Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Митрополит Киприан отслужи литургия в храм "Св. Успение Богородично" в родния си град Казанлък

На големия християнски празник Успение на Пресвета Богородица, Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан възглави Божествената св. Литургия в храм "Св. Успение Богородично" в родния си град Казанлък. Църквата отбелязва 190 години от освещаването си. 

В края на службата владиката изрази удовлетворението си да благослови архипастирски съгражданите си за празника и им благопожела здраве, мир и благоденствие. По повод знаковата годишнина, митрополит Киприан връчи благодарствен знак за заслуги към Старозагорска епархия на председателя на Църковното настоятелство свещеноиконом Теодор Попминчев. 

На службата присъстваха заместник-кметът на община Казанлък Сребра Касева и председателят на Общинския съвет в града на розите Николай Златанов.

История на храма:

През далечната 1834 година, християните от калпакчийската махалa, копнеещи, уповавайки и молейки се на Бога, изпросват разрешение за строеж на храм от султана, чрез Мехмед ага Караферлията, който бил назначен за аянин на Казанлъшка околия, и най-вероятно християнин по Божи промисъл. Не само, че спомогнал с разрешението за построяване на висок храм, а и бил пръв дарител и благодетел с позволението за сеч на дървен материал без такси. Той даже дарил 7 златни турски лири. Строителството на xpaма било завършено през март 1834r., а освещаването се случило на 15-ти август 1834г. (28-ми август по стар стил). Храмът е с три престола (трикорабен): централен, на Пресвета Богородица, южен на Св. Архангел Михаил, и северен на Св. Атанасий Beлики. Иконостасът е изцяло от дърворезба, изработен от Васил Аврамов през 1895 г. Сред по-важните събития в историята на храма са: първото желязно клепало, бито на 14-ти август 1851г., в което взел и участие малкият тогава иподякон д-р Христо Стамболски и посрещането на митрополит Иларион Макариополски през зимата на 1872 г.

Сред свещенослужителите в историята на църквата от 1834 до 1934 година се открояват имената на: иконом Димитрий – инициатор за построяването и дарител на храма; протойерей Ставри Стоянов - бил първото метално клепало, заедно с малкия иподякон Христо Стамболски; свещеноиконом Стефан Т. Бозов, който бил приятел и съратник на Левски. Певци в храма са били Таньо Хр. Стамболски, синът му д-р Христо Стамболски, както и много други учители, и занаятчии по онова време.

B по-ново време в храма са служили: свещеник Петър Цанков, свещеник Цанко Бошнаков, блаженопочиналият и приснопаметен архиерейски наместник на Казанлъшка духовна околия ставрофорен свещеноиконом Петко Мотев. Понастоящем председател на Църковното настоятелство е свещеноиконом Теодор Попминчев, подпомаган в дейността си от свещеник Габриел Жейнов.

В храма са посрещани много чудотворни икони, копие на една от тях – Пресвета Богородица „Неувяхващ цвят" бе подарена за съхранение в църквата от митрополита на Дидимотихо и Орестиада Дамаскин - Република Гърция.


По публикацията работи: Десислав Тенев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

„Самаряни“ с акция „Живот подари - на Рождество кръвоДАРи!"

Кръводарителска акция под мотото „Живот подари - на Рождество кръвоДАРи!", организира на 19 декември сдружение „Самаряни“ в Стара Загора. Инициаторите в партньорство с Центъра по транфузионна хематология канят желаещите да дадат своя принос към..

публикувано на 19.12.24 в 07:00

В Сливен излязоха на протест срещу изваждане на земи от парк "Сините камъни"

Тази вечер в Сливен се състоя граждански протест срещу изваждането на 12 декара от парк „Сини камъни"  в района долна лифтена станция. Искането е от частна фирма, която притежава сградата на бившия алпийски дом, но не и прилежащата земя към нея...

публикувано на 18.12.24 в 20:24

Без следа от 13-годишния Николай повече от денонощие

Няма водеща версия за изчезването на 13-годишния Николай Илиев от гурковското село Конаре. Момчето е със Синдром на Даун и е в неизвестност повече от 30 часа. В издирването му през целия ден се включиха 250 души, включително доброволци от цялата страна,..

публикувано на 18.12.24 в 18:21
Марк Рюте

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте ще посети полигон "Ново село"

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте пристига в четвъртък, 19 декември, на посещение в България. На учебен полигон „Ново село“ той ще се запознае с дейността на Многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, на която нашата страна е..

публикувано на 18.12.24 в 16:01

Стара Загора почете 180 години от рождението на Капитан Петко Войвода

С почетен караул от Втора Тунджанска механизирана бригада и поднасяне на венци пред паметника на Капитан Петко Войвода, старозагорци отбелязаха 180 години от рождението на големия българин. Честването бе организирано от Тракийско дружество „Одринска..

публикувано на 18.12.24 в 15:56

Загинал и двама пострадали при катастрофа между кола и ТИР край Гълъбово

Шофьор е загинал, а двама пътници са пострадали при катастрофа, която спря движението по Околовръстния път на град Гълъбово. Инцидентът е станал около 13,30 часа. Ударили са се лек автомобил, управляван от 19-годишен мъж и тежкотоварен камион,..

публикувано на 18.12.24 в 15:51
45 униформени и над 20 цивилни полицаи се включиха в акцията по издирването.

Все още няма следа от 13-годишното момче от село Конаре

Все още няма следа от 13-годишния Николай Илиев от гурковското село Конаре. Момчето е със Синдром на Даун и е в неизвестност повече от денонощие. В издирването му се включиха 250 души, включително доброволци от цялата страна.  Пристигнаха и..

публикувано на 18.12.24 в 15:33

Нова надежда за опазването на "Чинията" на Бузлуджа

Меморандум за сътрудничество по отношение на опазването на "Чинията" на Бузлуджа подписаха днес областният управител на Стара Загора Методи Марков и кметът на Казанлък Галина Стоянова. По този начин остава възможността област Стара Загора да..

публикувано на 18.12.24 в 14:58
Георги Гьоков

Лек спад на безработицата в област Стара Загора, отчитат от Бюро по труда

Лек спад на безработицата в област Стара Загора, през месец ноември, отчитат от Дирекция „Бюро по труда“ Стара Загора. Най- ниска остава безработицата в община Павел Баня, а най-висока е в община Братя Даскалови. Данните бяха представени от директора..

публикувано на 18.12.24 в 14:48
Потомци на бежанци от Одринска Тракия поднесоха цветя пред паметника на войводата.

В Ямбол отбелязаха 180 години от рождението на Капитан Петко войвода

180 години от рождението на Капитан Петко войвода отбелязаха в Ямбол потомци на бежанци от Одринска Тракия.  В знак на признателност те поднесоха венци и цветя пред паметника на „тракийци" в центъра на града. През последните десетилетия..

публикувано на 18.12.24 в 14:10