помежду ни тук, нещата до такава степен са забатачени, че ако не се промени Законът за читалищата, нищо друго не може да се направи. Читалището само не може да си намери пари. Кандидатстването му по проекти също е много трудно, защото е частна формация. Проблемът е много страшен, аз не съм наясно, трябва юрист да се заеме.“
Председателят на съюза на артистите Христо Мутафчиев също е запознат с проблема.
„Аз ще съдействам със сигурност, въпросът е, че ние нямаме право на законодателни инициатива, но пък от друга страна ние контактуваме прекрасно с институциите, които управляват държавата и винаги могат да подпомогнат действия да променят закона. Ще го направя, защото знам каква мъка е това – от една страна за хората, които работят в читалището, от друга страна за театъра, от трета – за зрителите, които не знаят в какво влизат.
Ако има инициатива към мен, аз ще я поема и ще я доведа докрай.“
Междувременно театралните представления продължават като се търсят нови пространства.
„Усвоихме три пространства, които общината любезно ни предостави. На първо място е общината, второто е Младежкия дом, третото място е галерията „Жорж Папазов“, също Историческия музей. Всички са отлично ремонтирани, само читалището не се ремонтира“, казва Диана Радева.
Колкото и да се играят представления на други сцени и да се усвояват пространства, липсата на дом си остава проблем.
"Лошото е, че ние като домакини не можем да посрещаме нашите гости от другите театри. Хората искат адекватно сценично пространство. Свива ни се възможността в голямата зала и да каним, и да играем".
Сливенският владика Арсений благослови лозарите от село Глушник и община Сливен по случай празника Свети Трифон, след което лично той заряза една от лозите в масива край селото. Владиката заедно със свещеници от епархията отслужиха водосвет за..
До края на годината ще се преодолеят забавянията на експертизите на ТЕЛК комисиите в страната. Това заяви министърът на здравеопазването Силви Кирилов по време на днешния парламентарен контрол. Той отговори на въпрос на Елисавета Белобрадова от ПГ на..
Един от най-обичаните български празници - Трифон Зарезан, символ на плодородието, на виното и на насладата от живота, отбелязаха подобаващо днес жителите и гостите на старозагорското село Оряховица. „Нека да е берекет, да е препълнена тракийската ни..
По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински" Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районна..
Районната прокуратура в Стара Загора повдигна обвинение и ще поиска постоянна мярка за неотклонение „задържане под стража“ за 37-годишния мъж, който нанесе побой на двете си малолетни дъщери. Както по-рано съобщихме, едното дете - на 14 години, е..
Отбелязването на Трифон Зарезан в Раднево започна с красиво празнично шествие по улиците града. Минути по-късно тържеството продължи с традиционното зарязване на лозите . Кметът на общината Георги Петров извърши ритуала на площада и посрещна тържествено..
Онези, които в Хасково празнуват днес Св. Валентин и ще подаряват цвете, трябва да знаят, че цветята са поскъпнали. Най-традиционното цвете за Деня на влюбените – розата, в областния град се продава на 8 лв. бройката, а доскоро цената ѝ е била 6 лв...
Открит урок по безопасност на движението се проведе в ОУ „Д-р Петър Берон“ в казанлъшкото село Овощник. В превантивната инициатива участва полицейски екип от група „Пътен контрол“ при Районно управление – Казанлък. Над 50 от възпитаниците на..
Базари за продажба на мартеници и през тази година организират от Дневния център за хора с ментални увреждания "Свети Свети Козма и Дамян" в Стара Загора, целта е събраните средства да подпомогнат потребителите от центъра. Мартениците са изработени..
По стара традиция в Болярово зарязаха лозята и избраха Цар Трифон, който бе коронясан с корона от лозови пръчки. Ритуалът по зарязването започна с молитва към бога и св. Трифон Зарезан, отправени от отец Дамян Плачков. В зарязването, което дава..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net