Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Франция и Испания призовават за общоевропейски отговор на скока на енергийните цени

Франция и Испания призоваха в понеделник за координиран европейски отговор на скока в световните цени на енергията, за да се защитят най-бедните граждани и конкурентоспособността на компаниите, както и да се защити амбициозният план на Европа да спре да отделя въглероден диоксид (CO2) до 2050 година, съобщава Ройтерс.

Цените на природния газ в Европейския съюз се повишиха до рекордно високи стойности, тъй като основният доставчик на газ в блока Русия продължава с политиката си на ограничение на доставките, оказвайки допълнителен ценови натиск върху европейските потребители преди началото на зимния отоплителен сезон.

В понеделник ноемврийските фючърси на газа в нидерландския хъб TTF, който се използва като европейски бенчмарк, нараснаха с нови 5,55%, достигайки ново рекордно високо ниво от 99,185 евро на мегаватчас (MWh), като от началото на годината тази цена на газа се повиши с над 400%.

"Това, което виждаме, е безпрецедентен скок в цените на енергията“, каза испанският финансов министър Надя Калвино пред репортери преди началото на днешна среща на финансовите министри от еврозоната в Люксембург (среща на Еврогрупата).

Надя Калвино преди среща на Еврогрупата

"Това не е въпрос, с който можем да се справим на национално ниво, имаме нужда от координиран европейски отговор“, каза тя и добави, че страната й е подготвила документ за възможните варианти.

Калвино посочи, че един от тези варианти е създаването на стратегически европейски резерв за природен газ, който ще помогне на 27-членния блок с 450 милиона потребители да договори по-ниски цени, отколкото ако същите покупки се извършват индивидуално от отделните страни членки.

"Ние научихме чрез преговорите за доставката на ваксини срещу Covid-19, че сме по-силни, когато говорим в един глас“, каза тя.

Испания също така желае да види действия за спиране на спекулациите на пазара с разрешителни за емисии на въглероден диоксид (CO2), което допълнително повишава енергийните цени, посочи още Надя Калвино.

Френският финансов министър Брюно льо Мер направи подобни коментари, като каза, че ще предложи по-добро регулиране на европейските складови запаси на природен газ и премахване на връзката между цената на електроенергията с цените на газа в полза на обвързването им със средните производствени разходи във всяка страна от ЕС.

"Европейският енергиен пазар има едно ключово предимство - той осигурява доставките на енергия навсякъде в Европа. Но този пазар има и един голям недостатък - привеждането в съответствие на цените на електроенергията с цените на природния газ", посочи Льо Мер при влизането си на срещата на Еврогрупата.

Брюно льо Мер преди среща на Еврогрупата

Той подчерта, че тази връзка е неефективна и създава "задънена улица" за прехода на Европа към възобновяеми енергийни източници. Брюно льо Мер също така каза, че политиците трябва да обяснят на избирателите, че борбата срещу изменението на климата ще доведе до дългосрочно увеличаване на разходите за енергия.

"Години, а не месеци, ще трябва да се сблъскваме с повишено ниво на цените, защото има нужда от повече електроенергия и има връзка между електричество и газа“, коментира френският финансов министър.

"Необходимо е също така да се инвестират повече във възобновяеми източници и може би в ядрени централи. Това означава много пари, които може да са необходими", допълни той.

Според него справянето с дълготрайно повишаване на цените на енергията "ще бъде един от основните политически въпроси през следващите години".


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени