Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художникът Димо Генов: Творейки правим автопортрет на живота си

6
Димо Генов в Галерия "Зодиак"
Снимка: Мила Маринова

Днес рожден ден празнува Димо Генов, един от най-харизматичните художници на Стара Загора. За по-младите си колеги той е не само любим учител, а вдъхновяващ пример за пословично трудолюбие и отдаденост към изкуството. Помня, че едно от първите ми интервюта беше с него и брат му Мишо Косев, в Старата галерия. Разговаряхме оживено до един голям, черен, роял разположен сред картините от постоянната експозиция. Притеснявах се, че лентата на магнетофона няма да стигне да запиша всичко, когато Димо Генов наведе глава, запали поредната цигара и тихо промълви: "Човекът на изкуството вади на бялото платно това, което има в себе си."

Художниците имат славата на затворени хора, с пестелив речник. Димо Генов разчупва тази рамка. Роден е в семейство на търговски работник на платове и модистка на дамско бельо. Кръстен е на дядо си Димо, фелдшер, убит по време на Балканската война. Рисува от малък. "Майка ми по цял ден беше пред шевната машина. Идваха у дома известни актриси от София, да си шият при нея, и тя нямаше време да се занимава с нас. Рисуваше ни нещо. Ние с брат ми го прерисувахме. Нашата игра в повечето случаи е била непрекъснато да рисуваме, да майсторим, да измисляме..."

С пословичното си чувство за хумор уточнява, че дипломата му, от Великотърновския университет "Св.св. Кирил и Методий", където се дипломира през 1974 година, е на половин век. Над 40 са самостоятелните му изложби, последната със заглавието "НеОчаквана изложба", се случи в края на март. 57 творби, малък формат, бяха представени в бутиковата изложба експонирана в Художествена галерия Стара Загора. "Малките формати остават извън големите изложби, но са много по-интимни, истински и представят лични моменти, дори в размера на гербова марка. Този малък формат е моята реакция срещу съвременното крещене, срещу големите плакатни формати," сподели тогава художникът. Първите уроци по рисуване Димо Генов започва при известния художник Стоян Йорданов. В кръжока по рисуване го води брат му Мишо Косев. 

"Било е 1957-1958 година. На големите Стоян Йорданов им сложи бюст на Сталин, да рисуват глава, а на мен, като по-малък, ваза с лалета. В пети клас посещавах кръжока по рисуване в Пионерския дом. Ръководител беше наскоро завършилата Художествената академия Евтимия Дюлгерова, съпруга на театралния режисьор и актьор Борис Дюлгеров. Евтимия и Борис Дюлгерови напуснаха Стара Загора и отидоха да живеят във Велико Търново," разказва с усмивка собственикът на първата частна галерия "Зодиак," който продължава своя детски път към Вселената на изобразителното изкуство с помощта на Стефан Ножаров. Художникът на Драматичния театър в Стара Загора поема часовете по рисуване в Пионерския дом. През 1961 година е организирана Първа окръжна пионерска изложба. От целия окръг са изпратени над 700 рисунки. Димо Генов печели първа награда за графика и парична премия от 200 лева. Купува си любителско фотоапаратче. "То събуди в мен безкрайната любов към снимането, към запечатването на разни събития, до ден днешен." 

Димо Генов кандидатства в Художествената гимназия в София. На приемните изпити се явяват над 700 ученици от цялата страна. Той е един от издържалите. "Като намерих името си между приетите, имах чувството, че ще литна. Не мислих, как ще е в София, как ще ме издържат." 

В прикачения звуков файл може да чуете как продължава историята на Димо Генов в столицата, кои забележителни личности оставят светли спомени в съзнанието му, защо не харесва общуването на високи децибели, кога и при какви обстоятелства започва поредицата "Насаме с Караваджо, Ел Греко, Ван Гог, Майстора...", в която показва възхитата си към великите творци, как живее една календарна година в ателието на преподавателя си Янаки Манасиев, на какво е научил тримата си сина...

Днес няма да забравим да припомним, че Димо Генов, заедно с брат си Михаил Косев, съпругата си Николина и дизайнерката Росица Николова направиха четири копия на Самарското знаме и възстановка на знамето на старозагорските въстаници от 1875 година. Той е един от членовете на екипа работил по аранжирането на витрините на Регионален исторически музей-Стара Загора, на Дом "Литературна Стара Загора"... 

