Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руската централна банка: Негативният ефект от западните санкции се увеличава

Елвира Набиулина, управител на Руската централна банка
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Управителят на Руската централна банка Елвира Набиулина заяви в понеделник, че руската икономика "влиза в труден период на структурни промени", причинени от санкциите, наложени от Запада.

"Икономиката ни навлиза в труден период на структурни промени, свързани със западните санкции. Санкциите засегнаха преди всичко финансовия пазар, но сега те ще започнат да засягат все повече икономиката", посочи тя в своя реч пред Държавната дума, предават ТАСС и Ройтерс.

В най-значимата си реч, откакто руските войски нахлуха в Украйна на 24 февруари, Набиулина каза, че ще отнеме време до 2024 г., за да може инфлацията да се върне до целевото ниво на централната банка от 4 на сто.
Набиулина каза, че Русия все още има някои резерви, но предупреди, че те са "ограничени" и че страната ще трябва да търси други решения.

"Имаме възможност да се разпореждаме с около половината от нашите валутни резерви, но това са резерви в злато, китайски юани и други активи, които не са обект на санкционни рискове. Тези резерви обаче не позволяват да се управлява ситуацията с валутата на вътрешния пазар", отбеляза Набиулина.

Тя посочи, че Русия планира да предприеме съдебни действия заради блокирането на злато, валута и активи, принадлежащи на руски жители, добавяйки, че подобна стъпка трябва да бъде старателно обмислена и правно оправдана.

Чуждестранните санкции замразиха около 300 милиарда долара от около 640-те милиарда долара, които Русия имаше в свои златни и валутни резерви.

Според нея Русия ще навлезе в период на структурна трансформация през второто и началото на третото тримесечие.

"Периодът, в който икономиката можеше да живее с резерви, приключи. И още през второто и началото на третото  тримесечие ще навлезем в период на структурна трансформация и търсене на нови бизнес модели", посочи Набиулина.

"Основните проблеми ще бъдат свързани с ограниченията върху вноса и логистиката на външната търговия, а в бъдеще и с ограниченията върху износа", посочи тя и добави, че руските компании ще трябва да се адаптират.

"Руските производители ще трябва да търсят нови партньори, логистика или да преминат към производството на продукти от предишни поколения“, каза Набиулина. Според нея износителите ще трябва да търсят нови партньори и логистични споразумения и "всичко това ще отнеме време".

Тя също така подчерта, че централната банка няма да се опитва да намали инфлацията "по никакъв начин", тъй като това би "попречило на бизнеса да се адаптира" към настоящото положение.

"Няма да се опитваме по никакъв начин да понижим инфлацията. Това би попречило на бизнеса да се адаптира, тъй като сега за бизнеса е по-трудно и по-скъпо да възстанови доставките на необходимите вносни компоненти, а това неминуемо ще се отрази на цена на крайния продукт. И определено трябва да се справим с периода на адаптация“, посочи централният банкер пред руските депутати.

Въпреки факта, че пандемичната криза беше в сила до неотдавна, руската банкова система стои здраво на краката си и е в състояние да издържи на сериозни удари, отбеляза още Набиулина.

"До началото на 2022 г. капиталовите наличности на банките, като се вземат предвид натрупаните буфери и макро квоти, възлизаха на около 7 трилиона рубли, което е дори повече от половината от общия капитал. Това е достатъчно, за да покрие в момента до 10% от загубите по заеми, което е 2-3 пъти по-високо от нивото на годишните загуби при минали кризи“, каза тя.

Набиулина също така очерта няколко мерки, които да помогнат на икономиката да се адаптира.

Централната банка обмисля да направи по-гъвкава продажбата на приходите във валута от страна на износителите, каза тя, и също така обяви, че се провеждат тестове за пускането в употреба на цифрови рубли, за да даде се възможност на руснаците да извършват преводи между техни цифрови портфейли.

Пилотните операции, свързани с този проект, са планирани през втората половина на годината, каза централният банкер.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна