Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ИДЕС: Предложените промени в държавния бюджет поставят бизнеса в неконкурентно положение

Задължението за одит отпада за 4000 малки фирми, води до влошаване на бизнес средата

Пламен Донев, член на УС на ИДЕС
Снимка: Личен архив

Обсъжданите промени в държавния бюджет, предложени от Министерския съвет на 51-то Народно събрание, поставят бизнеса в България в неконкурентно положение. Това посочват от Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС) в официална позиция, получена в Радио Стара Загора преди седмица.

Според професионалната организация един от основните казуси в предложенията възниква при промените в Закона за корпоративното подоходно облагане. Експертите са на мнение, че подобна данъчна политика излага българския бизнес на риск, без в същото време да постига каквото и да било съществено облекчение на бюджетните дефицити на страната.

Понастоящем България е единствената държава от ЕС, която е въвела национален допълнителен данък, но същевременно не позволява пълното облекчение за съществена стопанска дейност. В резултат на това държавата рискува да се превърне в една от членките на ЕС с най-високо ниво на ефективна данъчна тежест за сектора на услугите, където разходите за персонал имат най-голям дял, се посочва в становището. Особено ясно изразен е ефектът в секторите на информационните технологии и аутсорсинга, които имат най-голям принос в ръста на брутния вътрешен продукт (БВП) в последните години, смятат от организацията.

Трудно може да бъде постигнат, дори е невъзможно, бюджетен дефицит от 3% при това ниво на заложени държавни разходи. Опитите с математически трикове да се "върже" този прословут дефицит в крайна сметка няма да бъдат успешни. Това мнение изрази в предаването "60 минути повече бизнес" Пламен Донев от УС на Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС) и преподавател по данъчно облагане.

Експертът обясни и защо е непостижимо членството на страната ни в еврозоната от 1 януари 2026 година:

"Ако няма ограничаване на нарастването на държавните разходи, няма как България да се вмести в този критерий от 3%. В този смисъл аз считам, че ние няма как да изпълним критериите за членство в еврозоната".

Диференцираните ДДС ставки са пример за неудачна фискална политика и за неефективна социална политика, смята той. 

"От ИДЕС не подкрепяме намалени ставки нито за ресторантьори, нито за хляба и брашното, нито за лекарствата по причина неефективност на тези мерки, като признаваме че има уязвими групи в обществото - пенсионери, социално слаби, за които трябва да се прилагат фокусирани мерки за подпомагане, но това не може да става през данъчната политика".

Темата плосък или прогресивен данък не е свързана с нивото на зрялост на обществото, а със степента на икономическо развитие. Попитан трябва ли има има смяна на данъчния модел, той отговори, че няма как да бъдат запълнени бюджетните дефицити при сегашното ниво на държавните разходи.

С последните промени в Закона за счетоводството около 4000 малки фирми отпаднаха от задължението за финансов одит. Според професионалната организация това крие проблеми, защото одиторите са единствените контролни органи, които проверяват отчетността на такива предприятия. Много по-рядко те подлежат на данъчна ревизия. Новите правила водят до влошаване на финансовата отчетност и бизнес средата у нас, коментира Пламен Донев.

"Когато тези около 4000 предприятия нямат проверени финансови отчети, това означава по-ниско качество на финансовата информация, влошаване на бизнес средата от гледна точка на надеждност. Увеличава се сивият сектор, намаляват се постъпленията от данъци".

България все още не е транспонирала промените в европейската ДДС директива. Очаква се през тази седмица темата да бъде обсъждана в Народното събрание.

Той припомни, че преди година бяха приети правилата за глобалния минимален данък в ЕС, но "ние ги въведохме по един сгрешен начин". Пламен Донев призова депутатите да отстранят допуснатите пропуски в законодателството, "за да не изглежда средата за бизнес у нас по-неблагоприятна спрямо другите европейски държави". 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Национален съвет с представители на ресторантьори ще набележи мерки за защита на диференцираната ставка на ДДС

Мерки за защита на диференцираната ставка от 9% на ДДС ще набележи Национален съвет с представители на ресторантьорския бизнес, който се събира във Велико Търново. За това съобщи Пламен Русев, председател на Асоциацията на хотелиерите и..

публикувано на 13.02.25 в 09:20

Какво е да си здравен медиатор?

Здравен медиатор е професия, която се появява в Българи преди повече от 10 години. В почти всяко населено място вече има поне един такъв. Дейността им е насочена към здравеопазване, социални дейности, контакти с институции на хора от мацинствата ...

публикувано на 12.02.25 в 14:00

Почит към брака в Международната седмица на любовта

Втората неделя на месец Февруари е обявена за Международен ден на брака. Той се отбелязва в Седмицата на брака. Тази година международната инициатива се провежда едновременно в над 30 страни по света и ще продължи до 14-и февруари, включително, поясни в..

публикувано на 09.02.25 в 15:30
Снимката е илюстративна.

Доц. Пламена Райкова: Няма пряка опасност от земетресение на територията България

Няма опасност от земетресение на територията на България за момента, като на територията не са наблюдавани силни събития от много време насам. Това коментира за Радио Стара Загора, по повод поредицата от земетресения на о. Санторини, доц. Пламена..

публикувано на 05.02.25 в 17:14

Математикът Любомир Любенов: Има нужда от нов образователен подход и олекотяване на учебното съдържание

Днешното време трябва да води след себе си друг подход в образователната система, коментира в ефира на радио Стара Загора математикът Любомир Любенов по повод предложението на Министерството на образованието и науката да отпаднат матурите в 10-и..

публикувано на 05.02.25 в 17:02

Яна Стоилова: Село Свежен е живата история на този район в Средногорието

Яна Стоилова е уредник на къщата-музей на полковник Владимир Серафимов в село Свежен, община Брезово, област Пловдив. Тя разказва за историята и някой интересни факти около това будно и красиво село, разположено по склоновете на Същинска Средна гора на..

публикувано на 04.02.25 в 13:19

Отегчението сред децата води до употреба на вейп, цигари и търсене на адреналин

Около 40 % от хората изпитват тревожни мисли , всеки ден.  Статистиката  за психичните разстройства  е стряскаща . Във времена на военни конфликти, политическа несигурност, галопираща инфлация, природни бедствия и забързано ежедневие все повече..

публикувано на 03.02.25 в 14:54

14 родни производители представиха България в един от най-старите търговски панаири за храни, напитки и селскостопански стоки

България взе участие за 34-ти път в най-голямото световно изложение за храни, напитки и селскостопански стоки - "Зелена седмица Берлин 2025". То се проведе от 17 до 26 януари в немската столица и събра участници от над 60 страни.  България взе..

публикувано на 30.01.25 в 15:17
Десислава Петкова - брокер агенция

Имотният пазар в Стара Загора през 2025г. – новото строителство в кварталите все по-предпочитано

Въпреки отчетения ръст през 2024г. с над 20% в цената на имотите в Стара Загора жилищата остават атрактивни и търсени от купувачите. Това коментира за Радио Стара Загора Десислава Петкова – брокер с дългогодишен стаж в агенция за недвижими имоти..

публикувано на 24.01.25 в 14:08
проф. Мартин Иванов

Забравяйки миналото, сме осъдени да го повторим

Днес , от 17.30, в зала №33 на РИМ-Стара Загора, е представянето на книгата "Бившите хора на концлагерна България" на проф. Мартин Иванов .  309 документални разкази  са събрани в страниците на изданието, писано в продължение на 12 години, с..

публикувано на 23.01.25 в 05:55