Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК ще работи с членовете на ЕС за подготовка на всякакви извънредни ситуации с доставките на газ

Франс Тимерманс
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейската комисия заяви в сряда, че ще работи в тясно сътрудничество със страните от Европейския съюз, за да се подготви за възможните ситуации с доставките на газ, след като по-рано през деня Германия задейства план за извънредни ситуации за управление на доставките на газ в случай на потенциално прекъсване на потоците от Русия.

"Ние сме подготвени за всякакви подобни случаи. Разбира се, ще работим в тясно сътрудничество със страните членки, за да може всички да бъдат подготвени за всякакви ситуации", каза на пресконференция върховният представител на ЕС по въпросите на климата Франс Тимерманс, предаде Ройтерс.

Европа беше изправена пред енергийна криза дори преди Русия да нахлуе в Украйна, като нивата на съхранение на газ в ЕС сега са на около 26% от общия капацитет - под нормалните нива по това време на годината.

Комисията на ЕС, която заяви в сряда, че ще работи в тясно сътрудничество със страните членки, за да се подготвят за евентуален недостиг на газ, предложи законодателство, което изисква държавите да запълнят нивата до най-малко 80% до 1-ви ноември тази година и до 90% през следващите години, но това би било почти невъзможно, ако Русия спре доставките.

По-рано в сряда Германия задейства план за извънредни ситуации за управление на доставките на газ, който план може да доведе до намаляване на мощността в най-голямата европейска икономика, ако противопоставянето на руското искане за заплащане на синьото гориво в рубли наруши или спре доставките на газ.

Половината от 41,5-те милиона домакинства в Германия се отопляват с природен газ, докато промишлеността в страната използва една трета от 100-те милиарда кубически метра газ през 2021 г.

Безпрецедентният ход на Берлин е най-ясният знак досега, че Европейският съюз сякаш се подготвя Москва да намали доставките на газ за региона, освен ако не получи плащане в рубли.

Настояването на Москва за плащания в рубли за руски газ, който покрива една трета от годишните енергийни нужди на Европа, стимулира и други европейски държави да започнат да предприемат действия.

Гърция свика спешна среща на доставчиците на газ, нидерландското правителство заяви, че ще призова потребителите да използват по-малко газ, а френският енергиен регулатор каза потребителите да не се паникьосват.

Жан-Франсоа Каренко, ръководител на енергийния регулатор във Франция, която е много по-малко зависима от руския газ, отколкото Германия, каза, че страната не трябва да среща проблеми с доставките. "Всичко ще е наред, газохранилищата са добре запълнени, ще изкараме зимата“, каза той пред телевизия BFM.

Италия и Латвия вече активираха подобни предупреждения, свързани с доставките на природен газ.

В сряда Кремъл пък сигнализира, че може да разшири искането за разплащания в рубли за други руски износни стоки, включително петрол, зърно, торове, въглища и метали, повишавайки заплахата от рецесия в Съединените щати и Европа, където инфлацията вече нараства силно.

Очаква се Москва да разкрие плановете си за плащания в рубли в четвъртък (31-ви март), въпреки че говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отбеляза, че няма да изисква непосредствено от купувачите да плащат за руския газ в рубли.



БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна