Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Митрополит Киприан отслужи литургия в храм "Св. Успение Богородично" в родния си град Казанлък

На големия християнски празник Успение на Пресвета Богородица, Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан възглави Божествената св. Литургия в храм "Св. Успение Богородично" в родния си град Казанлък. Църквата отбелязва 190 години от освещаването си. 

В края на службата владиката изрази удовлетворението си да благослови архипастирски съгражданите си за празника и им благопожела здраве, мир и благоденствие. По повод знаковата годишнина, митрополит Киприан връчи благодарствен знак за заслуги към Старозагорска епархия на председателя на Църковното настоятелство свещеноиконом Теодор Попминчев. 

На службата присъстваха заместник-кметът на община Казанлък Сребра Касева и председателят на Общинския съвет в града на розите Николай Златанов.

История на храма:

През далечната 1834 година, християните от калпакчийската махалa, копнеещи, уповавайки и молейки се на Бога, изпросват разрешение за строеж на храм от султана, чрез Мехмед ага Караферлията, който бил назначен за аянин на Казанлъшка околия, и най-вероятно християнин по Божи промисъл. Не само, че спомогнал с разрешението за построяване на висок храм, а и бил пръв дарител и благодетел с позволението за сеч на дървен материал без такси. Той даже дарил 7 златни турски лири. Строителството на xpaма било завършено през март 1834r., а освещаването се случило на 15-ти август 1834г. (28-ми август по стар стил). Храмът е с три престола (трикорабен): централен, на Пресвета Богородица, южен на Св. Архангел Михаил, и северен на Св. Атанасий Beлики. Иконостасът е изцяло от дърворезба, изработен от Васил Аврамов през 1895 г. Сред по-важните събития в историята на храма са: първото желязно клепало, бито на 14-ти август 1851г., в което взел и участие малкият тогава иподякон д-р Христо Стамболски и посрещането на митрополит Иларион Макариополски през зимата на 1872 г.

Сред свещенослужителите в историята на църквата от 1834 до 1934 година се открояват имената на: иконом Димитрий – инициатор за построяването и дарител на храма; протойерей Ставри Стоянов - бил първото метално клепало, заедно с малкия иподякон Христо Стамболски; свещеноиконом Стефан Т. Бозов, който бил приятел и съратник на Левски. Певци в храма са били Таньо Хр. Стамболски, синът му д-р Христо Стамболски, както и много други учители, и занаятчии по онова време.

B по-ново време в храма са служили: свещеник Петър Цанков, свещеник Цанко Бошнаков, блаженопочиналият и приснопаметен архиерейски наместник на Казанлъшка духовна околия ставрофорен свещеноиконом Петко Мотев. Понастоящем председател на Църковното настоятелство е свещеноиконом Теодор Попминчев, подпомаган в дейността си от свещеник Габриел Жейнов.

В храма са посрещани много чудотворни икони, копие на една от тях – Пресвета Богородица „Неувяхващ цвят" бе подарена за съхранение в църквата от митрополита на Дидимотихо и Орестиада Дамаскин - Република Гърция.


По публикацията работи: Десислав Тенев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка : Стоян Радев

Хеликоптер на ВВС се очаква да се включи в гасенето на пожара над Сливен

Хеликоптер на ВВС се очаква да се включи в гасенето на пожара над Сливен, съобщи старши комисар Димитър Величков, директор на ОДМВР Сливен. По случая вече има един задържан, издирва се втори. Няма опасност за живота и домовете на хората от квартал..

публикувано на 15.08.24 в 17:24

Горната и долната гъба в Стара Загора - какво знаем за тях?

Знаете ли къде се намират Горната и Долната гъба в Стара Загора? А чували ли сте тяхната история и за какво са служили при създаването си? Двете гъби са се появили в периода след 9 септември 1944 година, обясни Райна Антонова от РИМ – Стара..

публикувано на 15.08.24 в 17:10

Новият закон за образованието - как да го обясним на деца и ученици?

Приетият на 7 август законопроект на ПП “Възраждане”, който въвежда забрана за „пропаганда на нетрадиционна сексуална ориентация“ и предложените ден по-късно от депутати от бившата парламентарна група на „Величие“ санкции срещу нарушилите могат да..

публикувано на 15.08.24 в 16:34

Рекордно ниски добиви на слънчоглед отчитат в Ямбол

Изключително ниски добиви при реколтата от слънчоглед отчитат земеделските стопани в ямболско . Високите температури и липсата на вода за напояване са причина прибирането на маслодайната култура да започне с месец по - рано от обичайното, информира..

публикувано на 15.08.24 в 16:22

Задържаха мъж с близо 200 грама метамфетамин в Стара Загора

Мъж бе задържан в Стара Загора да продава наркотици на стойност на 13 000 лева. По искане на Окръжна прокуратура-Стара Загора съдът определи мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо Ж.Т.,  на 47 г. Той е привлечен като обвиняем за това,..

публикувано на 15.08.24 в 15:39

Гори Бармук баир в Сливен

Пожар възникна над квартал "Комлука" в Сливен по обяд. Огънят е тръгнал от незаконно сметище и е обхванал бързо храсти и дървета в района. Той е на метри от последните къщи в квартала, но засега няма опасност за тях и хората.  Бармук баир е..

публикувано на 15.08.24 в 15:01

Националният събор "Богородична стъпка" посреща пазители на традициите от 20 области

Предстои дългоочакваното XVIII издание на Националния тракийски фолклорен събор „Богородична стъпка“. Тази година той ще се проведе на 31 август и 1 септември в курортното селище Старозагорски бани. Организаторите на събитието Община Стара Загора,..

публикувано на 15.08.24 в 14:45

Преди първия звънец: Ще приключат ли ремонтите в училищата?

Месец преди новата учебна година, ремонтите в образователната инфраструктура в Стара Загора ще приключат в срок. За това увери ресорният зам.-кмет Надежда Чакърова. Първият учебен звънец за възпитаниците на две училища- ОУ „Самара“ и в кв...

публикувано на 15.08.24 в 13:27

Национален пленер по живопис "С Хасково в сърцето" Хасково 2024

С Хасково в сърцето ще рисуват тази година изявени български художници-участници в Националния пленер по живопис „С Хасково в сърцето” Хасково 2024. Форумът по живопис е една от запазените творчески марки на Община Хасково, организирана в..

публикувано на 15.08.24 в 12:35

Над 3 хиляди ямболии празнуват имен ден на 15 август

На 15 август православната църква отбелязва един от 12-те най-големи християнски празници - Успение на Пресвета Богородица. Счита се, че празникът е установен от Апостолите. Според народните традиции на Успение Богородично не се работи. Прави се..

публикувано на 15.08.24 в 12:06