Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

АЦБ не оправда пазарните очаквания и запази без промяна рекордно ниската британска лихва

Централната банка на Англия запази лихвените ставки непроменени, опровергавайки очакванията на финансовите пазари за тяхно повишение, което би било първото затягане на лихвите след началото на коронавирусната пандемия на една от големите централни банки в света.

Комитетът по парична политика на АЦБ реши да остави основния лихвен процент непроменен на ниво от 0,10%, като решението беше взето със 7 срещу 2 гласа. Седемте централни банкери гласуваха за запазване на този етап на рекордно ниската лихва, за да могат да видят колко хора са останали безработни след неотдавнашния край на правителствената схема за защита на работните места. Само двама членове на Комитета по паричната политика - заместник-управителят Дейв Рамсдън и Майкъл Сондърс - гласуваха за незабавно повишаване на лихвите с 15 базисни точки (с 0,15%).

Банката намали рязко своята основна лихва на две извънредни заседания през месец март 2020 г. (по време на първата национална Covid карантина и блокада) с общо 65 базисни пункта до рекордното настоящо дъно от 0,1%, като от тогава насам АЦБ запази рекордно ниската лихва непроменена и разшири на три пъти програмата си за покупки на държавни и корпоративни облигации с общо 450 млрд. паунда до 895 милиарда.

На заседанието си в четвъртък централната банка запази и съществуващите програми за покупки на корпоративни облигации (програми за "количествени облекчения") на стойност 20 млрд. паунда, както и покупките на държавни облигации на обща стойност 875 млрд. паунда. Това решение на банката беше взето с 6 срещу 3 гласа.

АЦБ все пак запази жива перспективата за по-затегната парична и лихвена политика в скоро време, заявявайки, че вероятно ще трябва да повиши банковия лихвен процент от най-ниското ниво от 0,1% "през ​​следващите месеци", ако икономиката на Великобритания се представи според очакванията.

Предпазливият подход на АЦБ идва само ден, след като Федералният резерв на САЩ заяви в сряда вечерта, че ще започне да намалява програмата си за изкупуване на облигации още от този месец, което се възприема като предшественик на първото повишаване на американските лихви, както инвеститорите очакват това да бъде факт към средата на 2022 г.

През миналата седмица Европейската централна банка беше по-ясна относно решимостта си да продължи стимулите в икономиката на еврозоната. Тази сряда управителят на ЕЦБ Кристин Лагард пък заяви, че е малко вероятно централната банка да повиши лихвите през следващата година.

Междувременно АЦБ заяви след края на днешното заседание, че повечето нейни членове все още смятат, че "има полза да се изчака допълнителна инфлация за краткосрочните промени на пазара на труда", преди да се вземе решение за отслабване на стимулиращите парични политики (на програмите за "количествени облекчения"), като това представлява предупреждение срещу преждевременни пазарни залози за скорошно затягане (повишаване) на лихвите.

Новите икономически прогнози на АЦБ бяха леко занижени, като вече се очаква БВП на Великобритания да нарасне през тази година със 7% и с 5% през 2022 г. За 2023г. се очаква рязко забавяне на растежа до 1,5% и до едва 1% през 2024 г.

Инфлацията се очаква да скочи до около 5% през април следващата година, движена най-вече от скока на световните енергийни цени, преди да падне до малко под целта на централната банка от 2% в края на тригодишния й прогнозен период.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна