Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Спутник V“: Защо руснаците не се доверяват на родната Covid ваксина

Опашка пред мавзолея на Ленин, 31 октомври 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Някои я наричат „експериментална“, някои не се доверяват на правителството, а някои дори си купуват фалшиви сертификати - на фона на рекорден ръст на новозаразени с Covid-19 в страната си руснаците се инатят и не желаят ваксината „Спутник V“, коментира АФП.

Но докато страната има няколко местно произвеждани ваксини, включително „Спутник V“, едва една трета от населението е ваксинирано.

В очакване жертвите на коронавируса в глобален мащаб да достигнат 5 милиона, скептицизмът на руснаците подчертава трудностите в глобалната борба срещу Covid-19.

„Спутник V“ бе обявен с големи фанфари миналата година от президента Владимир Путин като първата регистрирана ваксина срещу коронавирус и е достъпна свободно в клиники и ваксинационни центрове в страната.

Замислен като демонстрация на постиженията на руската наука, която бързо ще обърне пандемичната страница в страната, препаратът не успя да спечели обществото. А проучванията показват, че по-малко от половината население смята да се ваксинира.

За руснаци като Вячеслав, 52-годишне бизнесмен, правителството не им е дало причина да имат доверие във ваксината.

„Властта ни лъже за всякакви неща. Защо трябва да им вярваме за ваксинацията? Аз им нямам доверие“, пита той.

Други смятат, че ваксината е експериментална. Светлана Жетлюкина, 54-годишна финансова анализаторка, посочва, че все още няма достатъчно „научни данни“ за „Спутник V“: „Аз не съм маймуна“.

Подобно на други места и в Русия има крайни антиваксъри. Но отвъд противниците на всякакви ваксини, има „голям брой руснаци, които не се доверяват на хората, които са създали тази ваксина, както и на руското правителство“, заявява антроположката Александра Архипова.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Те смятат, че не можем да очакваме нищо добро от правителството. И че нашите лаборатории са неспособни да произведат аспирин, да не говорим за добра ваксина“, казва тя.

Тамара Алексеева, елегантна 67-годишна пенсионерка, коментира, че твърденията на Кремъл за превъзходство на „Спутник V“ над западните ваксини са я направили скептична:

„Искат да вярваме, че имаме най-добрите учени в света, както беше в СССР. Но лично аз никога няма да приема тази т. нар. ваксина“.

„Спутник V“ е приложена върху милиони души и ефективността и сигурността ѝ са потвърдени от уважаваното медицинско списание „Лансет“.

Но ваксината все още не е одобрена от Световната здравна организация или от Европейската медицинска агенция, което подхранва опасенията на руснаците.

„Това е подозрително“, смята Вячеслав. 

Ваксинация в мол в Москва, 3 февруари 2021 г./ЕПА/БГНЕС

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна