Група от осем български доброволци, сред които петима старозагорци, заминават на 3-ти януари за родното село на емблематичния български генерал Иван Колев в Украйна – Бановка. Основната цел на тридневното посещение е среща с местните български общности, както и предоставянето на хуманитарна помощ, събрана през последния месец след дарения. За кампанията пред Радио Стара Загора разказа нейният инициатор Алекс Димов. Старозагорецът обяви, че наред с хранителните продукти, лекарства и дрехи групата от България ще дари кожени цървули за местния фолклорен ансамбъл в село Бановка, както и 53 трибагреника. В помощта се включват както частни дарители, така също и Община Стара Загора и Националният фенклуб на „Берое“. Доброволците ще доставят и книги, свързани с българската история. „Отиваме да подкрепим тези хора с българско самосъзнание и корени, защото те страдат от руската военна агресия срещу Украйна“, заяви Алекс Димов.
Доброволците ще проведат срещи в Бановка с кмета на селото, представители на организации в сферата на културата и обикновени хора. Планирано е групата да посети и родната къща на ген. Иван Колев, както и да отдаде почит пред паметника на прочутия български кавалерист, разбил руско-румънските части в Добруджа през Първата световна война. В групата, която заминава в утрешния ден, участват и старозагорците Александър Мечев и Кристиян Тенев.
"Искаме да дадем своята подкрепа, тъй като на практика политика на българската държава за тези общности просто липсва. Бяха толкова щастливи да разберат, че някой се интересува от тях", заяви Алекс Димов, който в последните години с помощта на съмишленици инициира няколко кампании в подкрепа на Украйна и нейния народ.
Историко-географската област Бесарабия, която обхваща части от Украйна и Молдова, е населявана от повече от 150хил. българи.Комисията по заетостта към Областния съвет за развитие на област Стара Загора прие държавният план-прием в училищата. На срещата, ръководена от заместник областния управител Левент Палов беше уточнен приемът в професионалните и профилирани..
Законодателни промени, които да осигурят повече самостоятелност и собствени бюджети за малките населени места. За това настояха от Националното сдружение на кметовете на кметства в България на годишното си отчетно събрание, което организацията..
Две събития с днешна дата ще има в Стара Загора, в подкрепа на 45-годишния Десислав Тодоров от Стара Загора. Мъжът се бори с тежко коварно заболяване, а необходимата сума за лечение е непосилна за семейството му. Първото събитие е спортен полуден,..
От началото на годината 10 души са потърсили помощ в кризисния център в Ямбол за жертви на трафик, домашно насилие, психически или физически тормоз и други форми на експлоатация. Центърът е с капацитет 12 места, а настанените в него могат да..
Специализирана полицейска акция се провежда по автомагистрала "Тракия" в Сливенския участък от няколко дни. Наблюдава се за движение в аварийната лента, спиране и престой, както и за движение в насрещното платно. Проверява се техническата изправност..
Дискусионно студио с младите хора на Стара Загора на тема за и против употребата на упойващи и наркотични вещества сред подрастващите, организират младите омбудсмани на Стара Загора. Инициативата е насочена към гражданското съзнание и самоконтрола..
Товарен автомобил е иззет от собственика, заради използването му за незаконно изхвърляне на отпадъци на нерегламентирано място в Стара Загора. За това информира секретарят на община Стара Загора Николай Диков в профила си във Фейсбук. Той уточнява, че..
С анализ на българската политическа действителност и на първите стъпки на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп премина предаването "60 минути повече политика" в ефира на Радио Стара Загора на днешния 6 февруари . В първата част водещите на..
Над 170 безработни се включиха в организираните от Агенцията по заетостта трудови борси в Ямбол. В момента в региона се отчита най- високата за сезона безработица. Стълпотворение от безработни очакваха представителите на 16- те работодателски..
В детска ясла „Щурче“ в Ямбол беше открита първата в града стая за психомоторно развитие на деца. Новото пространство е оборудвано със специализирани, меки и цветни модули, които подпомагат двигателното развитие, координацията и баланса на най-малките...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net