Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Русия навлиза в зоната на дългов фалит с изтичане на крайния срок за плащане по облигации

Русия изглежда готова за първото си от десетилетия неизпълнение (просрочване) на държавния дълг, тъй като някои притежатели на облигации заявиха, че не са получили в понеделник просрочени лихви след изтичането на ключов краен срок за плащане ден по-рано, съобщава Ройтерс.

Русия се мъчи да поддържа плащанията по неизпалтатени свои облигации за 40 милиарда долара след започналата на 24- февруари военна инвазия в Украйна, тъй като западните санкции на практика отрязаха страната от глобалната финансова система и направиха нейните активи недосегаеми за много инвеститори.

Кремъл многократно заяви, че няма основания за дългов фалит на Русия, но не е в състояние да изпрати средства на притежателите на руски облигации поради санкции, обвинявайки Запада, че се опитва да докара страната до изкуствен фалит.

От Кремъл съобщиха, че е невъзможно да изплатят лихвите заради наложените санкции. Финансовият министър на Русия Антон Силуанов обясни, че това не е дефолт, тъй като Русия разполага с парите, те са преведени и така страната е изпълнила своите задължения към инвеститорите. Силуанов нарече ситуацията "фарс".

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че предположенията, че Русия се намира в неизпълнение по дълга за първи път от 1998 г., са "абсолютно неоправдани", според Интерфакс.

Песков отбеляза: "Не е наш проблем, че санкциите са попречили на посредниците да прехвърлят плащанията. Няма основа, която да определи това като дефолт".

Усилията на Русия да избегне това, което би било първото й голямо неизпълнение по международните облигации след болшевишката революция преди повече от век, се натъкнаха на непреодолима преграда в края на май, когато Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ (OFAC) на практика блокира Москва да извършва подобни плащания към американските притежатели на руски дългови книжа.

"От март смятаме, че руската фалит вероятно е неизбежен и въпросът беше точно кога ще стане това“, посочи за Ройтерс Денис Храницки, отговарящ за суверенни съдебни спорове в адвокатска кантора "Куин Емануел". "OFAC се намеси, за да отговори на този въпрос вместо нас, и сега фалитът е надвиснал".

Докато официалното неизпълнение по дълга би било до голяма степен символично, като се има предвид, че в момента Русия не може да вземе международни заеми и не се нуждае от такива средства благодарение на изобилните приходи от износа на петрол и газ, дълговият фалит вероятно ще повиши разходите й по заеми в бъдеще.

Въпросните плащания са за 100 милиона долара лихва по две руски облигации, едната деноминирана в щатски долари, а другата в евро, като Русия трябваше да погаси задълженията си по тях на 27 май. Плащанията бяха с гратисен период от 30 дни, който изтече в неделя (26 юни).

Министерството на финансите на Русия заяви, че е извършило плащанията към своя Национален депозитар за сетълмент в евро и долари, добавяйки, че по този начин е изпълнило задълженията си.

Някои тайвански притежатели на руски облигации обаче не са получили плащания в понеделник, съобщиха източници пред Ройтерс.

За много притежатели на облигации неполучаването на дължимите пари навреме по техните сметки представлява неизпълнение на задължения.

Тъй като в проспекта не е посочен точен срок, юристи казват, че Русия може да има време до края на следващия работен ден, за да плати на притежателите на облигации (т.е до края на днешния ден).

В известен смисъл Русия вече е в дефолт (неизпълнение).

Комисията по дериватни финансови инструменти постанови, че вече е възникнало "кредитно събитие" по някои от нейните ценни книжа, което е предизвикало изплащане на някои от суаповете за кредитно неизпълнение на Русия (т.нар. CDS) - инструменти, използвани от инвеститорите за застраховане на експозиция към дълг срещу евентуално негово неизпълнение. Това "кредитно събитие" беше предизвикано от факта, че Русия не изплати 1,9 милиона долара натрупана лихва по плащане, което беше дължимо в началото на април.

До инвазията в Украйна суверенното неизпълнение изглеждаше немислимо, като Русия беше оценена с инвестиционен рейтинг малко преди този момент. Неизпълнението също би било необичайно, тъй като Москва разполага със средства за обслужване на дълга си.

OFAC на САЩ издаде временно освобождаване, известно като общ лиценз 9A, в началото на март, за да позволи на Москва да продължи да плаща на инвеститорите. OFAC обаче остави срока му да изтече на 25 май, тъй като Вашингтон затегна санкциите срещу Русия, като на практика прекъсна плащанията към американски инвеститори и юридически лица.

Изтеклият лиценз на OFAC не е единствената пречка, пред която е изправена Русия, тъй като в началото на юни Европейският съюз наложи санкции на руския национален депозитар за сетълмент, който беше определен като руския агент за еврооблигации на страната.

Москва се мъчи през последните дни да намери начини за справяне с предстоящите плащания и да избегне неизпълнение по дълга.

Миналата сряда президентът Владимир Путин подписа указ за стартиране на временни процедури и предоставяне на 10 дни на правителството да избере банки, които да обработват плащанията по нова схема, което предполага, че Русия ще счита задълженията си за изпълнени, когато плаща на притежателите на облигации в рубли.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна