Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старият мост в Свиленград ще стане сцена на арт инсталация

Иван Арабаджиев
Снимка: Мила Маринова

Apт инсталация, наречена „Mocт ĸъм бъдeщeтo“, в която Cтapият мocт в Свиленград щe бъдe пoĸpит oт двeтe cтpaни c нaд 1 ĸилометър oт винил, пpeдcтaвлявaщ пpoизвeдeниe нa изĸycтвoтo, щe бъдe oтĸpитa c ĸoнцepт нa 14 ceптeмвpи.

Автор на проекта е художникът Иван Арабаджиев от Стара Загора, а в творческия екип по реализирането на проекта са художниците Ивалина Кръстева-Недева, Петър Джигов, Росица Хаджистефанова, Венета Станкова и Таня Арнаудова от "Сдружение на творците - Свиленград" и Ирина Колева от Стара Загора.

Проектът ce ocъщecтвявa пoд пaтpoнaжa нa ĸмeтa нa Cвилeнгpaд – apx. Aнacтac Kapчeв, c пoдĸpeпaтa нa oбщинa Cвилeнгpaд. Това съобщи по Радио Стара Загора художникът Иван Арабаджиев.

54 броя винилови платна с размер 3Х10 метра ще бъдат обединени в едно цяло платно, върху което е отпечатано съчетанието на картините на 36 местни младежи и деца художници и 11 зрели творци. Така Старият мост ще бъде покрит от двете страни, което възлиза на над 1 км. покрита от винил площ, представляващ произведение на изкуството.

Оригиналите на картините ще бъдат подредени на изложба в Арт галерия Свиленград - художествен отдел на Исторически музей, която ще бъде открита същия ден в края на събитието.

Всичко това художникът разказа по време на гостуването си в предаването „Час пик“. Цялото интервю на водещата Мила Маринова с Иван Арабаджиев можете да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Галерия "Май" в Сливен представи картини на Петър Кайряков

Картини създадени през  последните две години представи в галерия „Май" в Сливен художникът и преподавател Петър Кайраков. В изложените творби той отново поставя на фокус темата за митологията, християнството, любовта, очакването, доброто и злото...

публикувано на 19.02.25 в 17:16

Кампания „С вкус към здравето“, посветена на здравословното хранене

Регионална здравна инспекция – Стара Загора беше партньор на Детска градина № 7 „Светулка“ в реализирането на 12 инициативи, посветени на здравословното хранене. В тях активно участваха 363 деца от 12 групи заедно със своите родители. Водещ на срещите..

публикувано на 19.02.25 в 16:59

Високи резултати отчете ректорът на Тракийски университет - Стара Загора проф. Добри Ярков пред Общото събрание

На проведеното Общо събрание на Тракийски университет – Стара Загора, на което присъстваха 450 делегати, ректорът проф. Добри Ярков представи впечатляващи резултати от дейността на университета. Събранието започна с представяне на дневния ред от..

публикувано на 19.02.25 в 16:47

Слаб снеговалеж на „Шипка“ и Прохода на републиката

Няма затворени пътища на територията на област Стара Загора. Слаб снеговалеж има на старопланинските проходи „Шипка“ и „Република", както и в град Шипка. Пътищата там са заснежени и обработени. Участъците от магистралите „Тракия“ и „Марица“ в..

публикувано на 19.02.25 в 16:44

„Бъдеще без алкохол" е насловът на кампанията на Местната комисия за БППМН и РЗИ сред младежите на Стара Загора

Посланието „Бъдеще без алкохол" е императивно важно за самите тях, приеха ученици в гимназиална възраст от Стара Загора, на които предстои да станат водачи на моторни превозни средства. Активната дискусия с единадесетокласниците от ПГМТТ „Н. Й. Вапцаров"..

публикувано на 19.02.25 в 16:31

С любимите песни на Левски, венци и цветя Ямбол отбеляза 152 години безсмъртие на Апостола на свободата

Любимите песни на Васил Левски „Достойно есть“ и „Все за тебе мисля мамо“ огласиха централната част на град Ямбол на 19 февруари. С възпоменателна церемония, паметно шествие и общоградско поклонение ямболлии отбелязаха 152 години безсмъртие на Апостола..

публикувано на 19.02.25 в 15:58

„Ученически кинофест – 2025“ търси иновативни идеи за „Граници“ от млади кинотворци

Четвъртото издание на Националния конкурс за късометражно игрално кино „Ученически кинофест – 2025“ предоставя възможност на млади таланти от цялата страна да презентират своите филмови проекти. Темата на тазгодишното издание е „Граници“, като участниците..

публикувано на 19.02.25 в 15:50

Поне веднъж седмично районните инспектори ще посещават селата от община Стара Загора

Областната дирекция на МВР ще създаде организация да се подобри дейността по присъствие на районните инспектори в малките населени места на община Стара Загора. Този ангажимент пое днес Младен Кънчев от ОД на МВР в Стара Загора. Старши инспекторът участва..

публикувано на 19.02.25 в 15:43

Възстановено е движението по магистрала „Тракия“ между Карнобат и Бургас

Възстановено е движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ „Тракия“ между Карнобат и Бургас, информират от Агенция "Пътна инфраструктура". Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата..

публикувано на 19.02.25 в 14:03

Първата продукция от общинската зеленчукова градина стигна до децата в Казанлъшко

Близо 500 марули и 30 килограма зелен лук , екологично и собствено производство от общинската зеленчукова градина край село Долно Изворово, вече са откъснати и транспортирани  до общинската "Кухня майка" в Казанлък,  съобщи Теменужка Люцканова от..

публикувано на 19.02.25 в 13:37