Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Стара Загора представиха книгата на д-р Стефан Иванов, разкриваща картината на престъпността в комунизма

Докторът по история Стефан Иванов представи в Стара Загора новата си книга „От кражби до убийства. Криминалните престъпления в България (1944-1989)", с която разбива мита за липсата на престъпност в годините на социалистическа България. В близо 450 страници бившият председател на СДС-София прави детайлен и задълбочен анализ на работата на милицията, следователите и службите за сигурност във времето на комунизма. Книгата вдига завесата над прикривани от тоталитарната власт случаи на убийства, масови изнасилвания, кражби и ширеща се престъпност. Пред почти пълната зала на НЧ „Св. Климент Охридски“ в Стара Загора Стефан Иванов разкри, че огромна част от данните и случаите намират публичност за първи път. Повече от четири години отнемат на автора да обобщи хилядите страници от архивите на полицията и Комисията по досиетата, които използва за написването на своя труд. Според автора най-тежките периоди са в началото и в края на социализма, когато престъпността е извън контрол. „Сблъсках се с носталгията на хората, но написаното от мен на практика е дело на самите служби в онези години. Аз съм единствено вестоносец“, заяви Стефан Иванов

Използвани са графики и таблици с богата статистическа информация, което улеснява проследяването на общите тенденции в криминалната престъпност през близо половинвековния период на комунистическия период. Авторът достига до стряскащи данни за близо 200 убийства годишно в сравнително спокойния период от 1960 до 1980г., което е двойно повече от настоящите равнища.

Книгата „От кражби до убийства. Криминалните престъпления в България (1944-1989)” засяга и въпроса с проституцията в Народна Република България. Историкът д-р Стефан Иванов коментира пред събралите се старозагорци, че това явление е било под стриктния контрол на службите и партията. Вместо сутеньори системата в комунистическа България е определяла оперативни работници, които да осъществяват контрол. Според данните в архивите, до които Иванов се добира, през 60-те години на миналия век само в София има каталогизирани около 600 проститутки.

Читателите на „От кражби до убийства. Криминалните престъпления в България (1944-1989)” вероятно ще научат за първи път за серийния убиец, отнел живота на няколко жени в периода 1979-1989г., ще разберат смразяващи детайли около масовото убийство в Блок №1 на Студентски град в София. Използвани са графики и таблици с богата статистическа информация, което улеснява проследяването на общите тенденции в криминалната престъпност през близо половинвековния период на комунистическия режим в България. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Организират за първи път фермерски базар в Гурково

Първи по рода си фермерски базар ще се проведе в Гурково в понеделник - 25 ноември. Над 40 производители вече са заявили участие в него, съобщи заместник кметът  на общината Марияна Маринова.  В началото на следващата седмица фермерската борса в..

публикувано на 21.11.24 в 12:38

Започна общественото допитване за бюджет 2025 г. на Община Ямбол

От днес, 21 ноември, Община Ямбол инициира обществено допитване във връзка с подготовката на Проекта на бюджет на общината за 2025 година. Граждани, представители на бизнеса, на институции и неправителствени организации имат възможност да дадат своите..

публикувано на 21.11.24 в 12:24

Заловиха мъж от Сливен, откраднал 10 хиляди евро

63-годишен мъж е задържан от полицията в Сливен за кражба на 10 хиляди евро от частен дом, златни накити и други суми в лева и паунди. Мъжът е предал доброволно откраднатите суми - 10 хиляди евро, 3 хиляди лева, 200 паунда, златни накити и други вещи...

публикувано на 21.11.24 в 12:20

80 км/ч достигнаха поривите на вятъра в Сливен

Северозападен вятър със скорост от 80 километра в час духа в Сливен, съобщават от община Сливен, цитирайки информация на метеорологичната обсерватория в града. Вятърът е на пориви и е придружен от дъжд, в планината от слаб сняг, съобщи Снежана Кънева, от..

публикувано на 21.11.24 в 12:17

Форум за онкологични заболявания се провежда в Хасково

Председателят на Общински съвет Хасково Таня Захариева и заместник-кметът на Община Хасково Мария Вълчева участваха в инициативата „Правата на хората с онкологични заболявания“, организирана от Сдружение на хората с онкологични и други заболявания..

публикувано на 21.11.24 в 12:10

Кметът на Гурково обяви 3 януари за неучебен ден за учениците в общината

Кметът на община Гурково Кънчо Папазов обяви 3 януари за неучебен ден със своя заповед. Учениците в община Гурково ще имат удължена коледна ваканция, която започва от 21 декември и ще продължи 16 дни. „Първият учебен ден за гурковските ученици през..

публикувано на 21.11.24 в 11:36

За трета година Община Димитровград организира „Златна сватба”

За трета година Община Димитровград организира „Златна сватба” за двойки, които празнуват своя 50 годишен семеен живот през тази година.  В Деня на християнското семейство на 21 ноември, кметът на община Димитровград Иво Димов посреща възрастните..

публикувано на 21.11.24 в 10:18

Стара Загора се включва в националната кампания на МОН за безопасно шофиране – „Аз ще бъда отговорен шофьор“

Стара Загора се включва в националната кампания за безопасно шофиране „Аз ще бъда отговорен шофьор“, организирана от Министерството на образованието и науката. Инициативата се провежда в партньорство със Спортен клуб (СК) „Автоцар Рали“ и автомобилния..

публикувано на 21.11.24 в 10:09

Жълт код за опасни метеорологични явления е в сила днес за Стара Загора

Жълт код с предупреждение за силни ветрове в област Стара Загора е в сила за днес, 21 ноември 2024 г. Макар че това е най-ниската степен на предупреждение, Община Стара Загора информира, че хората трябва да бъдат внимателни за летящи във въздуха предмети...

публикувано на 21.11.24 в 10:04
Д-р Стойчо Кацаров

Д-р Стойчо Кацаров: Изследване на биомаркери с публични средства би струвало 15 милиона лева на година

България е единствената страна в Европейския съюз, в която изследването на биомаркери /туморни маркери/, не се заплаща с публични средства. Вече трета година пациентски организации, НЗОК и лекарският съюз обсъждат въвеждането на процедура и спорят..

публикувано на 21.11.24 в 09:33