С ръка на сърцето художникът признава, че е имал доста съблазнителни предложения да направи кариера зад граница, но не съжалява, че е останал в "поетичната столица на България".  "Мисля, че се опитах с присъствието си да дам малко топлина на този град. Ние с брат ми сме родени на ъгъла на "Генерал Столетов" и "Методий Кусев 57", където сега са репетиционните зали на операта. Там беше къщата на родителите ни. После я събориха и построиха друга, която надстроих. От 51 години живея в нея."  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Старозагорският куклен театър търси стари шапки, стенни часовници и куфари

За нуждите на 13-тата Творческа лаборатория „Без корени“, която започва на 21 юли,Старозагорският куклен театър се обръща към своята публика за помощ.  В името на експеримента с различни материали, ще са необходими стари: шапки – тип бомбе,..

публикувано на 09.07.24 в 15:36
Огнян Георгиев

Всяка песен разказва история

Песента „Сънят на ореха“ е сред финалистите в Националния конкурс „Бургас и морето" 2024 . Автор на текста е Йордан Пеев, поет, драматург и писател. Музиката е на Митко Динев. Новата песен, с подчертано шлагерно звучене, ще бъде представена пред публика..

публикувано на 08.07.24 в 17:25

Генко Гешев: Ще съживим "Тракийска лира"

Организирането на нови събития и инициативи в сферата на културата като фестивали, концерти, конкурси е целта на новосъздаденото общинското предприятие „Арт Сцена – Стара Загора“, каза избраният за ръководител на звеното проф. Генко Гешев...

публикувано на 08.07.24 в 10:12

"Музата Арт Фестивал" ни връща към българското

Какво е да имаш муза? За творците - може би най-ценния инструмент, а за трима ентусиасти с различни професии, музата се крие в природата на Родопа планина. Фотографът Невена Цветкова, барманът Ива Герджикова-Дончева и инженерът Раденко Велинов имат..

публикувано на 05.07.24 в 18:04

Откриват експозицията „Рисунка и малка пластика“ 2024 в зала „Лубор Байер“

Представителството на СБХ - Стара Загора кани ценителите на изобразителното изкуство и гостите на града на откриването на експозицията „Рисунка и малка пластика“ 2024. То ще бъде на 5 юли от 18:00 ч., в дома на старозагорските художници – изложбена зала..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Силвия Дончева, Муна Афез, Матео и Омар гостуваха в студиото на Радио Стара Загора.

Ученици от Тунис са на театрален обмен в Стара Загора

Театрална ученическа група от Тунис гостува на своите талантливи съмишленици от трупата "Приключенците на франкофонския театър" в Стара Загора. Двете ученически трупи ще представят своите спектакли пред публика в петък от 19 ч. в Регионална..

публикувано на 04.07.24 в 16:18

Нови награди за талантите от театрална школа „Жест“ в Стара Загора

Нови награди прибавят към колекцията си талантите от театрална школа „Жест“ в Стара Загора с ръководител Светла Тодорова. Те са заслужили първа награда за най-добър спектакъл във възрастова група 14-19 г. За “Най-чудното чудо” по Стефан Цанев от..

публикувано на 04.07.24 в 11:34

Ромео и Жулиета танцуват под звездите

Четири поредни вечери са предвидени за премиерата на мюзикъла „Ромео и Жулиета“ , по драмата на Уилям Шекспир и музика на Жерар Пресгурвик. На 19, 20, 21 и 22 юли, на сцената на Античния форум "Августа Траяна" , под звездното небе,..

публикувано на 03.07.24 в 16:50

„Андъкът“ е новият роман на автора Георги Хаджийски, който ни кара да се замислим

Книгата „Андъкът“ е деветата книга на автора Георги Хаджийски и първият роман, който пише и издава. Думата „Андък“ означава дълбока яма, дупка, дол, откъдето се излиза много трудно. В романа е метафора на личностни психофизиологични..

публикувано на 03.07.24 в 13:15

Старозагорски финалист в конкурса "Бургас и морето" 2024 (видео)

Песен на старозагорския поет Йордан Пеев, изпълнявана от младия талант Огнян Георгиев, е финалист в Националния конкурс за забавна песен "Бургас и морето" 2024. „Скъпи Приятели, имам удоволствието да Ви представя песента "Сънят на Ореха" , която е..

публикувано на 02.07.24 в 15:46