Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бронзова апликация на лъв от Перперикон може да е нов вариант на средновековния герб на България

2
Снимка: интернет

   Рядката находка, вероятно част от апликация за колан представлява  релефна изработка на лъв. Намерена е при продължаващите проучвателни дейности на Перперикон от екипа на археолозите проф. Николай Овчаров и Ирина Овчарова. „Царственото животно е „в движение“ -  стъпило на задните си крака и вдигнало предните си лапи, опашката е извита върху гърба му, с характерния пискюл накрая и с изплезен език. Лъвът  е в движение, скача.“, описа малката релефна бронзова плочка проф. Овчаров за Радио Стара Загора. Изображението не е популярно, но е твърде възможно да е и друг вариант на българския царски герб. Той е много сходен, почти идентичен с гербовете на знатните европейски  фамилии от XIII – XIVв. – германските графове от фамилията фон Щауфенберг и английския барон сър Джон Гифърд,  размишлява проф. Овчаров.

   "От пътешественици минали през Търново в края на XIV в. имаме информация, че царският герб на България е представлявал три лъва един над друг. Това изображение е послужило за герба на Велико Търново днес. В гербовниците на Европа от късното средновековие между XV-XVII в. гербът на втората българска държава е представен по този начин. Вторият хералдически знак виждаме върху някои от монетите, сечени по времето на цар Иван Шишман, изправеният разярен лъв / т. нар. lion rampant или  „разярен лъв“ в нападателна поза, стъпил на задните си крака и размахал  предните си лапи./ И това е третият лъв, "lion passant" или „лъв в движение“, лъвът е  в поза на скок", излага фактите археологът

   Друга ценна находка сред кръстчетата, бронзовите реликварии, инкулпиони и монети, е сребърна монета на цар Иван Александър, която свидетелства за успешната война на България от 1344 г. срещу Византийската империя.  В резултат Източните Родопи влизат в пределите на българското царство, а в Перперикон е назначен български архонт. Доказателство за това е  откритият в скалния град златен печат, скрепвал царска грамота на великия владетел. За жалост печатът на Иван Александър изчезна мистериозно от историческия музей в Пловдив", обобщи  археологът.

  За проучванията на Перперикон  държавата отпусна близо 500 000 лв и ще продължат четири месеца с  горните пластовена Южнишя квартал от Акропола до Голямата базилика, открита преди пет- шест години. 

  След книгата "Владетелите на Второто българско царство", проф. Овчаров работи над книгата "Аристокрацията на Второто българско царство".





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Парково пространство ще радва жителите на Малка Верея

Малка Верея е китно селце, сгушено в полите на Сърнена Средна гора и отстоящо на 9 километра от Стара Загора. Близостта му с големия град определя и нарастващия интерес на все повече млади семейства към това населено място.  Към момента по постоянен..

публикувано на 02.09.24 в 10:00

Храна за размисъл, или как "Философски закуски за деца" създават диалог с децата

Понякога диалогът с децата се оказва трудна задача за родителите, особено ако темите за обсъждане са тежки, неподходящи за възрастта, лековати, или пък табу. В подобни ситуации големите се опитват да намерят правилен подход, за да обсъдят важни въпроси..

обновено на 01.09.24 в 11:30

Биорали с магарешки каручки в Гурково

Днес Гурково за 35-и път е домакин на единственото по рода си в България Биорали с магарешки каручки. Началото на забавната надпревара е в 10 часа, с магарешки химн. Президентът на уникалното състезание се очаква да пристигне с  церемониален файтон,..

публикувано на 01.09.24 в 10:05

Със светлинно и огнено шоу откриват Тракийските празници в Казанлък

На 31 август (събота) от 19:30 часа ще бъде поставено началото на тазгодишните Празници в долината на тракийските царе. Откриването ще се състои в парк "Тюлбе" , край Казанлъшката тракийска гробница. Откриването ще започне с връчването от кмета..

публикувано на 28.08.24 в 15:53

Продължават да излизат ценни находки от археологическите разкопки в Тополовградско

Още златни накити излизат наяве от гроба на тракийския войн - аристократ, разкрит при спасителни разкопки  в землището на тополовградското село Капитан Петко войвода. Масивна златна гривна е поредното откритие на археолозите, които са..

публикувано на 27.08.24 в 10:27

Навършват се 90 години от откриването на Паметника на свободата

На 26 август се навършват 90 години от тържественото откриване и освещаване на Паметника на свободата на връх Свети Никола. Монументът е открит от цар Борис Трети, а събитието е тържествен момент и за старозагорци, разказва Райна Антонова от..

публикувано на 26.08.24 в 10:01
Снимката е илюстративна

На къмпинг: да се събуждаш с птичките и да заспиваш с щурците

Нараства интересът към къмпингуването като начин на лятна почивка, трайно най-предпочитани са къмпингите в района на Созопол. Това каза за Радио Стара Загора Николай Неков – създател и управител на онлайн платформата Каравани.бг. Повече от..

обновено на 25.08.24 в 10:45

Авиомоделисти мерят умения и сили в два турнира в небето над Шабла

От 29 август до 1 септември в небето над Шабла авиомоделисти от цяла България и от чужбина в ще демонстритат с кордови  модели   умения във въздушен бой или във въздушен бой и акробатични изпълнения  в два етапа от състезанията за Световната купа по..

публикувано на 24.08.24 в 13:09

"Лято в библиотеката" с нови изненади

Библиотека „Родина” в Стара Загора  продължава традиционната си лятна програма за работа с деца и в последната седмица на август. Програма 26.08.2024 – 30.08.2024 26 август (понеделник) Програма „При нас е весело” :..

публикувано на 22.08.24 в 14:36

Теодора Велева: Надявам се да достигна до голямата публика

Теодора Велева е първата победителка в дебютното издание на конкурса "Бургас и морето за млади изпълнители". Фестивалът за младежи е новия формат, очаровал публика и жури, като своеобразно продължение на легендарния „Бургас и морето“.  В интервю..

публикувано на 21.08.24 в 16:08