Президентът на САЩ Джо Байдън каза на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, че Европейският съюз е "фундаментелен партньор" на Съединените щати.
В телефонен разговор двамата лидери обсъдиха по-нататъшното изпълнение на договореностите по време на срещата на върха САЩ - ЕС през юни, както и работата на Съвета по търговия и технологии в края на септември.
През миналия четвъртък САЩ и Европейският съюз се договориха да работят заедно по редица технологични, икономически и търговски въпроси по време на първото заседание на двустранния Съвет по търговия и технологии. Двете страни се ангажираха с "ребалансиране на глобалните вериги на доставки в полупроводниковата сфера с оглед повишаване на съответната сигурност на доставките, както и съответния им капацитет за проектиране и производство на полупроводникова техника". Двете страни също така възнамеряват да работят заедно за подобряване на търговските практики и избягване на бариерите пред търговията с нови и нововъзникващи технологии.
Освен това на тази среща в края на септември САЩ и ЕС решиха да поддържат инвестиционен скрининг "с цел справяне с рисковете за националната сигурност", както и "да разработят системи за изкуствен интелект, които са иновативни и заслужават доверие и които зачитат универсалните права на човека и споделените демократични ценности".
Съветът по търговия и технологии ще проведе виртуално събитие за заинтересованите страни на 27 октомври.
Освен това Байдън и Фон дер Лайден разговаряха за "изравняване на условията“ в международната данъчна система и за по-нататъшно сътрудничество по въпроса с коронавирусната пандемия.
Съединените щати имат желание държавите от Г-20 да постигнат политическо споразумение за глобална сделка за минимален корпоративен данък на среща на върха в края на месеца.
В телефонния си разговор с шефа на ЕК Джо Байдън също така изрази "силната си подкрепа" за продължаване на процеса на присъединяване към Европейския съюз на страните от Западните Балкани, се посочва в изявление след разговора.
Лидерите на ЕС и Балканите ще се срещнат в сряда, за да обсъдят бъдещото членство на шест балкански държави: Сърбия, Косово, Босна и Херцеговина, Черна гора, Албания и Северна Македония.
Напрежението между ЕС и САЩ нарасна напоследък с появата на сделката за сигурност АУКУС (AUKUS), като някои висши европейски представители призоваваха за "пауза, последвана от рестартиране" в двустранните отношения.