Албена Маркова е съдружник в PwC „(ПрайсуотърхаусКупърс“) през последните 15 години и ръководи направление „Консултантски услуги“ в Югоизточна Европа, включително в България, Сърбия, Хърватия, Словения, Северна Македония, Босна и Херцеговина, Албания и Черна гора. Нейната експертност е стратегическо и управленско консултиране с фокус върху организационни и бизнес трансформации, стратегии за растеж и навлизане на нови пазари и сегменти, интеграция след сливане или придобиване, управление на промяната.
Албена Маркова участвa преди дни във форума „Invest in the Stara Zagora district: Why the right time is now“.
Съвместно с Община Стара Загора PwC разработва стратегия за развитието на региона през следващите години.
- Госпожо Маркова, как оценявате потенциала на Стара Загора в условията на енергийния преход, пред който е изправен регионът?
- „ПрайсуотърхаусКупърс“ работи с община Стара Загора по създаването на регионална, областна стратегия за всички общини в областта по отношение на засилване, създаване на местната предприемаческа среда, иновации, дигитализация. Тъй като това са бъдещите тенденции на пазара, по начина, по който чертаем бъдещото развитие на региона, предопределяме по какъв начин ще изглежда икономическата среда.
От една страна се стараем да извлечем инициативи, работейки с местните представители на различни заинтересовани страни за това да има желание за създаване на местни бизнеси в региона, от друга страна работим в посока да има достатъчно правилни умения, включително в посока дигитализация, така че всеки един чуждестранен инвеститор да бъде привлечен от това, което предлага областта.
Ние смятаме, че регион Стара Загора има много висок потенциал за бъдещо развитие в леко различна от досегашната посока, залагайки на новите сектори, които се развиват на глобално ниво. Тук става въпрос за енергийните такива в областта на ВЕИ, съхранение на енергия, устойчива мобилност и различни системи, свързани с нейното решаване. Говорили сме за това, че биха били интересни инвестициите във високи технологии, независимо мехатроника или електроника, тъй като в крайна сметка се опитваме да напаснем потенциала на сектори в бъдеще, които виждаме на глобално ниво, опирайки се на традициите в региона.
Ако подсигурим добро взаимодействие между всички заинтересовани страни на местно ниво – местната бизнес екосистема, асоциациите, различните НПО, местната администрация и не на последно място Тракийски университет и други образователни институции, може да се получи много добра картина. Говорим за стратегия, която ще продължи години напред. Тя би следвало да подпомогне както местната бизнес среда, така и привличането на чуждестранни инвеститори.
- На какъв етап е стратегията за развитието на региона, която подготвяте съвместно с община Стара Загора?
- Идеята на стратегията е освен да вкара някои нови елементи, свързани с анализите, които направихме, да интегрираме някои добри инициативи, които бяха предприети от местните заинтересовани страни.
В процес на завършване сме, съвсем скоро - в началото на следващата година тя вече ще бъде напълно готова. На този етап тя беше представена на различните групи заинтересовани страни.
Събитието днес служи и за да обяви, че имаме създадена такава стратегия и да я обвържем с това, което чуваме от инвеститорите.
- Какво е важно за навлизането на чуждия бизнес в България и как политическата нестабилност у нас се отразява на инвестиционните им намерения?
- Инвеститорите по света търсят доста сходни неща – условия за бизнес на местно ниво, добра инфраструктура, наличие на работна ръка с правилните умения. Политическата стабилност има значение, доколкото търсим някаква предсказуемост на бизнес климата. Чухме от участници в събитието, че големи инвеститори по света не се поколебават да инвестират и в държави, в които няма политическа стабилност, стига да са налице основните условия – предсказуемост на местно ниво, наличие на хора с правилните умения, инфраструктура. Дигиталната инфраструктура в България се оценява много високо от инвеститорите. От нас зависи да стъпим върху силните страни, които вече съществуват и да ги надградим.
- Как да направим така, че индустриалните зони на Стара Загора да се напълнят с международни компании, както стана в Пловдив?
- Пловдив е един от добрите примери в страната. Мисля, че точно проект, върху който работим с Община Стара Загора, включително събитие като днешното, в което имаме гости от САЩ, Южна Корея, различни европейски страни, поставя Стара Загора на картата, говори за това какви са силните й страни. В основата на успеха стои силно взаимодействие между всички в екосистемата – администрация, бизнес, НПО по продуктивен начин и много работа от всички.
- Ще съумее ли Стара Загора да балансира на фона на затихващата въглищна енергетика с тези нови предложения за бизнес, заложени в подготвяната стратегия?
- Надяваме се да може. Отново ще наблегна на думите на участниците във форума – в основата е желанието ни да учим, да се образоваме, да не стоим в рамките на това, което знаем, защото светът е в процес на преоткриване. Няма нищо по-нормално от това бизнес насоката да се сменя и респективно да се сменят необходимите умения. За да отговорим на тези нужди, преди всичко трябва да има желание.
В интервюто са включени и отговори на въпроси, зададени от divident.eu
На 53-годишна възраст ни напусна една от най-успешните български спринтьорки. След продължителна борба с тежко заболяване си отиде казанлъчанката Петя Пендарева. Тя остави следа завинаги след себе си. Освен своите лични постижения, Пендарева..
Районният съд в Гълъбово взе най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ срещу 28-годишния Ж. П., спрямо когото са повдигнати три обвинения – за принуда, извършени блудствени действия и закана с убийство. Пострадал от престъпленията..
Увеличават се болните от грип и респираторни инфекции в Ямболска област. Засегнати са най- вече децата от 0 до 4 години, най- ниска е заболяемостта при възрастните над 65 години, отчитат от здравната инспекция. Скок на случаите е отбелязан още през..
Оценката, която дават гражданите и гостите на Стара Загора при използването на различни услуги и посещението на места в града, ще бъде оповестена в началото на месец февруари 2025г., информират от пресцентъра на общинска администрация. Обратната връзка е..
Енергетици и миньори, чиито трудов стаж не е достатъчен за пенсия, да получават до достигането му част от трудовите си възнаграждения. Предвижда се също в този период получаващите обезщетенията да имат право на заетост и на друго работно място...
Прокурор Даниел Пеев от Районна прокуратура-Стара Загора изнесе открит урок пред ученици от 10 клас от СУ „Васил Левски“ в града на тема „Детско правосъдие. Малолетни и непълнолетни – свидетели, жертви и извършители на престъпления. Детско насилие..
76 -годишен мъж е бил нападнат в центъра на Стара Загора. Сигналът в полицията е получен на 6 януари, около 19.40ч, съобщиха от пресцентъра от Областната дирекция на МВР. На място незабавно е изпратен полицейски екип, който установил, че пострадалият е с..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Репортер". Той акцентира на глобалните и националните процеси, споделяйки своите размисли за обществото и политиката. "Смятам,..
От днес започва изплащането на пенсиите за януари, което ще завърши на 20-то число този месец, припомнят от Националния осигурителен институт. Периодът се отнася за хората, които получават пенсиите си чрез пощенските станции. За тези, които са избрали..
Православната църква почита паметта на Йоан Кръстител – светецът, който кръщава Христос в река Йордан. На 7 януари празнуваме Ивановден – религиозният и народен празник в чест на св. Йоан Кръстител. Ивановден е един от празниците в България с най-много..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net