Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археологическото лято може да продължи до зимата

Петър Калчев, директор на Регионалния исторически музей в Стара Загора
Снимка: Божидар Любенов

"Археологическо лято" 2024 в Стара Загора може да продължи до зимата, прогнозира Петър Калчев - директор на РИМ Стара Загора. Богата е инвестиционна програма на общината. Изгражда се разширение на Второ основно училище, ще се изгражда Зала за бадминтон до залата на БСФС, ще има разширение на СУ "Максим Горки", аргументира се археологът. Има започнати парцели, които миналата година трябваше да завършим. "Започваме работа от 6.00 сутринта и до 13.00 часа гледаме да приключим. Това е едно изключително натоварено лято и не можем да си позволим почивка заради горещините."

Три екипа с ръководители Петър Калчев, Мария Камишева и Пламена Бакалова работят на терен. Разкопки се извършват на улица "Иван Асен II" № 91, където са разкрити над 105 гроба, като най-ранните са от края на II и началото на III век. "Някой от тях са изключително богати, със златни накити, стъклени съдове, бронзови съдове и огледала, различни предмети от бита, между които намерихме един железен нож с дръжка от еленов рог. Интересно е, че се откриха три гроба с кремация. Мъртвите са изгорени в ями, ритуал характерен за траките, което показва наличие на тракийски етнос обитавал Августа Траяна в този период. Откриха се и две големи сгради от късната античност с водопроводи, над 20 ями от османския период, показателно, че в чертите на Зона Б, това е извън крепостните стени, има много некрополи ограждащи античният и средновековният град", обясни Калчев.
 

Друг обект е Второ основно училище. Под съвременните зидове е открита късноантична къща, изградена от каменна основа. "Ние очаквахме по импозантни структури, но това е на терен. Продължават разкопките на къщата на д-р Стоянович, северно от улица "Иван Шищман". Проучват се средновековни структури, жилища и други съоръжения. Не е прекъсвала работата и на бившето Лятно кино "Септември". Засега там са открити водопроводи, части от скелети и средновековна керамика. Съвсем скоро археолозите ще започнат разкопки на кръстовището на улиците "Хаджи Димитър Асенов" и "Столетов."

Директорът на музея подчерта, че всички разкопки на територията на Стара Загора са финансирани от инвеститорите, които ще изграждат нови постройки върху терените. Няма отговор от Министерството на културата за поисканите 54 000 лева за продължаването на разкопките в парк "Зелен клин", уточни Калчев.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора и тази година очаква най-красивите мартенички

Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора обявява традиционния детски конкурс-изложба „Баба Марта бързала, мартенички вързала".  В конкурса за мартеница могат да участват деца от детски градини, подготвителни групи, читалища и ученици от..

публикувано на 24.01.25 в 16:35

В „60 минути повече Lifestyle“: За аксесоара, който „открадна шоуто“ в САЩ

Доналд Тръмп положи клетва като президент на САЩ. Инаугурацията бе пълна с пищност, блясък и снимки .  Дрехите и аксесоарите, носени на тази световна сцена - цвят, кройка и детайли - продължават да привличат внимание и коментари. Сред най-открояващото..

публикувано на 24.01.25 в 14:35

Ива Дончева – Коктейли и сбъднати мечти от Монако до Стара Загора

Коктейлите на Ива Дончева са истинско изкуство и магия. За тях не може да се разкаже, трябва да се преживеят. „Коктейлите не са просто напитка, те са изкуство“ – споделя Ива Дончева, която е създател на първия мобилен бар в Стара Загора, който..

публикувано на 24.01.25 в 13:55
снимката е илюстративна

Две необикновени истории, свързани с писма по пощата

Независимо, че сме в ерата на високите технологии, независимо от ураганната скорост, с която те се развиват, всяка година на 23 януари Светът все още поглежда към химикалите, хартията и  пликовете за писма. Защото на тази дата се отбелязва Международният..

публикувано на 23.01.25 в 07:00

Истории на колела от чернобял кадър

Снежана Маринова е съвременен будител. Бившият директор на регионална библиотека "Захарий Княжески" е библиотекар, изследовател, колекционер, автор на научни и популярни статии и книги. Участва като автор и в съавторство в създаването на книгите:..

публикувано на 23.01.25 в 04:55

За китайското бойно изкуство тайдзицюан и силата на мисълта с Тихомир Тодоров и Лилия Тодорова

Тихомир Тодоров е преподавател, инструктор по бойни изкуства, международен съдия и носител на много престижни награди в България и чужбина. Бил е в Китай над 5 пъти, осиновен е и от китайско семейство. Започва да тренира бокс през 1986г. в град..

публикувано на 22.01.25 в 12:12
Интернет

Звездното небе с уникално явление още в началото на годината

Тази вечер ще станем свидетели на впечатляващо звездно явление. Шест от седемте планети – Марс, Юпитер, Уран, Нептун, Венера и Сатурн – ще се появят едновременно на небето, с изключение на Меркурий. Това явление е  известно като „голямо..

публикувано на 21.01.25 в 14:51

Отново ще избират „Цар Трифон“ в с. Малка Верея

Празникът Трифоновден в с. Малка Верея се празнува от десетилетие на 1 февруари, когато Българската православна църква отбелязва денят на Св. Мчк. Трифон, като от 2000 г. е официален за селото. И тази година малковерейци продължават традицията и ще..

публикувано на 21.01.25 в 10:44

Стоян Михайлов - фотографът-бохем, заради който баща заплашва дъщеря си, че ще я лиши от наследство

В днешната "история под Липите" ще ви върнем по първите стъпки на фотографията в Стара Загора.  Един от най-известните фотографи на Стара Загора от първата половина на миналия век - Стоян Михайлов, е роден в село Медникарово, тогава Харманлийска..

публикувано на 16.01.25 в 09:45

Димитрина Ковачева, голямата любов на Ататюрк - със старозагорски корени, роднина на поета Кирил Христов

Една наскоро отпечатана книга – " Стефан Киров. Мемоари", подготвена от доцент доктор Мая Ангелова, повдига завесата за живота и бита на старозагорци в годините преди Освобождението, опожаряването на града и след Руско-турската Освободителна война...

публикувано на 15.01.25 в 15:16