Еврото продължава да поевтинява и в началото на новата седмица, доближавайки нивото на паритет от 1.0000 спрямо щатския долар за пръв път от декември 2002 г. насам.
Единната европейска валута се обезцени допълнително до ново най-ниското ниво от 20 години от около 1,0055 долара - на крачка от нивото на паритет, тъй като остават в сила опасенията, че енергийната криза ще вкара Европа в икономическа рецесия, което ще затрудни ЕЦБ да предприеме по-агресивна политика на затягане (повишаване) на лихвите.
По-рано днес вицепрезидентът на ЕК Домбровскис сигнализира, че Комисията ще намали отново перспективите си за икономическия растеж в еврозоната и същевременно ще повиши тези за инфлацията при представяне на новия си доклад този четвъртък.
Междувременно ключовият газопровод "Северен поток 1" спря от днес доставка на руски газ за Европа заради т.нар. годишна поддръжка, която по принцип трябва да продължи 10 дни, но има притеснения, че след този срок доставките могат и да не се върнат към нормалните нива. Това може да задълбочи газовата и енергийна криза в Европа и да даде допълнителен импулс за покачване на и без това рекордната инфлация.
Очаква ЕЦБ да повиши основните си лихвени проценти с 25 базисни пункта по-късно този месец - първо увеличение от повече от 11 години, но в същото време се очаква Федералният резерв на САЩ да повиши американската водеща лихва със 75 базисни пункта, с което общото ѝ повишение от март насам да достигне 150 базисни пункта (1,5%).
Това предполага задълбочаване на лихвения диференциал в полза на американските лихвени стави и респективно на долар спрямо еврото.
Графика евро/долар