Малката църква „Рождество Богородично“ в местността „40-те кръстопътя“, недалеч от средногорското село Свежен, е възродена с много труд и лични средства от Димитър Тосев от Пловдив. В начинанието се включват и негови приятели със седства и труд.
Видял малката окаяна църквица през 2015 г. – с порутен покрив, течове по вътрешните стени, поругана от вкарваните в нея животни, Димитър Тосев си дал дума, че ще я ремонтира и ще я „върне „ на хората в достолепния й вид…
Само за година и половина с лични средства – над 50 000 лв. и с много личен труд и време успял да поднови, като запази първоначалния й вид – покрива, пода, сменил прозорците и вратата, заздравил каменната зидария, направен бил нов иконостас… В това богоугодно и благородно начинание му помагали и много приятели. „Започнах сам с ремонта, но скоро бях подкрепен от Иван Куков и Петър Енев, който с добротата и мъдростта си, с напътствията си беше като баща за мен“, разказва накратко Димитър Тосев.
Двамата с Петър Енев, преди да почине, монтирали камбаната на малката църква на камбанарията, която издигнали до входа й. Така гласът на църковната камбана се чул след повече от 50 години мълчание и била осветена тържествено от пловдивския митрополит Николай. Пловдивчанинът скромно признава, че не е броил парите, които е вложил в ремонта. Това не е важно, никъде никой не пита и не търси колко средства са вложени в материали и труд. „ Не търся пари , всеки помага - кой, както и с каквото може. Местните хора са предимно възрастни, пенсионери, които нямат възможности…По-важното, е че с приятели , направихме нещо, което не се измерва в пари, то има духовна стойност.“, добавя Димитър. Благодарен е на всички, които са го подкрепили, на хората от сдружение "Хайдути", в което членува Не може да скрие горещата си благодарност и възхищение от Георги Радулов от Пловдив от сдружението, с когото са приятели. За него казва, че е изключително скромен млад човек, но отдаден на българските традиции и история, работещ за запазване на българщината с постоянство и жар.
За местността „40-те кръстопътя“ недалеч от с. Свежен, Димитър Тосев разказа част от преданието, че тук през 1393 г. са се заселили част от оцелелите български боляри, след превземането на Търново от османските турци. А църквицата „Рождество Богородично“ е една от 9-те параклиса или църкви, които са били част от манастир. Не се знае кога точно е въздигната светинята на вярата, запазила ни като народ, но и днес личат останки от зидове на другите култови сгради, които се нуждаят от почистване от превзелата ги растителност.
Местните хора знаят, че това място е свято и от дълги години идват на 8-ми септември, когато Православната ни църква чества Рождеството на св. Богородица за курбан. От сега нататък ще могат да запалят и свещичка във възстановената църква, възхваляваща рождението на Божията майка.Текстът на "Зимна приказка" е на писателя и поет, роден в Плевен, Димитър Спасов. Той е и създателят на оригиналния текст на "Аз съм Сънчо". Музиката на "Зимна приказка" е на основателя и диригента на Детския радиохор към БНР Христо Недялков. Той е..
Кои са елементите, с които се характеризира европейският стил на живот според Поколението Z ? Това е един от централните въпроси в епизода с автор Таня Балабанова, в който питаме и: 🟠 Какви са новите навици, свързани с пазаруването и здравословния..
На 24 декември отбелязваме един от най-големите християнски празници - Бъдни вечер. Наричаме я още "Суха Коледа", "Малка Коледа", "Крачун", "Детешка Коледа", "Мали Божич", "Наядка". Днес имен ден имат Евгени, Евгения, Жени, Женя, Първан. Името..
Над 500 са писмата до Дядо Коледа, които са пуснати от децата в пощенската кутия на Държавен куклен театър в Стара Загора. Посредникът на Белобрадия старец и джуджетата, Мариела Кралева съобщи, че най-честите пожелания са здраве и щастие и разбира се..
С щурмови самолет Су-25 Дядо Коледа кацна в авиобаза „Безмер“ край Ямбол. Секунди преди него, също със Су-25, се приземи Снежанка, а джуджета пристигнаха с граничен хеликоптер Agusta 109. На летището ги очакваха десетки нетърпеливи деца. Специалният..
"Всеки месец той ми дава част от парите, които е спечелил. Но ако имам нужда от още, само го питам!". Тя се казва Вилма и е на 25 години. Напуснала е работата си и сега си живее живота. Младите жени в Швеция все по-често правят това. Превръща се..
Дванадесетокласник от Националнато училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора майстори уникални човечета от желъди, клонки и клечици. Към “Чудатковцитв”, както ги нарича младият майстор се присъединяват и животинки,..
В деня на Свети Спиридон в България празнуват занаятчиите. А обущарите считат светеца за свой покровител. Причината – според преданието Свети Спиридон е бил обущар. Допреди петнадесетина години дюкянчетата на поправачи на обувки бяха както се казва на..
Двойка сурикати ще бъдат новите попълнения в Зоологическата градина в Стара Загора догодина. Атрактивните животни ще пристигнат от зоопарка в Пазарджик. Новодомците, които вече са тук от 7-и ноември, са три женски огърличести пекари и един мъжки кафяв..
Студентският живот през 2024 г. е вълнуващ, но и изпълнен със стрес, особено по време на сесия. Въпреки това, най-ценни за студентите са приятелствата, които създават: „Тези хора няма как да не останат в живота ми. Ние си помагаме взаимно, а..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net