383 ученици са записани в гимназии на втория етап на класиране след седми клас. Това съобщи началникът на Регионалното управление на образованието (РУО) в Стара Загора Милена Йолдова.
Тя обясни, че учениците, които не са били удовлетворени от резултатите си в първия етап, имаха възможност да подадат заявления за участие във втория етап на класиране. Това им позволяваше да се класират на по-предни желания, ако имаха свободни места.
Началникът на РУО поясни, че учениците и техните родители могат да променят последователността на желанията си през следващите етапи на класиране. Те могат да подадат заявления до регионалното управление на образованието и да адаптират желанията си съобразно свободните места, които ще бъдат публикувани.
Йолдова отбеляза, че в повечето училища в Стара Загора няма свободни места, но все пак има малък брой свободни позиции в някои професионални гимназии. Свободни места има в Средно училище "Железник", Средно училище "Иван Вазов", Професионалната гимназия по електроника и електротехника "Георги Сава Раковски" и Професионалната гимназия "Недьо Ранчев". В другите училища, като Езиковата гимназия "Ромен Ролан" и Природо-математическата гимназия, местата са напълно заети.
Йолдова подчерта, че учениците, които не са се класирали в първия и втория етап, могат да участват в следващите етапи на класиране. Тя отбеляза, че балът от националното външно оценяване играе решаваща роля, но неправилното подреждане на желанията може да остави учениците извън класирането. В третия и четвъртия етап учениците с по-нисък бал ще имат възможност да се класират на свободни места, но е важно да съобразят желанията си с наличните възможности.
Независимо от ограничения избор, всички ученици в Стара Загора ще имат възможност да намерят място в училищата. Йолдова подчерта, че има движение на ученици към други населени места или чужбина, което също освобождава места. Въпреки това, изборът може да не удовлетвори всички ученици, които не са били класирани до момента, тъй като класирането се базира на постигнатите резултати.
Облачно време и мокри пътни настилки очакват водачите на моторни превозни средства тази сутрин по пътищата на територията на Старозагорска област, съобщават от ОПУ – Стара Загора. Температурите са в диапазон от 7 до 14 градуса. На прохода "Шипка"..
Протест пред ВиК Сливен за по-скорошно завършване на водния цикъл в квартал "Речица“ поискаха живущите в него. От близо 4 години улиците на квартала са разкопани, осеяни са ями, кал и прах през летния сезон. Заради тези неудобства хората поискаха да им..
Днес 26.03.2024 год. сряда, ултракъсовълновият предавател на Радио Стара Загора за района на гр.Стара Загора с честота 88.3 МHz е възможно да има прекъсване на излъчването от 09.00 до 17.00 часа, поради редовна годишна техническа профилактика на..
Днес Православната църква отбелязва паметта на Свети архангел Гавраил. Архангел Гавраил - от еврейски – „сила Божия“, е един от седемте архангели, смятан за вестителя на Божиите тайни. Честваме Архангел Гавраил два пъти в годината – в деня след..
С връчване на 56-тата награда за къс хумористичен разказ се откриват Чудомировите празници в Казанлък. По традиция в рождения ден на писателя и краевед Димитър Чорбаджийски- Чудомир се връчва наградата на негово име, учредена от Фондация „Чудомир“ и..
Стартираха няколко проекта за ремонт и обновяване на сградата на Община Стара Загора. Първият от тях е за изграждане на мерки за енергийна ефективност на сградата на общината, съобщи главният архитект Николай Василев. Той допълни, че ще започне..
В Световния ден на театъра, 27 март от 18:00ч., Старозагорският куклен театър ще представи премиерата на спектакъла „Голямата шапка“ по мотиви от японска приказка. Спектакълът е дипломен режисьорски проект на актрисата Елица Матева. Освен нея,..
Обновената емблематична зала за Сливен „Зора" към читалище „Зора 1860" бе открита тържествено и осветена от Негово Високо преосвещенство сливенския митрополит Арсений. Залата е част от културно-историческото наследство на града. Близо 60-години залата..
От 1 април 2025 г. Зоопарк Стара Загора преминава на лятно работно време. Посетителите ще могат да се наслаждават на любимите си животни всеки ден от 08.30 до 19.00 часа. След 19.00 часа последните гости ще трябва да приключат своето посещение, а всички..
Първа Балканска международна конференция за студенти и докторанти, посветена на темата „Образованието на бъдещето и бъдещите измерения на образованието", организира Педагогически факултет на Тракийски университет – Стара Загора. Научният форум е част от..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net