Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лекар на първа линия от най-спешната областна болница - УМБАЛ „Света Анна“

Д-р Десимира Миронова: Не искам да ме питат кога ще свърши пандемията, не зависи от нас

Искам да ни питат как ще се промени здравната система след това

Д-р Десимира Миронова, ендокринолог от УМБАЛ "Света Анна"

Д-р Десимира Миронова е лекар на първа линия. Първият, който застава пред рубриката „Младите хора, които ме вдъхновяват“. Нито за миг не съжалява, че веднага се включва в битката с едни неизвестен враг. Във време, когато без да се замислят десетки лекари от различните отделения на Клиниката по вътрешни болести сформират поетапно от началото на пандемията през 2020 до сега Covid структура, която да поема непрекъснато растящия брой новозаболели пациенти от столицата и областта.

А иначе, д-р Миронова е млад ендокринолог, потомствен лекар, като девойка мечтаела да стане адвокат. Но кръвта вода не става, решила, че медицина ще и е най-лесно. Днес е избрала за поле на действие най-спешната областна болница - УМБАЛ „Света Анна“:

„Избрах ендокринологията, защото е стабилна, спокойна и всеобхватна специалност, но когато трябваше да започна работа си казах: О, на мен ми трябва нещо динамично, спешно, интензивно и така се озовах в „Света Анна“- това ме вдъхнови - спешността“, каза пред БНР д-р Десимира Миронова, ендокринолог от УМБАЛ „Света Анна“.

Помня първите пациенти - идваха в изключително тежко състояние, смъртността растеше, хората сякаш чакаха последния момент. Постепенно пациентите, сега в третата вълна, започнаха по-бързо да търсят болнична помощ.

Ако преди година не знаехме срещу какво се изправяме, не можехме да планираме за повече от два дни напред, сега при третата Covid вълна сме много по-подготвени, знаем с какво да лекуваме, работим, както се работи по света, вече знаем срещу какъв враг сме изправени, казва младата лекарка.

 Личен архив

„Сега вирусът от март месец насам стана по-агресивен, хората отново постъпват в много по-тежко състояние, усложнени, идват и по-млади хора, но не са преобладаваща част. И леглата са почти на 100% запълнени.

Заради комплексността на заболяването и заради нуждата от все повече екипи лекуващите лекари в Covid отделението са от различни групи специалисти, а всички колеги се адаптират много бързо към новата болест:

„Дълбок поклон към всички колеги, които веднага откликнаха, всеки който беше помолен, веднага се включваше в графиците. Екипите ни са интердисциплинарни“, поясни д-р Миронова. И допълни:

„Пациентите с агресивен ход на протичане на заболяването и със затлъстяване, диабет или метаболитен синдром се справят по-тежко с болестта, докато тези,  които контролират тези заболявания, се лекуват успешно. Тук при нас открихме диабет при заболели с коронавирус пациенти.

Личен архив

По думите ѝ не е важен щамът на вируса, а как ние се пазим от него, как пазим и другите.

„Не искам да ме питат: Кога ще свърши пандемията, не зависи от нас, и ние искаме да е скоро. Искам да ни питат как ще се променим здравната система след това. Защото тя извади на показ недостатъците – как да се реагира в условия на спешност, как няма кадри за това, как бързо да се мобилизират екипи и отделения – видяхме кадровия дефицит, който трябва да се преодолее.

Личен архив

А положителната енергия, която отправят към тях благодарни пациенти и обществото, е най-ценното, което младата лекарка получава заедно със своите колеги.

„Тази положителна енергия ще остане с нас“, категорична е д-р Миронова.


Още по темата от интервюто на д-р Десимира Миронова в рубриката „Младите хора, които ме вдъхновяват!“

Личен архив

Д-р Десимира Миронова е специалист ендокринолог със 7 години опит. Специализирала е в Клиниката по Ендокринология и болести на обмяната на Военномедицинска Академия София. Извършва консултации, прегледи, диспансеризации и ехография на щитовидна жлеза. Приоритетно работи в сферата метаболитните и тиреоидните заболявания, невроендокринната патология, поликистозата, репродуктивната медицина и нарушенията в сексуалната функция. Провежда диетологични консултации, на чиято база изготвя индивидуален хранителен режим.

Завършва Медицински университет София през 2012 г. Своята специалност Ендокринология и болести на обмяната придобива през 2017 г. Асистент и докторант е към Катедра по "Фармакология и токсикология" към Медицински университет София и двойна PhD програма към University of Copenhagen, Дания. Провела е обучения за диабет и репродуктивна медицина в Австрия през 2013 г, 2016  и 2020 година, има участия в редица симпозиуми и международни конгреси с презентации.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна