Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини


Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания. Професор Спасов е сред учените, които над 50 години се занимавам с изследване живота и популацията на рисовете в нашата страна, като един рядък и изчезнал дълги години вид у нас.  

"Интересът ми към риса - това красиво и потайно животно датира още от далечната 1973 година, когато бях студент и с мой приятел направихме първата експедиция в резервата "Южен Джендем" в Стара планина. Там с тежки раници дни наред обикаляхме и търсехме следи от това на практика изчезнало от нашата фауна животно от семейство котки. Срещнахме се с един каракачанин, чиито кошари бяха високо в планината и от него научихме интересни сведения за наличието навярно на рис в района. Години по-късно имах среща в Рилския манастир с библиотекаря там, който ми припомни случай от далечната 1941 година, когато е видял двама немски войници носещи тялото на убит рис. Според данни от горски служител в Странджа през 1952 година се говори, че там също е видян един екземпляр, но след това повече няма данни за неговото съществуване. Факт е, че това животно се нуждае от ловна територия на площ от 80 до 100 квадратни километра. Навлизайки във вътрешността на страната ни той се сблъсква с бракониери и има доста случаи в които се говори за убити животни от този вид. Сведения от последните години със сигурност доказват наличието на рисове в Западна Стара планина, явно идващи от Сърбия. Такъв случай имаме в района на село Стакевци близо до границата, а след това бяха видени и заснети животни в Осоговска планина в периода им на размножаване. Аз също лично аз съм виждал следи от тази котка в Осогово. Една стара идея свързана с възстановяване у нас на популацията на рис отново е на дневен ред и сега предстоят още важни крачки в тази посока. На Балканите има рисове в Албания, Северна Македония, Босна и Херцеговина, Сърбия, Румъния. Можем да внесем оттам животни тук, но сякаш най-подходящ вид за нашите условия е европейският карпатски рис. Според мен именно този вид е бил разпространен в страната ни преди 70-80 години. Надявам се тази идея, свързана с разселването на рисове в България да бъде осъществена." заяви за Радио Стара Загора професор Николай Спасов, палеонтолог и зоолог от Природонаучния музей в София, човекът който от половин век изследва рисовете и търси останали такива в нашата страна. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кризата, войната, цената на енергията и работната ръка са предизвикателствата за Прогрес АД през 2024

Настъпващата индустриална криза в Западна Европа, несигурността и военните конфликти,  цената на електроенергията и работната ръка, са основните предизвикателства през 2024 година за Прогрес АД – Стара Загора . Компанията е специализирана в..

публикувано на 31.12.24 в 13:42
Ивайло Илиев

За да преодолеем разделението в обществото ни трябва нова голяма цел като Шенген

Неслучилата се ротация в управлението и опорочените избори са сред събитията белязали изминаващата политическа година в страната, коментира в ефира на Радио Стара Загора политологът и журналист Ивайло Илиев. По думите му се увеличава и..

публикувано на 30.12.24 в 13:25
Георги Киряков

Георги Киряков: По-вероятно е да има нови предсрочни избори отколкото съставяне на кабинет

Бави се процесът на водене на преговори, за да се запази статуквото в съдебната власт, конкретно в прокуратурата, както  и в българския политически живот. Това е което виждам в действията на  ПП ГЕРБ, коментира в ефира на радио Стара Загора..

публикувано на 23.12.24 в 09:53

Владимир Русев: През зимата в планината шега не бива и трябва де се действа разумно

Владимир Русев е планинар и хижар от дълги години. След като бе такъв в хижите "Мазалат", "Триглав", "Българка" от година е на хижа "Бузлуджа" (малка). Преди Коледните празници и Нова година той говори за Радио Стара Загора относно някой правила в..

публикувано на 23.12.24 в 09:11
Иванка Сотирова

Иванка Сотирова: Администрацията най-често създава работа на обществения посредник

Повече от 350 сигнала, изпратени до обществения посредник на Стара Загора са били обработени през изминаващата година, каза по радио Стара Загора омбудсманът Иванка Сотирова. В разговор в предаването "Репортер" с водещ Дарина Колева тя описа..

публикувано на 20.12.24 в 12:04
Гл.ас. д-р Георги Проданов

Георги Проданов: Останал е 1% здрав разум в българските политици

1% е шансът разговорите на ГЕРБ-СДС с поканените от тях "Демократична България", "Има такъв народ" и БСП да са успешни и да доведат до създаване на редовно правителство с първия проучвателен мандат. Това коментира в ефира на Радио Стара Загора..

публикувано на 16.12.24 в 14:55

Тодор Гондов: Никулден е сред най-почитаните в Странджа и в региона на Царево празници

Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево.  На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..

публикувано на 09.12.24 в 10:50

Донорството помага на двойки с репродуктивни проблеми

В България над 70 000 двойки имат репродуктивни проблеми. В търсене на решението минават години, докато имат свое дете. За някои това така и не се случва. Други решават да задействат процедура по осиновяване.  Личната история на една дама обаче я..

публикувано на 04.12.24 в 14:00

Борислав Григоров: "Екосистемата и въглерода"

"Въглеродът представлява неметал от Периодичната система на елементите. Известен е още от Античността. Той е сред най-разпространените елементи във Вселената. Научните изследвания познават син, черен, зелен въглерод. Синият въглерод се складира в..

публикувано на 04.12.24 в 09:18
Надя Недялкова

Най-лесно ще пестим, ако изтрием социалните мрежи

Декември е месецът, в който харчим най-много и вземаме много заеми. Черни петъци, кибер понеделници, имени дни, Коледа, Нова година, все изпитания за финансовата ни култура. Данните сочат, че през миналия декември българите аса изхарчили близо..

публикувано на 02.12.24 в 09:46